BURADAYIZ

15 Temmuz’un 4. Yıl’ın da Kütahya, 4 yıl önce olduğu gibi hep bir ağızdan hainlere “Buradayız” mesajını verdi. Aynı cesaret ve kararlılıkla meydanlardan bir kez daha hainlere geçit vermedi.

Kütahya gençleri ile yaşlıları ile çocukları ile 2016 yılında nasıl vatan için meydanlardan “Buradayız” diyerek haykırdıysa aynı coşku ve aynı kararlılıkla 15 Temmuz’un yıldönümünde de yine aynı cesaretle zafer meydanında ki yerini alarak darbecilere bir kez daha “Buradayız” mesajını daha gür sesle haykırdı.

SOSYAL MESAFE VE MASKE’NİN ÖNEMİ

15 Temmuz’un 4. yılında Zafer Meydanı’ndaki Kütahya Valiliği önünde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına, Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Ak Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya İl Başkanı Ferhan Yıldırım, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Sosyal Mesafe ve Maskeli bir şekilde oturma düzenine dikkat edildiği 15 Temmuz gecesinde, gece boyunca anonslarla maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi hususunda vatandaşlara çağrılarda bulunuldu.

VATANDAŞLAR NÖBET YERİNDE

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Kütahya’da da şehitler ve gaziler için minnet duyguları ile başladı. 15 Temmuz’da vatanına sahip çıkan Kütahyalılar yine o gecenin ruhu ve vatanına duyduğu aşkla, ellerinde Türk bayraklarıyla meydanlarda saatler öncesinden gelerek nöbet yerini aldı. Saygı duruşu ve hep bir ağızdan okunan İstiklal Marşı’nın ardından, 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin açtığı ateş sonucu vatan için şehit olan 251 şehit için Kur-an tilaveti ile program çeşitli etkinliklerle devam etti.

MİLLETİMİZ DİRENİŞE KARŞI MÜHRÜNÜ VURDU

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi günü nedeniyle yaptığı konuşmasına “4 yıl önce bugün bu saatlerde milletimizin özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisine sızmış devşirmelerin ayaklanması nedeniyle kahramanlık örneği gösteren aziz milletimizin bu direnişe karşı vurduğu mühür yıldönümü vesilesi ile Demokrasi ve Milli Birlik gecesi kutlamalarına hoş geldiniz sözleri ile başladı. Işık konuşmasına şu sözlerle devam etti.  Bu kutsal topraklar her karışı şehit kanlarıyla sulanmış yüz yıllar öncesinden başlayan ve özellikle bu coğrafyada gözü olan dış güçlerin değişik zamanlarda birçok denemesi sonucu kalkışmalara ihtilallere sahne oldu. Ama mührün sonuncusunu 15 Temmuz’da bu aziz milletimiz vurdu. Bu aziz millet 4 yıl önce bugün bu saatlerde milletin iradesi ile seçimle iş başına gelmiş hükümetin ancak millet iradesi ile indirilebileceğinin göstergesi olan direnişini kahramanca yaptı. 251 vatan evladını şehit, 3 Bin’ yakın vatan evladını gazi vererek mührü son kez vurdu dedi.

BU DARBE MİLLETE KARŞI YAPILMIŞTIR

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş konuşmasında “tarihimizde çeşitli olaylar vardır. Ağustos 1071 Anadolu’nun tapusunu aldığımız gündür. 29 Mayıs 1453 çağ açıp çağ kapattığımız gündür. 18 Mart 1918 yedi düvele dur dediğimiz gündür. 30 Ağustos ise bin yıllık ana yurdumuzu elimizden almak isteyenlere karşı başlatmış olduğumuz şanlı direnişin taçlandığı gündür. Yakın tarihimizin dönüm noktası ise, alçak FETÖ örgütünün 15 Temmuz 2016 tarihinde düzenlemek istediği darbe ve işgal girişimidir. Atatürk’ün gençliğe hitabesinde bizlere “bir gün harici ve dahili bedbahtlar ülkemizi işgal girişiminde bulunabilir” diye tam 70 yıl önce hatırlattığını maalesef 15 Temmuz gecesi gerçekleşmeye çalışılmıştır. İstiklal ve istikbalimizi kurtardığımızın adıdır 15 Temmuz, devlet idaresinin millet idaresine bağlandığı gündür 15 Temmuz, Dünya’ya öğrettiğimiz her kuşun eti yenmez ama Türk’ün eti hiç yenmez dediğimiz gündür. Bu darbe girişimi diğer girişimlerden farklı olarak sadece ve sadece mevcut hükümete karşı değil! Millete karşı yapılmıştır” dedi.

DEMOKRASİ NÖBETİNDEYİZ

AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler 15 Temmuz gecesi halka hitabında şu ifadeleri kullandı. “İstiklalimize ve İstikbalimize göz diken, Milli İradeye kast ederek Ülkemizin işgalini hedefleyen hainlere karşı verdiğimiz Vatan Müdafaasının, 4.yılındayız.  4 yıl önce olduğu gibi bugünde, kuruluşun ve kurtuluşun şehri Kütahya’mızda, Vatanına sevdalı siz hemşerilerimizle birlikte demokrasi nöbetindeyiz. Bizler ve büyüklerimiz defalarca demokrasimize, devletimize, irademize göz dikenlerle sınandık. Yüreğimizde hiç unutulmayacak derin yaralar açıldı. Ezanı aslına rücu ettirdi diye Kütahya Vekili Başbakanımız merhum Adnan Menderes ve bakanlarımızı şehit verdik. O günleri hiç unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Darbe meraklıları; 27 Mayıs’ta, 12 Mart’ta, 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta, 27 Nisan’da olduğu gibi 15 Temmuz’da da sahnedeydi. Ancak; o gün yapılmak istenen sadece bir darbe değil bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz’da o ana kadar hiç görmediğimiz bir ihanet çetesiyle karşılaştık. Hain FETÖ o gece, Dünyanın en güçlü ordusu olan Türk ordusunun tankını, bombasını düşmana değil de bağrında yetiştiği Türk milletine utanmadan yöneltti” dedi.

VATAN İÇİN TOPYEKÛN MÜCADELEYE GİRDİK

AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler “Hainlerin o kadar gözleri dönmüştü ki; milli birliğimizin, bağımsızlığımızın sembolü, Türk milletinin can damarı olan Gazi Meclisimize dahi bomba yağdırdılar. Milletin iradesi üzerinde hiçbir irade görmedim. Siz Dik Durun Yeter, Biz Ölümüne diyen Sayın Cumhurbaşkanımızın demokrasiye sahip çıkmak üzere tüm milletimizi meydanlara çağırmasıyla, kadın, erkek, genç, yaşlı, büyük, küçük hepimiz vatan için topyekûn mücadeleye girdik.  O gün hainlerin karşısına dikilen milletimiz ellerindeki silahla değil, yüreklerindeki imanla en güçlü silahlara galebe çaldı.  İşte o gün 251 kardeşimiz vatan için, devlet için, evlatlarımızın istikbali için al kanlar içinde şehit olurken, binlerce kardeşimiz gazi oldu. Rabbim onlardan razı olsun, Hz. Peygamberimize komşu, bizlere de onlara layık olmayı nasip eylesin” dedi.

MİLLET EGEMENLİĞİNİN TESİS EDİLDİĞİ GÜNDÜR

 AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler “15 Temmuz, Türkiye’de gerçek anlamda millet egemenliğinin tesis edildiği gündür. 15 Temmuz, Milletin zulme karşı durduğu, devletine sahip çıktığı gündür.15 Temmuz, Türk Milletinin destan yazdığı gündür. 15 Temmuz Milletin iradesini teslim almak isteyen güçlerin yıllarca beslediği, büyüttüğü FETÖ’ nün bizzat milletin direnişi ile yerle yeksan olduğu gündür. 15 Temmuz, Darbelere, darbecilere, vesayet meraklılarına artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının kabul ettirildiği gündür.  15 Temmuz’da Milletimiz kazanmıştır!!, Demokrasi kazanmıştır!!, Hainler!!, Darbeciler!!, kaybetmiştir. Bizler bir ve beraber olduğumuz sürece harici ve dahili hiçbir güç Vatanımızı bölemeyecek, güçlü Türkiye olarak 2023, 2053, 2071 hedeflerimize ulaşmamıza engel olamayacaktır. AK Parti Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde iradesine sahip çıkan milletimiz, demokrasinin ve özgürlüğün tadına varmıştır. Milletimiz ve gelecek nesillerimiz için; güçlü Türkiye’nin ilerleyişi daim olsun diye, Cumhurbaşkanımız liderliğinde geleceğe dev eserler bırakıyoruz. Tüm dünyaya büyük ve güçlü bir medeniyetin varisleri olduğumuzu hatırlatan, Güçlü Türkiye’nin mimarı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yol yürümeyi ve bu tarihi günlere şahitlik etmeyi bizlere nasip eden Rabbimize binlerce şükürler olsun” dedi.

DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜMÜZÜ KUTLUYORUM

Milletvekili Erenler “Güçlü Meclis, Güçlü Hükümet, Güçlü Türkiye için hep birlikte durmadan çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Bugün al bayrağın gölgesinde özgürce yaşıyorsak şehitlerimizin ve gazilerimizin sayesindedir.  Bizler de onların emaneti olan vatanımızı son nefesimize kadar korumaya, ilerletmeye söz veriyor,15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüzü kutluyorum. Mesele Vatan ise Gerisi Teferruattır diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

BİR GRUP HAİN’İN KALKIŞMASIYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK

Kütahya Valisi Ali Çelik 15 Temmuz gecesi yaptığı konuşmasında “Bugün Milli Birlik ve Demokrasi Gününde dört yıl önce karşı karşıya kaldığımız tarihin belki hiçbir döneminde hiçbir ülke de yaşanmayacak bir ihanet bir kalkışma milletin birliği ve beraberliğine devletimizin bekasına kast eden bir grubun bir grup hainin kalkışmasıyla karşı karşıya kaldık. Bugün sabahtan beri bu kapsamda etkinliklerimiz devam ediyor. Amacımız bu toplumun milletimizin geleceğe bu tür kalkışmalar karşısında vereceği cevabın gençlerimiz başta olmak üzere nesillerden nesillere aktarılması unutmaması, unutmamasının bütün kodlarının tüm vatandaşlarımızın belleğine işlenmesi ve 15 Temmuz’un önemini anlatan en önemli hususlardan birisi sadece Türk Milletine, Türk yurduna, Türk vatanına karşı girişilmiş bir işgal girişimi olmadığını bunun bütün dünyada mazlumların beklediği ses olan bu sesi kısmanın bir tezahürüne karşı sesi kısmak için yapılmış bir işlem olduğunu bir girişim olduğunu bir kez daha anladık” dedi..

ASIM’IN NESLİ DİYORDUM YA! NESİLMİŞ GERÇEK

Vali Çelik “Bazı günler vardır ki milletlerin tarihinde, ruhunda ve bedeninde mühür gibidir. 15 Temmuz’da bizim bağımsızlığımızın bizlere kelepçe, prangayla kontrol edilemeyeceğimizin birçok kez tarihin sahnesinde tekrarlandığı gibi ve son kez olarak tam da bağrına basıldığı gündür. Biz birlik ve beraberlik içinde kenetlendikçe, biz bir oldukça, bize karşı olanların karşısına çıktıkça hiçbir şekilde onların başaramayacağı bir gündür.  Burada şehitlerimizin babaları, yakınları, kardeşleri var. Cudi’de Gabar’ da, Haf Tanin’de bir çok yerde her zaman ve her yerde mücadelemiz devam ediyor. Bu ülkenin birliğine kast edenlere karşı mücadelemiz devam edecek ve devam ediyor. Şairin dediği gibi “Asım’ın nesli…diyordum ya…nesilmiş gerçek:  İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek” dedi. 

PAYLAŞ