Bacaktan alınan kemikle yeni çene yapıldı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Hastanesinde yine bir ilk yaşandı. Hastanın bacağından alınan kemikle yeni bir çene yapıldı.

KSBÜ- 63 yaşındaki hasta Sami Ermiş daha önce gittiği farklı hastanelerde dudak kanseri nedeniyle birçok defa ameliyat oldu.  Hastanın alt dudağındaki tümör yıllar sonra büyüyerek yanağına sıçradı. Ayrıca alt çene kemiğinin sol tarafına ve sol boynuna da yayıldı. İnsan içine çıkamadığını belirten 63 yaşındaki hasta bunun üzerine daha önce gazetelerden yayımlanan “Hastaya kolundan aldıkları dokuyla dil ve ağız tabanı yaptılar” haberinden etkilenerek, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Bölümüne başvurdu. Sami Ermiş başarılı geçen ameliyat sonrası duygusal anlar yaşayarak KSBÜ doktorlarına ve bu imkanları oluşturan Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu’ya teşekkür mektubu yazdı.

TÜMÖR TAMAMEN TEMİZLENDİ

Operasyonu gerçekleştiren ekipte bulunan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Furkan Karabulut ameliyatla ilgili şunları söyledi: “63 yaşındaki hastamızın alt dudağındaki tümörü yıllar sonra büyüyerek yanağına sıçramış. Ayrıca alt çene kemiğinin sol tarafına ve sol boynuna da yayılmış. Durumu gerçekten çok kötüydü. Kendisi de insan içine çıkamadığını belirtti.  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Anvar Ahmedov ve KBB’den Prof. Dr. Fatih Oğhan hocamız ile birlikte başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Tümör vakalarında birincil amaç tümörü tamamen yok etmektir. Bunu KBB’den Prof. Dr. Oğhan gerçekleştirdi. Tümörü tamamen temizledi. Temizlendikten sonra çene kemiğinin yarısı alındığı için yanağının bir kısmında büyük bir çukur, boşluk oluştu. Biz de (Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ekibi) yaptığımız işlemde, hastanın yüzü ve çenesini hem görsel hem de fonksiyonel olarak devamlılığını, yani çene ve yüz fonksiyonlarının devamlılığını sağlamayı amaçladık

TÜMÖR TEMİZLENDİKTEN SONRA OLUŞAN BOŞLUK KAPANDI. BACAK KEMİĞİYLE YENİ BİR ÇENE OLUŞTURULDU

Tümör temizlendikten sonra oluşan çukuru kapattık. O bölgede kemik eksilmiş oldu tabii. Eğer kemik kusuru olmasaydı sadece yumuşak doku aktarabilirdik o bölgeye. Ancak hem yumuşak doku hem de kemik eksik olunca buraya biz hastanın sağ bacağından bir kemik ve ona bağlı olan bir deri parçasını damarları ile aldık ve boyundaki damarlara bağladık. Böylece yüze naklettiğimiz bu dokunun kanla beslenmesini sağladık. Damara bağlamasaydık nakledilen doku beslenemediği için yaşaması söz konusu olamazdı. Nakledilen dokunun o bölgede çalışması çok önemli. İkicisi de fonksiyonun tam olarak gerçekleştirilmesiydi. Bacaktan yeni bir çene oluşturmak için naklettiğimiz kemik ile alt çenenin bütünlüğünü ve şeklini sağladık. Sonuç çok güzel oldu. Dışarıdan bakıldığında hastanın yüzünde herhangi sekel (doku bozukluğu) yok. Bir de ameliyat sırasında dudaklara giden sinir ve kasların ortadan kaldırılması gerektiğinden de çok hafif bir asimetri sorunu görülebilir. Başka da bir sorunu yok.

HASTANIN YÜZÜNE YENİ ŞEKİL VERİLDİ

Hastamız bize çok kötü bir durumda gelmişti. Yüzünde kocaman, apse gibi kokulu, bir akıntısı vardı. İnsan içine çıkamadığını iletti. Yüzünü sardık akıntıyı durdurmak için. Hastamız şu an istediği gibi sosyal yaşantısına devam edebilecek. Bu bizim ilk ameliyatımız değil. Bu tür zor vakalarımız çok olmakta. Burada biz hem estetik hem de rekonstrüktif cerrahi uyguladık. Yani hastanın yüzüne şekil verdik. Hasta ameliyattan yeni çıktığı için ameliyat izleri bulunmakta. Zamanla dokuların ödemi azalıp ameliyat izleri daha az belirgin hale gelecek. Sonuçtan da çok memnunuz.”

“ÇOK DUYGU YÜKLÜYÜM”

Başarılı bir ameliyat geçiren 63 yaşındaki Sami Ermiş KSBÜ Hastanesin doktorlarına ve Rektör Kavuncu’ya yazdığı mektupta, “Doktorlarımdan çok memnunum. Allah razı olsun onlardan. İnsan içine çıkamıyordum. Başarılı bir ameliyat geçirdim. Bu imkanları bizlere sağlayan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’ya da teşekkürlerimi sunmak isterim. Çok duygu yüklüyüm. Çok şey ifade etmek istiyorum ama kelimeler yetersiz kalır.” diye bahsetti. Hastanın ağabeyi Salim Ermiş’de çok mutlu olduklarını belirterek, “Ne kadar şükretsek az. Allahıma çok şükür.” diye ifade etti. 

PAYLAŞ