240 NOKTADA AÇIK TÜTÜN SATILIYOR

Kütahya Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Salih Aslan, Tavşanlı, Simav, Gediz başta olmak üzere Kütahya genelinde yaygınlaşarak, adım başı rastlanır olan sigara kağıdına sarılmış açık tütün ve dolu makaron satıcılarının hapis cezası ile yargılanacaklarını söyledi.

Devletin, sigara kaçakçılığına yönelik sergilediği kararlı tutum sonrasında kaçakçıların, yasa dışı faaliyetlerini açık tütün pazarlarına kaydırdığını söyleyen Kütahya Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Salih Aslan, “Kaçak tütün ticaretinin en fazla görüldüğü illerden biri de Kütahya oldu dedi.

240 NOKTADA AÇIK TÜTÜN SATILIYOR

 Kütahya’da, açık tütün ve yasa dışı dolu makaron satan nokta sayısı 240’a yaklaştı. Hatta kaçakçılar, dükkân ve muhtelif satış noktalarıyla sınırlı kalmayıp, mobilize sistemlerle yapmaya bile başladı” dedi.

“HAPİS CEZASI UYGULANACAK”

Türkiye’de, son yıllarda neredeyse her köşe başına açılan ve makarona doldurularak yapılan açık tütün satışına artık hapis cezası uygulanacağını açıklayan Kütahya Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Salih Aslan, “1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe giren yasaya göre, yasa dışı açık tütün faaliyetinde bulunanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. TBMM’de alınan ve Resmî Gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren karar, Kütahya’da mobil olarak yasa dışı açık tütün satanları da kapsıyor” diye konuştu.

1 TEMMUZ TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Kütahya Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Salih Aslan, açıklamasında yürürlüğe giren yaptırımın olumlu etkilerinin görüleceğini ifade ederek, “Kütahya’da başta Tavşanlı, Simav, Gediz olmak üzere birçok ilçede araç bagajlarını tezgah haline getiren tütün kaçakçıları, cadde ve sokaklarda gezerek denetimsiz ve hangi koşullarda üretildiği belli olmayan tütünleri satıyorlardı. Bu denetimsiz ürünler, haksız rekabet sebebiyle dürüst Bakkallarımızı da zarara uğratıyorlardı. Yasa dışı tütün satışında artık sona yaklaştık. Bakkallar olarak 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe giren cezai uygulamayı destekliyor, yetkili makamlara özverili çalışmaları için teşekkür ediyoruz” dedi. 

PAYLAŞ