TÜFAD: MÜSABAKALAR BİR AN ÖNCE OYNATILMALI

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Kütahya Şubesi, Bölgesel Amatör ve Amatör Liglerin bir an önce gerekli şartların oluşturularak başlaması gerektiğini bildirdi.

TÜFAD Kütahya Şubesi, sağlık tedbirlerinin alınarak BAL ve Amatör Liglerin bir an önce oynanması gerektiğine dikkat çekti.

TÜFAD’tan yapılan açıklama şöyle:

“Dünyamızı ve ülkemizi etkisi altına alan Corona Virüs (covid-19) Pandemi nedeniyle 13 Mart tarihinden itibaren başta devletimiz olmak üzere Bilim ve Sağlık kurullarımızın önerileri doğrultusunda tüm ligler iptal edilmiş olup sonrasında Profesyonel liglerin belirlenmiş kurallar çerçevesinde seyircisiz olarak oynatılmasına yine Devletimiz ve ilgili kurulların önerileri doğrultusunda müsaade edilmiştir.

Gelinen noktada ülke genelinde pandeminin yükseliş göstermesinden dolayı devletimizin yetkili organlarının kararları neticesinde tedbirler arttırılmış ve yeni önlemler alınması hususunda milletimiz bilgilendirilmiştir. Ayrıca yeni risk oluşturacak tüm etkinliklerin düzenlenmemesi tavsiyesinde bulunulmuştur.

TFF Sağlık Kurulu ve ona bağlı oluşturulan Pandemi Danışma Kurulu ile yapılan istişareler neticesinde; mevcut durumda özellikle Amatör lig karşılaşmalarının ve yaş grubu karşılaşmalarının yeterli sağlık tedbirleri alınamayacağı, PCR testlerinin gerçekleşmesinde olumsuzluklar yaşanabileceği ve insan sağlığı ile ilgili ciddi riskler oluşabileceği görüşü oluşmuştur.

TFF yönetimi olarak söz konusu amatör maçların oynanması ile ilgili 1 ay sonra (Ekim ayı sonunda) tekrar değerlendirme yapılmasına bu süre içerisinde Pandemi sürecinin takip edilerek ilgili kurumlar ile sürekli görüş alışverişinde bulunulmasına ve oluşacak yeni şartlara göre program ve statülerin açıklanmasına karar verilmiştir.

Bu karar doğrultusunda amatör futbol müsabakaları Ekim ayı sonuna kadar oynatılmayacak olup, Covid-19’un seyri dikkate alınarak Ekim ayı sonunda yeniden değerlendirilecektir.

Bölgesel Amatör Lig Dikkate Alındığında; Yaklaşık 250 takımın olduğu, 5000-6000 arasında bir oyuncu sayısına ulaştığı, yaklaşık 40-50 bin kişinin geçimini sağladığı başta Antrenörlerimiz olmak üzere Futbolcu, Masör, Malzemeci, Hakem, saha komiseri, Tesis görevlileri, Gözlemci, Yerel Spor Basını, Servis araçları, Spor Malzeme üreticileri, Malzeme satıcıları ve Oteller, Organizatörleri ilgilendirmektedir.

Devletimiz ve Futbol Federasyonumuz, belirlenen süreç içerisinde gerekli bütün sağlık tedbirlerini alarak bu problemin üstesinden gelecek güçtedir.

Bölgesel Amatör Lig ile illerdeki diğer Amatör takımlarda dikkate alındığında, TÜFAD Kütahya Şubesi olarak, gerekli şartların oluşturulabilmesi ve Amatör müsabakaların biran önce oynatılabilmesi temennisini taşımaktayız.”

PAYLAŞ