CHP’de Ne Olacak?

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere yaklaşık 4,5 ay kala CHP’de taşlar yerinden oynuyor.

Genel Başkan değişikliği ile başlayan furya teşkilatın tüm kademelerine yansırken bunun Kütahya’da yerel seçimleri nasıl etkileyeceği seçmen nezdinde merak edilir hale geldi.

2019 Yerel seçimlerinde CHP’nin adayı Eyüp Kahveci 2023 genel seçimlerinde Milletvekili aday adayı olması sonrasında mevcut Milletvekili Ali Fazıl Kasap ile aralarının açıldığı gözlemlenmiş olup sonrasında ise beraber görünmediler.

Tabi burası kendi bilecekleri bir asıl seçmen için önemli olan Eyüp Kahveci’nin tekrar aday olup olmayacağı.

İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz’ın PM görev alması ile İl Başkanlığı görevini bırakmış ve orada da yeni bir oluşum gerçekleşmiştir.

Kütahya’da ise Eyüp Kahveci’nin aday olması konusu yaklaşık 2 yıldır konuşulan bir konu. CHP Genel Başkanının değişmesinden sonra sosyal medya aracılığıyla çeşitli fotoğraflar paylaşan Zafer Bintepe ismi de şu sıralar konuşulmaya başlandı.

Zeliha Aksaz Şahbaz’a yakın olarak bilinen Bintepe’nin Mart ayında yapılacak olan Yerel Seçimlerde Belediye Başkan aday adayı olması konuşulsa da seçmen nezdinde halen Eyüp Kahveci ismi ağır basıyor.

Kendisinin de aday adayı olacağını garanti gözüyle bakıyorum.

ÖNSAY ISRARCI

Ak Parti İl Başkanı Mustafa Önsay’ın yerel seçim söylemleri herkes tarafından yakinen bilinmekte olup helen kendi adayları çıkacaklarının ısrarına devam ediyor.

Buda gösteriyor ki, genel merkezin bilgisi olmadan böyle bir cümle sarf edemez. O nedenle kendi adaylarının kim olacağı hususunda teşkilat olarak çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Hatta dahada ileriye giderek birkaç gün önce neredeyse merkezde tüm numaralar aranarak “Ak Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay’ı Belediye Başkan Adayı Görmek istiyormusunuz ? ” sorusu yöneltildi.

Bana göre bunun iki anlamı var. Yaptıran Genel Merkez ise anket sonucun olumlu olması durumda evet diyecek olumsuz çıkarsa biz seni istiyoruz ama seçmende karşılık bulmadı diyerek kendi istediklerini yapacak.

Şayet Önsay’ın kendisi yada yakın çevresi yaptırıyorsa olumlu sonuç alır ve kendisi gösterilmez ve seçim kaybedilirse benim suçum değil ben dedim diyecek ve elini güçlendirecek.

Ay sonuna kadar elbette taşların yerine oturacağını düşünüyorum.

IŞIK İSE RUTİN ÇALIŞMARINI SÜRDÜRÜYOR

Mevcut Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ise seçim çalışmalarına değil halen Belediye de yürütmekte olduğu çalışmalara aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Sanırım kendisi de Genel Merkezlerin nasıl bir yol izleyeceğini bekleyip seçim çalışmalarının startını o zaman verecek.

KOYAK NETLEŞTİRDİ

Salı günü Murat Koyak’ın Altıntaş ile ilgili düşüncelerimi yazmıştım. Kendisi bulunduğu görevden istifa ederek aday adaylığı konusunu kendisi netleştirdi. Bundan sonra teşkilatının kendisini aday gösterip göstermeyeceğini bekleyecek.

Bu süre içerisinde de Altıntaş’ta seçmen üzerinde etkisi olan isimlerle ara vermeden görüşmelerine başlamış. Arzusu ise tek aday olarak çıkmak gibi duruyor. Fakat Altıntaş’ta böyle bir ihtimal yok.

Bu arada geçen dönem İYİ Parti Belediye Başkan adayı Menderes Aydın’da partisinden istifa ederek Ak Parti saflarına geçti. Muhtemelen kendisi de adaylık için yarışa girecek.

PAYLAŞ