SAĞLIK ÇALIŞANLARI ZORDA

Pandemi sürecinde her şart ve koşullarda çalışan sağlık çalışanları Covid-19 virüsü ile ve vatandaşların virüsü ciddiye almamalarından dolayı çok zorluk çekiyorlar.

Zor şartlar altında çalışan sağlık çalışanları artık tükenme noktasına geldi. Çoğu doktor ve sağlık çalışanları pandemi sürecinde istifa ederek yıllardır yaptıkları işlerinden istifa ediyor ya da istifa etmeyi düşünüyor. Türkiye genelinde yaklaşık 800 sağlık çalışanın enfekte olduğu söyleniyor.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇOK BÜYÜK KAYGI VE BELİRSİZLİK İÇİNDE

Vakaların gün geçtikçe artması, hastanelerdeki doluluk oranı sağlık çalışanlarının iş yükünü de arttırıyor. Sağlık çalışanları çok büyük kaygı ve belirsizlik içinde. Türkiye geneli birçok kamu hastanesinde istifa haberleri geliyor.

HEM EKONOMİK HEM DE RUHSAL BİR TÜKENMİŞLİK VAR

Ülke genelinde sağlık çalışanları hem ekonomik hem de ruhsal bir tükenmişlik içerisindeler. Kimse önünü göremiyor.  Çalışma koşulları pandemiye uygun değil, çok yoğun çalışılıyor. Bu da enfekte olma riskinin arttırıyor. İnsanlar evime, aileme virüs taşır mıyım onları hasta eder miyim kaygısı taşıyor.

DURUMUN CİDDİYETİNİ ANLAMAKTAN YOKSUN YAŞADIK

Mart ayından bu yana yaşanan süreçte ülkemizi ve ilimizi tehdit eden koronavirüs tehdidi altında savaş veren sağlık emekçileri her fırsatta gerek yoğun bakım ünitelerinden gerekse hastane içerisindeki durumdan ağlayarak bizlere çocuklarını, eşini, anne ve babasını göremediklerinden bahsederek kurallara uymamız yönünde, maske takmamız konularında uyarılarda bulundular. Fakat bizler bir yakınımızın başına ya da kendi başımıza gelmeden durumun ciddiyetini anlamaktan yoksun yaşadık.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI BİTERSE, SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKER

Pandemiden önce yada pandemi sonrası her hastalandığımızda ilk koşacağımız kişiler olan doktorlar artık tükenmenin eşiğinde zor şartlar altında gece- gündüz hastane dışına çıkamayan doktorlar başta olmak üzere tüm sağlık çalışanları artık vatandaşların bu vurdumduymazlıkları karşısında yoruldular. En özveri ile işini yapan doktorlar ve kendi alanlarında uzman doktorlar her gün istifa ediyor yada istifa etmeyi düşünüyor. Kısacası “sağlık çalışanları biterse, sağlık sistemi çöker” sağlık sistemi çökerse virüsün vurduğu bizleri daha kötü günler bekliyor olur.

PAYLAŞ