BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN

Kütahya İl Özel İdaresi çalışanları mesai çıkışı ülke genelinde düzenlenen alkış protestosunda bulundu. TBMM’ye sunulan paketin geri çekilmesini isteyen Yol-İş Sendikası Kütahya Şube Başkanı Ali Okçu; “Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz ama bugün ama yarın bunun hesabını sorarız” açıklamasında bulundu.

Kütahya İl Özel İdaresi’nde çalışan işçiler Türkiye genelinde eş zamanlı olarak düzenlenen alkışlı protesto Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen paketin sonlandırılmasını istedi.

On gün önce getirilen torba yasanın çalışan işçileri köleleştirmek olduğunun altını çizen Yol-İş Şube Kütahya Şube Başkanı Ali Okçu; “On gün önce açıklamamızı sonlandırırken ne demiştik! Bu düzenlemeye karşı yanıtımız mücadele olacak demiştik. Dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adına ‘İstihdam Paketi’ dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü şekilde yükseltiyoruz. Çünkü bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadelede, artık yalnız olmadığımızı biliyoruz” dedi.

“GELİN BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN”

“İki gün önce HAK-İŞ ve DİSK’le ortak açıklama yaptık. Esnek çalışmaya hayır dedik. Yaptığımız ortak açıklamayla, Türkiye işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğini gösterdik. Bu düzenlemeyi TBMM’ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz” diyen Yol-İş Şube Başkanı Ali Okçu açıklamasında şunları söyledi:

“Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın. Vazgeçin ki emekçiler adlarınızı duyduğunda, yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersin. Vazgeçin ki zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin.  Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin. Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı artırmak mı? O zaman gelin enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmakla harcayın. Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz? O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izne çıkarılmalarını engelleyin! Ücretsiz izne çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin. Hayal edin ki yaptığınız yanlışlıkların farkına varın.

“HESABINI SORARIZ”

“Bizler derdimizi anlatmaktan, onlar bize yeni dert üretmekten usanmadılar” diyen Başkan Okçu; “Ama bizlerin mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar? Eğer öyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımıyorlar. Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz ama bugün ama yarın bunun hesabını sorarız” ifadelerine yer verdiği açıklamasında şunların altını çizdi:

“Bu akşam ülke genelinde, mesai çıkışında alkışlarla bu paketi protesto ederek ilk mesajımızı veriyoruz. Mesajımızın alınacağını ümit ediyoruz! Bu köleleştirme paketi geri çekilmezse neler yapabileceğimizi herkese gösteririz.  Bu Mücadele çocuklarımıza mutlu bir gelecek, insanca yaşayacağı iş şartlarını sağlamak içindir. Yaşasın mücadelemizi yaşasın dayanışmamız, yaşasın Türk-İş, yaşasın emek barış özgürlük mücadelemiz.”

Mesut EKİCİ

PAYLAŞ