YASAL ZORUNLULUK

Bazı basın yayın organlarında Belediye sınırı dışındaki köylerin yerleşim alanlarında yapılacak yapılar için izin ve ruhsata gerek olmadığının yer alması sonrasında Kütahya Valiliği bilginin gerçeği yansıtmayıp bu tür yapılar için İl Özel İdaresi’nden ruhsat alınması gerektiğine dikkat çekip bu tür haberlere itibar edilmemesi gerektiğini bildiri.

Kütahya Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, köy yerleşke alanları içerisinde yapılacak yapılar için izin ruhsatlarının İl Özel İdaresinden alınması gerektiğine dikkat çekti.

Kütahya Valiliğinden yapılan açıklamada; “Köy yerleşik alan sınırları içerisinde kalan ve 300 m2’den küçük parsellerin yapılaşmasını belirleyen İl Genel Meclisi kararı, sosyal medya ve yerel basında “Köylerde inşaat ruhsatı aranmayacak” şeklinde yorumlanarak kamuoyunda yanlış bir algıya neden olmuştur. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 27. maddesi gereği köy yerleşik alanı sınırları içerinde yapılacak olan 27. madde kapsamında kalan yapılar için mimari, statik, elektrik, makine projeleri ile zemin etütlerinin İl Özel İdaresine sunularak  inşaat izni alınması  gerekmektedir. Aksi takdirde söz konusu yapılara 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. ve 42. maddeleri gereğince kaçak yapıdan işlem yapılacağının bilinmesi halkımızın mağduriyet yaşamaması açısından önem arz etmektedir. Belediye sınırları dışında köy yerleşik alan sınırları içinde ve dışında yapılacak yapılar için İl Özel İdaresinden izin ya da ruhsat alınması yasal bir zorunluluktur” ifadelerine yer verildi.


YILMAZ: YALAN VE YANLIŞ HABER İLE VATANDAŞI MAĞDUR ETMEYİN

Sosyal medyada çıkan haberlerin sorumsuzca yapıldığını belirten İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz; “Sosyal medyada bulunan bir haber  platformunda, Kütahya çarpık yapılaşmaya hazırlıklı mı? başlığıyla çıkan haber hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı gibi  kamuoyunu da yanlış bilgilendirmektedir. Söz konusu kararın  tamamını okumadan veya imar müdürlüğümüzden gerekli bilgiyi almadan yayınlanan bu haberi çok sorumsuzca bulduğumuz gibi kamuoyunda saygısızlık olarak değerlendiriyoruz.  Yapılan İş ve işlemler alınan kararların ilgili imar mevzuatına aykırı olması söz konusu bile olamaz. Hemşirelerimizin bu habere inanarak izinsiz ve ruhsatsız yapılaşmaya gitmemeleri konusunda uyarıyoruz. İl özel idaresi ve il genel meclisi çalışmalarını yakından takip eden doğru haberi Şiyar edinmiş Kütahya basının bu yalan haber konusunda kamuoyunu bilgilendirmesini arz ederim” dedi.

PAYLAŞ