Sosyal mesafeli LGS sınavına 959 öğrenci katıldı


Kütahya’da 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, yoğun önlemler altında başladı.
Bu yıl öğrenciler, sınava öğrenim gördükleri okullarda girdi. Korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi sağlayabilmek için okullarda güvenli alanlar oluşturuldu, sınav binaları detaylı olarak temizlendi ve sınıflar dezenfekte edilerek hijyen sağlandı.
Sınav salonlarına öğrenci ve görevliler için tıbbi maske konulurken, bina ve salonların girişlerine el antiseptiği yerleştirildi. Öğrencilerin sınav giriş belgeleri de oturacakları sıralara konuldu.
Öğrencilerin sınavın yapılacağı okulun bahçesine girişleri sırasında en az 1 metrelik (3-4 adım) sosyal mesafenin korunması sağlandı ve yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alındı. Öğrencilerin sağlığı için velilerin, okul bahçesine girmesine izin verilmedi. Öğrenciler, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde, bekletilmeden okul bina ve salonlarına alındı.
Polis, okula yaklaşan velileri sık sık ikaz ederek, uzaklaştırdı.

Kütahya’nın Simav ilçesinde 6’sı merkez, 12’si belde ve köylerde olmak üzere 18 okuldaki 61 salonda başlatılan iki oturumlu ‘Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) 959 öğrencinin katıldığı bildirildi.
Alınan bilgiye göre, taşıma kapsamında olan 243 öğrenci 36 araçla sınav merkezlerine getirildi. Korana virüs (Covid – 19) önlemleri kapsamında, 226 sınav görevlisi ve idareci ile başlayan LGS için, daha önceden il dışından dilekçe ile başvuruda bulunan 6 öğrencinin merkez 4 Eylül Ortaokulu’nda sınava girdiği bildirildi.
Sınava giren öğrenciler kadar, beraber geldikleri velileri de heyecanlıydı. Korona virüs (Covid -19) tedbirleri kapsamında okul bahçesi dışında kalan veliler, Kur’an-ı Kerim okuyup dua ederek çocuklarına destek oldu.
Simav İMKB Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi İzzet Can Manak (14), sınava hazırlandığını ve kurallara uygun olarak eski maskesini çıkarıp, kendisine verilen yeni maskeyi kullandığını ifade etti.
Öğrenci velisi Müşerref Can, özel ders desteği verilen çocuklarının sınavda başarılı olması için dua ettiklerini söyledi.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önceki yıl başlatılan uygulama ile, LGS sonucuna göre Simav’daki liselere yerleştirme yapılacağı, sınava girmeyen veya yeterli puan alamayan öğrencilerin ise adrese dayalı olarak liselere yerleştirileceği belirtildi.

PAYLAŞ