SERVİSÇİLER ZOR DURUMDA

Gelecek Partisi İl Başkanı Serdar Seven bir basın açıklaması yaparak son günlerde servis işi yapan esnafların zor günler geçirdiğini ve bu durumun çok ciddi sorunlara sebep olduğunu söyledi. Kolluk kuvvetleri tarafından amansız bir şekilde çalışmalarının engellendiğini belirten Başkan Seven şunları söyledi;

Bu Zorlamanın Sebebi Nedir

Gelecek Partisi İl Başkanı Serdar Seven “ Ben bu açıklamayı zor durumda kalan servisçi kardeşlerimiz adına yapıyorum. Bende evime ekmeğini servis işi yaparak götüren bir kişiyim, o camianın içerisindeyim. Özellikle son 10 gündür trafik kontrol ekipleri tarafından inanılmaz derece de zorluklar yaşatıldığının duyduğum gibi şahit de olmam sebebiyle böyle bir açıklama yapmak zorunda kaldım. Tahmin edilenden çok daha fazla insan direk veya dolaylı bir şekilde bu iş üzerinden evlerine ekmek götürüyor. Korsan servislerin önüne geçilmesi adına yapılan bu uygulamalarda fatura hep (S) plakası olan araçlara ve araç sahiplerine kesiliyor.

TEZAT BİR DURUM

“Kolluk kuvvetlerinin korsan servis taşımacılığı adı altında yapmış olduğu denetimlerde korsan yani S plakası olmayan araca yapılan yaptırım 15 gün trafikten men ve 1200 lira para cezası iken, Gerçekten servis taşımacılığı yapıp aracında S plakası bulunan ve sadece güzergah izin belgesi olmadığı İçin 60 gün trafikten men ve 6000 lira para cezası ile cezalandırılan servis işletmecileri var”

7 AYDAN BU YANA KONTAK ÇEVRİLMİYOR

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığının okulların yüz yüze eğitimine ara vermesi ile servisçi arkadaşlarımızın da çilesi başladı. Öğrenci servisi işi yapan kardeşlerimiz 7 aydan bu yana kontak çevirmiyorlar. Haliyle para kazanmaları gibi bir durum söz konusu değil. Her ne kadar para kazanamasalar bile ödemeleri olduğu için çıkış arıyorlar. Para kazanamadıkları için de güncellemeleri gereken, yani vergilerini yatırarak tekrar almaları gereken güzergah izin belgeleri alamıyorlar.

SERVİSLERE VERGİ KOLAYLIĞI NEDEN YOK

Pandemi dönemi nedeniyle hizmet sektöründe ve benzeri sektörde esnaf kardeşlerimize kredi veyahut ta vergi ertelemesi yapılarak ayakta kalması sağlanırken servisçiler neden bu hayatta kalma programlarının dışında tutuluyor. Artık bu işin arkasına nasıl bir durum var yada kimler var onu düşünmeye başladık. Bir kez ciddi miktarlar verip S plakası alarak ekmek kazanan insanlar neden her sene Güzergah İzin Belgesi almak zorunda bırakılıyor. S plaka sahipleri ile kaçak servis yapan kişiler neden aynı kefeye konuluyor.

BORCU YOKTUR KÂĞIDI ALINAMIYOR

Arabalarımız trafik kontrol noktalarında kolluk kuvvetleri tarafından alıkonuluyor, bağlanıyor ve para cezası ile karşı karşıya kalıyoruz. Kaçak servislerin tespiti amacıyla yapılan bu kontrollerde bizim araçlarımız bağlanarak kaçak servis muamelesi görüyoruz. Kütahya merkezinde 400’den fazla S plakalı var ve bu araçların 300’u okul servisi işi yapıyor. Okulların kapalı olması nedeniyle sıkıntı yaşayan servisçi kardeşlerimiz kendilerine fabrika ve işletmelerden servis işleri bularak hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Fakat kontrol noktalarında Güzergah İzin Belgesi engeline takılıyorlar. Bu belgeyi belediyeden alabilmek için Maliyede borcu yoktur evrakı alınması gerekiyor. 70 günden fazla süredir kontak çevirmeyen bu esnaf kardeşlerimiz borcu yoktur evrakını alamıyor. İş yapamadıklarından dolayı vergilerini ödeyemiyorlar. Servis işi yapan esnaflarımız bu konu hakkındaki şikayetlerini biliyoruz ve mağduriyetlerinin giderilmesi adına Gelecek Partisi Kütahya İl Teşkilatı olarak elimizden gelen desteği göstereceğiz, bu konunun takipçisi olacağız. Bu zorlu dönemde devletimizin her zaman yanındayız. Fakat vatandaşlarımızın yanlış bir uygulamaya maruz kalmasını yada esnaflar arasında ayrım yapılmasını da desteklememizi kimse bizden isteyemez. Bu pandemi döneminde kim servisçi esnafımız ile uğraşıyorsa Gelecek Partisi olarak ellerini çekmelerini talep ediyoruz ” dedi.

PAYLAŞ