UYARI YAPILMIYOR MU?

Pandemi döneminde yapılan denetimlerde Kütahyalı esnaflar, denetim yapan ekiplerin uyarı yapmadan 3 bin 150 TL para cezası yazdıklarını iddia ettiler.

Koronavirüs tedbirleri karşısında yapılan denetimlerde esnaflar uyarı yapılmadan ceza yazıldığını iddia eden Kütahyalı esnaflar il hıfzıssıhha kurulu kararlarını hatırlatarak bu kararı denetim ekiplerinin yok saydığını iddia ettiler.

ESNAFLARIN İDDİASI

İlimizde pandemi döneminde belli aralıklarla sık sık denetimler yapılıyor. İnsan sağlığını tehdit edici unsurlarla karşılaşması ya da gerekli tedbirlerin alınmadığını gören ekipler işletmecilere bu kuralları yok saydıkları için ceza-i işlem uyguluyor. Ekiplerin uyarı yapılmadan işletmelere ceza kestiği yönünde gazetemize gelen bilgiler doğrultusunda esnafların iddiaları ortaya çıktı.

UYARI YAPILMADAN CEZA YAZIYORLAR

Denetim ekiplerinin özellikle gıda işletmecilerine karşı yapılan denetimlerinde uyarı yapmadan ceza yazdıkları iddiasında bulunan ilimiz esnafları “il hıfzıssıhha kurulu kararlarını hatırlatarak eksikliklerimizi gidermek için Kütahya Valimizin başkanlık yaptığı il hıfzıssıhha kurul kararlarında 1.sinde uyarı yapılacak maddeleri yer alıyor” dediler. Fakat bu karaları uygulamayan denetim ekipleri bizlere hiç uyarı yapılmadan ceza yazıyorlar iddiasında bulundular.

CEZA YAZILAN MİKTARI KAZANAMIYORUZ

Pandemi döneminde zor şartlar altında üç kuruş para kazanmak üzere dükkanlarımızı açıyoruz. Bu zor şartlarda işletmemizin giderlerini karşılamakta zaten zorlanıyoruz. Personel giderlerimizi bile karşılamakta güçlük çekiyoruz. Birde üstüne uyarı yapılmadan eksikliklerimizi gördüklerinde direk ceza yazıldığı takdirde o günün zor şartları altında bizim tümüyle kazancımızın yok sayılmasına neden oluyor. Zaten günlük ceza yazılan miktarı kazanamıyoruz.

SAĞLIK HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİ

Koronavirüs salgının ciddiyetindeyiz ve Allah kimseyi bu hastalıkla mücadele eder duruma getirmesin! Esnaflar olarak gerekli tedbirlerimizi en üst seviyede almaya gayret gösteriyoruz. Mutlaka ki eksikliklerimizde çıkıyor onları da en kısa zamanda gidermek için çaba sarf ediyoruz. Bizlerde bu virüs döneminde yaklaşık 3 ay işyerlerimizi kapatarak iş yapmadık. Şimdi devletimiz önlemler noktasında esneklik uygulama yoluna gitti. İşyerlerimizi açtık. Evimize alın terimizle kazandığımız para ile ekmek götürmeye çalışıyoruz.

2. UYARIDA CEZA KESİLMESİ GEREKİYOR

İl hıfzıssıhha kurulunun kararlarını hatırlatan esnaflar denetim ekiplerinin iş yerlerimize geldiğinde bizden kaynaklı bir hatamız varsa uyarı ile bu eksikliklerin giderilmesi gerektiğini bizlere anlatmalılar ceza yazma işi ben o uyarıyı dikkate almazsam o zaman yazılmalı diyerek pandemi döneminde lütfen işimizi ve kazancımızı zorlaştırmasınlar dediler.

PAYLAŞ