DEĞİŞİM DEVAM EDİYOR

Evet! Değişim başlığı altında son Genel seçimlerden sonra bu üçüncü yazım. İlk yazımda değişimin olacağını belirtmiş, ikinci yazımda da değişimin devam edeceğini yazmıştım, sanırım seçimlere kadar “Değişim” adına bir daha yazmam.

Hafta sonu Cumhur ittifakına mensup iki parti de tek adaylı kongrelerini yaparak seçimle değişime gittiler.

Adalet ve Kalkınma Partisi atamadan sonra seçimle güven tazelerken, Milliyetçi Hareket Partisi de yeni bir isim ve yönetimle değişim yaptı.

Ak Partiden ziyade, MHP ise son haftalarda çok konuşuldu. Sebeplerini burada irdeleyecek değilim.

Ak Parti yoluna aynı şekilde devam edecek ama bazı eski isimlerin halen yeni yönetim üzerinde etken olduğu ve bununda sıkıntılı olacağı ifade ediliyor. Takdir kendilerinin, parti içi dengeleri bizler bilemeyiz.

MHP’de tamamen bir değişime gidildi. Seçimlerden sonra bazı kopuklukların olduğu vatandaşlar ve bazı partililer tarafından dile getirilmekte idi.

Çarşamba günü mazbata töreninden sonra kurban kesimi ile devir alınacak olan İl Başkanlığı sonrasında sanırım ilk yönetim kurulu toplantısını da aynı gün yaparak görev dağılımını gerçekleştirirler.

Sonrası malum protokol ziyaretleri ve verilecek olan mesajlar. Ama bu pandemi sürecinde de bu ziyaretleri yapmamaları gerektiği düşüncesindeyim. Ben yeni dönemin bir önceki döneme göre daha artı ile gireceğini düşünürken birleştiriciliği ön planda tutmak ve herkesi aynı kareye sokmak için mücadele edeceği düşüncesindeyim. Sonuçta bütün teşkilat bunu hasret ve özlemle beklemekteydi. Bu demek değildir ki bir önceki yönetim ayrıştırdı. Kimsenin aklını böyle bir şey gelmesin. Ben sadece bundan sonra olabileceklerin fotoğrafını çekmek istiyorum.

Yönetime baktığımda tecrübeli isimlerin olduğunu görüyorum. Tabi listeye girmeyip de destekleyenleri de unutmamak lazım. Bu değişim rüzgarı çok fırtına estireceğe benziyor. Tabi bu olumlu yönde olacak. Halka daha fazla ineceği, organizasyonlara daha fazla katılacağı, halkın derdini daha fazla dinlemek için vatandaşın ayağına gideceğini ve buradan aldıklarını genel ve yerel yönetime ileterek çare arayacaklarını düşünüyorum. Olması gerekende budur.

Tabi her iki partide Genel Başkanlar nezdin de de Cumhur İttifakının gereğini yerine getireceklerdir. Bunun sızlanmalarını daha önceki aylarda farklı noktalarda duyulmuş ve Cumhur İttifakının içinde bile taban olarak iktidar, muhalefet sürtüşmelerinin yaşandığı ifade edilmişti. Cumhur İttifakını korumak derken yukarıda olduğu gibi bazı kararların birlikte alınması ve ortak görüşler ile memlekete daha iyi hizmetin yapılması için var gücüyle çalışmaları gerekmektedir. Bunu da yapacaklarını ümit ediyorum.

MHP’de sistemsel olarak da değişim yaşanacaktır. Geçişler ve değişim her zaman sancılıdır, Kurumsallığa ve teşkilatçılığa daha fazla önem verecek, istişare edecek ve ortak akılla hareket ederek 2023 seçimlerine hazırlanacaklardır. Nitekim başkan büyük bir risk alarak kamu görevinden istifa etmiş ve bu yola girmiştir. O nedenle işi daha zor. Ama ekibinin bunu hissettirmeyeceğini düşünüyorum.

İttifakında yer alan her iki siyasi partinin il teşkilatlarına hayırlı olsun. İnşallah el ve güç birliğiyle Kütahya’ya hizmette bir adım daha ileriye gideriz.

PAYLAŞ