Vali Çelik, SSB Yollar Hakkında Bilgiler Aldı

Kütahya Valisi Ali Çelik, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) heyetini kabul etti. Ziyarette; TÇMB heyeti, beton yollar ile Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) yol uygulamaları hakkında Vali Ali Çelik’e bilgiler verdi.


Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen ziyarete; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Rıfat Hatipoğlu, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği CEO’su İsmail Bulut, ODTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Özgür Yaman ile Birlik Teknik Asistanı Barış Akbelen iştirak etti. 


“EKONOMİK VE UZUN ÖMÜRLÜ BİR ÇÖZÜM”


Ekonomik maliyeti, uzun ömürlü oluşu ve hızlıca trafiğe açılması gibi avantajları sebebiyle tercih edilen SSB uygulamasının Türkiye’de 37 ilde uygulandığını belirten ODTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Özgür Yaman; beton yol tipleri, SSB üretimi ve inşası, yol üst yapı tasarım ve kriterleri, Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) ile Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) yol maliyetleri karşılaştırmaları, yapımına ilişkin örnek uygulamalar hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi. 


“MALİYET AVANTAJI SAĞLAYACAK ALTERNATİFLERİMİZ OLMALI”


Uygulama maliyetlerini düşürecek, uzun ömürlü, hızlı ve verimli bir sistem kurulması gerektiğini kaydeden Vali Ali Çelik, 2020 yılı içerisinde mobil beton santrali kurularak 2021 yılı başlangıcında faaliyete geçirilmesi yönünde çalışma yapılabileceğini söyledi. 


Ziyaret, istişarelerde bulunulmasının ardından sona erdi. 
 

PAYLAŞ