TÜRKİYE EKONOMİSİNE 9 MİLYON TL KATKI

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde yapımını sürdürdüğü Orhanlar Barajı’nın tamamlanması ile Türkiye ekonomisine 9 Milyon TL üzerinde katkı sağlanacağı bildirildi.

DSİ Genel Müdürlüğü Pazarlar ilçesinde yapımı devam eden Orhanlar barajı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

DSİ Kütahya iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşların içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kütahya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta.

Pazarlar Orhanlar Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları devam eden Kütahya Pazarlar Orhanlar Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 6.330 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını’ söyledi.

‘Baraj inşaatında yol ve gövde kazı dolgu işlerine başlanmış olup; gövde kazılarının büyük oranda tamamlandığını’ ifade eden Genel Müdür Yıldız, ‘Kalan gövde kazılarının tamamlanmasına müteakip enjeksiyon işlerine başlanılacaktır. Gölet gövde ve yardımcı tesisleri tamamlanacaktır. Temelden yüksekliği 33,2 metre ve su depolama kapasitesi 3,26 milyon m3 olan Kütahya Pazarlar Orhanlar Barajının tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1.494 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 9.457.000 TL katkı sağlanması hedeflendiğini’ söyledi.

PAYLAŞ