Bir “tarih” zirvesini yaşamayı bekliyor

Kütahya’nın Altıntaş ilçesindeki antik alan, keşfedilmeyi bekliyor.

Çözüm arkeologların incelemesi

Çal tepesinin eteklerinde kurulan Altıntaş’ta yer alan antik kalıntılar birçok rivayeti de günümüze kadar getirdi. https://www.kutahyaninsesi.com/ haber sitesinde yer alan habere göre bu rivayetlerin çözümü ise arkeologlarca incelenmesi ve gün ışığına çıkarılmasında yatıyor.

Tiyatro yahut stadyum olma ihtimali var

Altıntaş’ta “Kırkmerdivenler” olarak adlandırılan alan yine kesin olmayan bilgilere göre halk arasında gladyatör ya da sanatçıların gösterilerini sergilediği bir alan olarak tahmin ediliyor. Çünkü basamaklı oturma düzeninin oluşu bir antik tiyatro yahut stadyumu andırıyor. Yine burası için bir başka rivayette kaya mezarların olabileceği olarak dikkatleri çekiyor.

Aizanoi ile mermer benzerliği bulunuyor

Halk arasında “Kırkmerdivenler” olarak adlandırılan alanın üst kısımları ve Çal tepesinin zirvesindeki yerde ise bambaşka bir tarih yatıyor. Bu alanın ise yerleşim yeri ve eski bir açık hava tapınağı olduğu tahmin ediliyor. Bunun olması ise etrafının surlarla çevriliyor olması olarak tahmin ediliyor. Bu bölge için bir başka tahmin edilen konu ise Aizanoi Antik Kenti’ne giden mermerlerin burada işlenmemiş hallerinin olduğu oluşudur.

Basılı ve dijital abonelikleriniz için: 0.274.333 43 36’yı arayabilir, [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

PAYLAŞ