Yeni normal hayatın ilk günü

Bugün Türkiye ve Kütahya’da yeni normal hayatın ilk günü, Alışveriş merkezlerinin (AVM) büyük bölümü 20 Mart’tan itibaren kapattığı kapılarını, bugün yeniden açıyor. Corona virüs tedbirleri kapsamında ilk kapatılan yerlerden olan berber, kuaför ve güzellik salonları da bugün müşterileri ile buluştu.

Eski alışkanlıklarımızın olmadığı yeni bir normal hayatın yeni izlerini belirleyeceğimiz yeni adımların atılacağı ve yeni bir dünya düzeninin hayat ve şekil bulacağı bir yaşam tarzının belirlendiği şu günlerde Kütahya’da da vatandaşlar bu yeni dünya düzeni içerisinde kendine bir alan belirlemek durumunda artık eski bildiğimiz düzen hayatımızda olmayacak.

YENİ NORMAL HAYAT TEMASSIZ OLACAK

Türkiye normal hayata yeni kurallarla dönecek. Seyahatten konaklamaya, işyerlerinden sosyal alanlara yeni hayatımız temassız ve mesafeli olacak. Eskiden olduğu gibi sarılmalar ve yanak yanağa öpüşmeler tarihteki yerini şimdiden almaya başladı. Eş, dost ve akrabalarınızla artık yeni normal hayatın getirdiği şekilde temassız olacak.

KÜTAHYA HALA RİSKLİ

Geçtiğimiz günlerde Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu peş peşe yaptıkları uyarıcı açıklamalarından da anlaşılacağı gibi ilimiz hala risk taşıyor. Fakat Kütahyalı vatandaşlar bu riskin ne farkında nede öneminde bir tavırla hala sevgi yolu ve çevresinde hafta içi ve hatta hafta sonu yoğunlukla devam ediyor. Kütahya ilçelerinde de durum aynı bir an önce uyarılara kulak vermeli ve bu tutumdan vazgeçmeliyiz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca il il yaptığı açıklamalarda son sıralarda olan ilimiz artık bu günlerde ciddi risk altına girerek bu son sıralardan ön sıralara doğru hareket ederek sağlığımızı ve düzenimizi bozmaya devam ediyor. Onun için uyarılara dikkat edilerek evimizde izolasyona önem vermeliyiz.

KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT DÖNEMİ BAŞLADI

Kovid-19’la mücadele kapsamında bazı alanlarda normalleşme adımlarıyla bugün “kontrollü sosyal hayata geçen Kütahya toplu taşımada ve şehir merkezinde yoğunluk görülse de salgın öncesi döneme göre güne sakin başladı. Bundan sonraki sürecin adı kontrollü sosyal hayat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kontrollü sosyal hayatı şu şekilde tanımlıyor. ‘Kontrollü sosyal hayat’, hastalıkla mücadelede ikinci dönemin stratejisidir. Bir arada olduğumuz tüm alanlar için yeni yaşam biçimidir. Özgür ama tedbirli bir hayat tarzına geçiyoruz. ‘Kontrollü sosyal hayat ’ta uyulacak iki temel kural, uygulanacak iki temel tedbir var. Birincisi dışarı çıkmamız gerekiyorsa mutlaka maske kullanacağız. İkincisi sosyal mesafeyi dikkatli bir şekilde ayarlayacağız.

BERBERLERDE YÜZLER GÜLÜYOR

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında bazı alanlarda normalleşme adımlarıyla bugün “kontrollü sosyal hayata geçen Kütahya’da Berberler özledikleri makaslarını ellerine aldılar. Dükkanlarını dezenfekte ettiler ve müşterileri ile yeniden kavuşmanın heyecanını yaşadılar.

ESKİDEN BİLDİĞİMİZ DÜZEN HAYATIMIZDA OLMAYACAK

Eski alışkanlıklarımızın olmadığı yeni bir normal hayatın yeni izlerini belirleyeceğimiz yeni adımların atılacağı ve yeni bir dünya düzeninin hayat ve şekil bulacağı bir yaşam tarzının belirlendiği şu günlerde Kütahya’da da vatandaşlar bu yeni dünya düzeni içerisinde kendine bir alan belirlemek durumunda artık eski bildiğimiz düzen hayatımızda olmayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Dünyanın tamamıyla birlikte ülkemizde hiçbir şey tam manasıyla eskiden bildiğimiz düzene dönmeyecektir, dönemeyecektir. Hastalığın daha ne kadar süreci, ilaçların bireylerin ne zaman kullanılacağı belli değildir. Normale döneceğiz ama bu yeni bir normal olacaktır. Sınırlamaların bir kısmı azaltılarak da olsa sürecektir. Salgının tamamen bitmediği ülkeler sebebiyle uluslararası seyahatlerin ne zaman tam olarak açılacağı halen belirsizliktir. Küresel ekonomik sarsıntının karşımıza nasıl bir tablo ortaya çıkartacağı meçhuldür” dedi.

AVM’LER NE KADAR GÜVENLİ

Koronavirüs salgınına karşı uygulanmakta olan sınırlayıcı önlemler bazı esneklik adımlarıyla birlikte- sürerken, büyük alışveriş merkezlerinin açılması kararı kamuoyunda geniş bir tartışma yarattı. Kütahyalı vatandaşlarında zaman zaman bu soruyu kendilerine ve bizlere sorarken tartışmalar arasında AVM açıldı.

AVM’LERDE ÖNLEMLER YETERLİ Mİ?

COVID-19 vaka ve ölüm sayılarında resmi verilere göre düşüş görülen Türkiye’de, AVM’ler normalleşme adımları kapsamında 11 Mayıs’ta (dün) açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  geçen haftaki duyurusundan sonra Sağlık Bakanlığı AVM’lerin uyması gereken tedbirleri içeren yazıyı yayınladı. Ancak kararın erken verildiği ve yeni bir salgın dalgasını tetikleyebileceği yönünde endişeler var.

AVM’LER EN SON AÇILMASI GEREKEN YERLER

Kütahyalı vatandaşlar ilimizdeki son zamanlarda vaka artışların yoğun olması nedeniyle ve Kütahya valisi ve hatta Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörünün açıklamaları ne kadar dikkate alınıyor. Kütahya’da ki en yetkili olan isimler uyarı üzerine uyarılarda bulunurken AVM’lerin açılması ve bu AVM’lerde çalışanların sağlığı açısından yeni vakalara gebe olabilir endişesindeyiz dediler. Vatandaşlar “Zaten bir araya gelmeyin ve mümkün olduğunca birbirinizden uzak durun ve mümkün olduğunca kapalı yerlere girmeyin diyoruz. AVM lerde bu nasıl mümkün olacak dediler.

PAYLAŞ