SINAV TARİHLERİ AÇIKLANDI

Kütahya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Bayram  Akkaya Ekim ayı içerisinde yapılacak TESK Kalfalık ve Ustalık belgesi sınavlarının pandemi kurallarına uygun olarak yapılacağını bildirdi.

Kütahya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Bayram Akkaya TESK Kalfalık ve Ustalık Belgesi sınavlarının önümüzdeki ay yapılacağını duyurdu.

2 Ekim’de Kalfalık, 9 Ekim’de ise Ustalık Belgesi için müracaat edenlerin sınava gireceğini bildiren Başkan Akkaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

“2.etap son başvuru 28.09.2020 ‘dir. Başvuracak üyelerimizi ve yanlarında çalışanları odamıza bekliyoruz. 5362 sayılı kanunun 75. maddesine istinaden 3308 sayılı mesleki Eğitim kanunuyla çıraklık eğitimi kapsamına alınmış bulunan meslek dışında kalan Konfederasyonumuzca liste edilen meslek dallarında kebapçılık,köftecilik,dönercilik,pidecilik, lahmacunculuk, Aperatif yiyecek maddeleri imalatı (tantuni, ciğer,kokoreç,midye,gözleme,katmer,dürüm,sıkma,çiğ köfte,simit imalatı,çorbacılık işkembecilik,hamburger,tost,kumpir,pizza,börek vb. meslek dalları 14 Ocak 2008 tarih ve 26756 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan çıraklık eğitimi uygulaması yapılmayan meslek dallarında mesleki belgelerin verilmesine ilişkin yönetmeliğin ilgili maddeleri gereği; “TESK” kalfalık belgesi yazılı sınavının 02.10.2020 tarihinde 14.00-15.00 saatleri arasında, “TESK” ustalık belgesi yazılı sınavının 09.10.2020 tarihinde 14.00-15.00 saatleri arasında odamız eğitim salonunda yapılmasına karar verilmiştir. Lokantacı ve gıda satışı yapan işletmelerde eğitimli kişilerin olmasının şehrimiz için büyük katkı sağlayacağını düşünerek belgesiz usta kalmayacak diyoruz.”

PAYLAŞ