Özel nikah alanı

Kütahya Müftülüğünde resmi nikahların kıyılacağı özel mekan oluşturuldu.

Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş nikah merasimleri için özel alanlar oluşturulduğunu bilirdi.

Kütahya Müftüsü Hüseyin Demirtaş; “Resmi nikah kıyma yetkisi ile birlikte vatandaşlarımızın tercih ettiği kurumlardan birisi de müftülüklerdir. İl Müftülüğümüzde oluşturduğumuz yeni mekanımızda Kütahyalı çiftlerin nikahlarını daha özel mekanımızda kıyıyoruz” dedi.

“Müftülükler olarak , halkımızın üzüntüsü ve sevincinde her zaman ve her yerde onlarla beraberiz; doğduğunda, evlendiğinde, öldüğünde. Dinimiz aile hayatının kuruluşuna çok önem verir” açıklamasında bulunan Demirtaş açıklamasında şunları dile getirdi:

“Özellikle son yıllarda boşanmanın arttığı , aile içi şiddetin aile hayatımızı cehenneme çevirdiği , aile hukuku , karı-koca hakları , çocuk hakları , hısımlık ve akrabalık ilişkileri konusunda farkındalık oluşturacak mesajlara ihtiyaç var. Müftülerimize nikah kıyma yetkisinin verilmesi ile birlikte din hizmeti veren kişiler için , hayattan kopuşu ifade eden ölü yıkayıcısı imajı yerine, diri yıkayan , toplumsal hayatımızın temeli olan aile hayatının kuruluşunda resmi nikah kıyma görevini onurla yerine getirmektedir. Bu tür meclislerde aile hukukumuzun konuşulması , dini ve medeni sorumluluklar açısından olaya bakılması , hurafelerden arındırılmış bir din algısına hizmet etmesi açısından faydalı olmaktadır.”

Müftü Demirtaş , Kütahya Müftülük Külliyesi bittiğinde ise daha kapsamlı ve daha güzel bir nikah salonunu oluşturulacağını belirtti.

Öte yandan İl Müftülüğü vatandaşların nikah taleplerine hafta içi geçici binasında cevap veriyor. Hafta sonu ve kurum dışında yapılan nikahlara ise mümkün olduğu kadar cevap verme gayretinde oluyor.

Müftü Demirtaş , resmi nikah sonrası çiftler için dua ediyor , kısa nasihat ediyor,

nikah Cuzdanını geline vermesi için damada veriyor. Hediye olarak gelin hanıma, iki kişilik kahve takımı, damada da okuması için aile ve dinimizle ilgili kitap veriyor.

PAYLAŞ