PANDEMİ, BİSİKLET SATIŞLARINI ARTTIRDI

Korona virüs salgını sebebiyle toplu alanlarda bulunmama ve toplu taşımanın kullanılmaması yönünde yapılan uyarılar en çok bisiklet satışı yapan esnafları sevindirdi. Salgından uzak durmak için Bilim Kurulunun uyarılarını ciddiye alan vatandaşlar bu yaz bisiklet satan işletmelere akın etti.

Şehir merkezindeki iki şubesi ile bebek malzemesi ve mobilyasının yanı sıra bisiklet satışı da yapan Damla Bebe işletmelerinin sahibi Nurullah Öztürk bisiklet satışlarındaki durum ile ilgili olarak görüşlerini gazetemiz ile paylaştı. Geçtiğimiz yıllara nazaran bu yıl bisiklet satışlarında ciddi bir artış olduğunu dile getiren Öztürk şunları söyledi;

GEÇEN YILLARA NAZARAN SATIŞLAR ARTTI

Damla Bebe işletmelerinin sahibi Nurullah Öztürk; “ Covid-19 salgınına karşı uyulması gereken tedbirlerin başında bilindiği üzere toplu alanlardan uzak durmak ve toplu taşımayı zorda kalmadıkça kullanmamak geliyor. Bu uyarılar da en çok, her gün zorunlu olarak evinden çıkıp işlerine gitmesi gereken insanlarımızı ekiliyor. Şehrimizde park sıkıntısının yaşanması ve belli saatlerde trafik yoğunluğunun olması nedeniyle halkımız artık bisiklet konusundaki görüşlerini de değiştirdi. Daha önceki yıllarda genç kardeşlerimizin ve çocuklarımızın ilgi alanlarında olan bisikletler şimdi ise her yaş grubunun ilgisini çekiyor. Bu gelişmeler neticesinde bu yaz bisiklet satışlarında ciddi bir artışın yaşanmasını sağlandı. Bu yıl bahar aylarında ve de yaz aylarında geçtiğimiz yıllara nazaran neredeyse iki katına yaklaşık satışlar yaptık.

YÜZÜMÜZÜ BİSİSKLET GÜLDÜRDÜ

“İş yerlerimizde bebek malzemeleri ve bebek mobilyası satışları da yapıyoruz. Fakat bu pandemi süreci insanların normal hayatlarını derinden sarstığı için herkes ister istemez kendi çapında kemer sıkma sürecine gitti. Bu ürünler de yaz aylarında hareketlenmeler olur ve en ciddi satışlarımızı da genelde bu aylarda yapardık. Vatandaşlarımızın artık yeni ürünlere fazla ilgi göstermemsi neticesinde daha önce bahsettiğim bebek malzemeleri ve bebek mobilyası ürünlerimiz neredeyse durma noktasına geldi. Her sene standart sayıda diyebileceğimiz bisiklet satışlarını bu sene artması ekonomik anlamda ayakta durmamızı sağladı. Kısacası Covid-19’la mücadele kapsamında vatandaşlarımız kendilerini toplu alanlardan ve toplu taşımalardan izole etmek maksadı ile bisiklet kullanımına yöneldiler.”

BİSİKLET DEMEK SAĞLIKLI YAŞAM DEMEK   

Öztürk; “Pandemi sürecinde halkımızın bisiklet kullanımını değerlendirmesi kendileri açısında da sağlıklı bir karar oldu. Ana caddelerde belediyemiz tarafından bisiklet yollarının yapılması da bisiklet kullanımının şehir merkezinde halkımız tarafından tercih edilmesini kolaylaştırdı. Eski yıllarda ülke genelinde yayın yapan radyo, televizyon ve gazetelerde bisiklet kullanımını özendirici reklamlar yapılırken bu hastalık vatandaşlarımızı kendiliğinden bu yolu seçmeye itti. Bende her gün evim uzak olmasına rağmen toplu taşıma araçları yerine bisiklet kullanmayı tercih ediyorum. Hem kendimi bu salgın illetinden koruyorum hem de bisiklet kullanarak zinde oluyorum. Tüm hemşerilerimizi de bisiklet kullanmaya davet ediyorum” dedi.

ESNAFINIZA SAHİP ÇIKIN

Son zamanlarda yerel basınımızda sürekli olarak yerel esnafa sahip çıkalım haberlerini okuyorum. Değişik branşlarda iş yapan esnaflarımız bu dönemleri gerçekten de çok atlatıyor. Şu ana kadar bisiklet satışları sayesinde hasbelkader ayakta kalabildik. Fakat önümüzdeki kış aylarında nasıl yapacağız bilmiyorum. Genel de yaz aylarında yaptığımız satışlarla kışı geçiren bir yapımız vardı. Bu sene aynı şekilde yapamayacağız. Bizim bu durumdan tek kurtuluş ve varlığımızı devam ettirmemiz ancak Kütahyalı hemşerilerimizin bizlere destek vermesi ile olacaktır. Ülke genelinde binlerce mağazası olan market zincirleri ürünleri belki daha ucuza veriyor gibi görünebilir. Fakat bizler burada garantili ürünler satıyoruz. Sattığımız ürünlerin garantisi bitenlerde de her hangi bir aksilik olması halinde bize başvuran insanları elimizden geldiğince geri çevirmiyoruz. Kısacası malını sattığımız firmalar iki sene garanti verirken biz buranın insanı olduğumuz için, iş yerimiz açık olduğu sürece malımızın arkasında olmak zorundayız. Tanınmamış ve garantisi olmayan ürünlere harcanan para belki o malı alan kişiye kar sağlıyor gibi görünebilir ama sonrasında mağdur olan vatandaşlarımızın halini biliyoruz. Ben buradan sizlerin aracılığı ile pandemi sürecinden hep birlikte yüzümüzün akıyla çıkmamız için lütfen yerel esnafınıza sahip çıkalım konusunu bir daha vurgulamak istiyorum” dedi.    

KÜTAHYA POSTASI GAZETESİ ÖZEL HABER

PAYLAŞ