UYARILARA KULAK VERİN

Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşan korona virüs (COVİD-19) salgını Kütahya’da vatandaşların duyarsızlıkları sayesinde her geçen gün daha da artıyor.

Kütahya Valisi Ali Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu başta olmak üzere sıklıkla yapılan uyarıları hiçe sayan bazı vatandaşlar sayesinde bulaş artışı yükselişini sürdürüyor.

YASAKLAR İŞE YARAMIYOR

Son olarak bazı bulvar, cadde ve sokaklarda sigara tüketiminin kısıtlanması ile devam eden korona virüs tedbirlerini hiçe sayan vatandaşlar ara sokaklarda sigara tüketimine devam edip sosyal mesafe kurallarına da uymuyor.

Yapılan uyarıların ardından uygulanmak isteyen yasakları da delen duyarsız vatandaşlar filyasyon ekipleri başta olmak üzere sağlık çalışanlarının da işlerini zorlaştırıyor.

İŞLETMECİLERİN UYARISI YETERSİZ KALIYOR

İl merkezindeki ana arterler dışındaki ara sokaklardaki restoran, lokanta ve fastfood işletmelerindeki yemekleri sonrasında kapı önlerinde maskelerini indirip sigara tüketiminde bulunan çok sayıda kişi sosyal mesafe kurallarını da hiçe sayıp bulaş riskini artıyor.

İşletme sahiplerinin uyarılarını da dikkate almayan vatandaşlar hem kendi sağlıklarını hem de toplum sağlığını tehdit ediyor.

EV ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR

Salgın döneminin en yoğun günlerinin yaşandığı Kütahya’da yasaklanan ev ziyaretleri de aralıksız devam ediyor.

Durumun ciddiyetine varamayan pek çok birey, evlerinde ağırladıkları misafir resimlerini önce sosyal medya hesaplarından paylaşıp ardından da kaldırıyor.

Ev ziyaretlerinde sosyal mesafe ve maske kurallarının hiçe sayılması ile Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yasaklanmasına rağmen bulaşa yakalanan bireylerse soluğu hastanede alıyor.

AİLE İÇİ BULAŞ SAYISI ARTIYOR

Günün pek çok saatini dışarıda geçiren bireyler aile içi sağlığını da riske atıyor.

Aile bireylerinden çeşitli hastanelere giderek bulaş tanısına yakın belirtileri taşıyan kişilerin karantina sürecinde ise uygulamanın tam olarak yapılamaması durumunda süreç daha da uzuyor ve aile sağlığı hiçe sayılıyor.

Bu aralarda akrabalarla ziyaretlerin de sınırlandıramayan kişiler sayesinde bir aileden aynı gün içerisinde 20 kişi pozitif oluyor.

PAYLAŞ