ŞAHBAZ: GEREKÇE NEDİR?

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim olarak görev yapan Orhan Özatik’in görev süresinin bitimine 1 ay kala sözleşmesinin fesih edilmesini Kütahya kamuoyu ilk kez gazetemizden öğrenmişti. CHP İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz yaptığı açıklama ile görevden alınan ve vekaleten atanan yeni Başhekimle ilgili gerekçenin kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, kamuoyuna gazetemiz tarafından duyurulan ‘Bir ay kala fesih’ başlıklı haberimiz sonrası yazılı açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada vekaleten Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Başhekimi Sabahattin Altıntaş’ın atandığını bildiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz; “Covid-19 ilimizde her gün onlarca can alırken, Sağlık Bakanlığı’nın ilimizde yaptığı iş Pandeminin yükünü çeken kamu hastanesi olan SB Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimini görevden almak olmuştur” dedi.

“GEREKÇESİ NEDİR?”

“İlimizde Covd-19 Pandemisi nedeniyle her gün yüzlerce yeni vaka tespit edilmekte, onlarca hemşehrimiz hayatını kaybetmektedir. Hastaneler ağır Covid-19 vakaları ile doludur. Yoğun bakımlarda ancak hayatını kaybeden hastaların yerine yeni hastalar alınabilmektedir. Bu kadar ağır bir salgın tablosunun yaşandığı bu Pandemi döneminde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi sözleşmede belirtilen görev süresinin bitmesine bir ay kala görevden alınmıştır. Basında yer alan haberlere ve aldığımız duyumlara göre Başhekimliğe vekaleten Tavşanlı Doç Dr Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr Sabahattin Altıntaş atanmıştır” diyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz şunları bildirdi:

Hastanenin resmi internet sitesinde an itibariyle güncelleme yapılmamıştır ve görev değişikliği kararı kamuoyunun dikkatinden kaçırılmaya çalışılmaktadır. Bu kadar ağır sağlık sorunlarının yaşandığı bir dönemde yapılan bu görevlendirmenin açıklanmamasının ve kamuoyunun bilgilendirilmemesinin gerekçesi nedir?

Çok ağır sağlık sorunlarının yaşandığı bir dönemde görev süresinin bitimine bir ay kala başhekimin görevden alınması, akademik kadroları bulunan ve yasaya göre akademik ünvanlı bir hekim tarafından yönetilmesi gereken SB KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine akademik kariyeri bulunmayan, uzman hekimin vekaleten başhekim olarak görevlendirilmesi, üstelik bu görevlendirmenin ilçeden buraya yapılması ciddi soru işaretleri uyandırmaktadır”

“BU UYGULAMADA KİMLERİN ROLÜ OLMUŞTUR=”

Korona virüsün her geçen gün arttığı günümüzde pandemi yükünün sağlık çalışanlarının omuzlarında olduğunu dile getirip uygulamanın kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Kütahya İl Sağlık Müdürü’nün imzasını taşıyan atama ile ilgili olarak gerekli açıklamaların yapılmasını dile getiren CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz açıklamasında şunları ifade etti:

“Eğer İl Merkezinde yöneticilik yapacaksa en büyük ilçemiz olan Tavşanlı İlçemizdeki yataklı tedavi hizmetlerini kim ve nasıl yönetmektedir? Yüzyılın en büyük sağlık bunalımının yaşandığı bir dönemde Kütahya’mızın yataklı tedavi hizmetleri vekaleten mi yürütülmektedir?  İlimizde hastanemizi yönetecek nitelikte hekimimiz yok mudur ki ilçeden vekaleten görevlendirme yapılmıştır? Bu uygulamada kimlerin rolü olmuştur? Salgında her aileden kurbanlar verilmeye başlandığı bir dönemde Pandeminin yükünü sağlık çalışanlarının sırtına yükleyerek halkımızı kaderine terk eden AKP iktidarının ilimizde yaptığı bu uygulama kabul edilemez niteliktedir.

Kısa süre önce Sinop’tan İlimize Sağlık Müdürü olarak atanan ve en önemli icraati ağır Pandemi koşullarında Başhekimi görevden almak olan Sayın Sağlık Müdürümüze ve kararın altında imzası bulunanlara bu uygulamanın nedenlerini soruyoruz. Bütün bu sorularımıza açıklık getirilmesini talep ediyoruz. Sorumsuzca yapılan bu uygulamanın sorumlularından halkımız adına açıklama bekliyoruz.”

PAYLAŞ