OSB’ye 5 yatırımcı daha geliyor

Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu, 1. Organize Sanayi Bölgesinde ki mevcut araziyi genişletmek için çalışmaların sürdüğünü söylerken 5 yeni yatırımcının da ilimize geleceğinin müjdesini verdi.

Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu yaptığı değerlendirmede Organize Sanayi Bölgesindeki mevcut arazinin genişletme çalışmalarına devam edildiğini ve ilimiz 5 yeni yatırımcının da geleceğini söyledi.

İSTİHDAM SAYISI 10 BİN OLACAK

Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu Mevcut araziyi genişletmek için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Eskioğlu, 1. OSB’nin şehrin lokomotifi olduğuna dikkat çekerek OSB bünyesinde istihdam edilen çalışan sayısının 8 bin 500’den 10 bine yükseleceğini söyledi.  Eskioğlu “Sosyal donatı anlamında son zamanlarda çalışmalar yapılmaktadır. 8 bin 500 civarında personel çalışmaktadır. Şu anda yapılmakta olan 5 tane yatırımcımızla birlikte sene sonunda çalışan sayısının 10 bin olacağı öngörülmektedir. Her ne kadar karma OSB bölgesi olsa da bir miktar çini, personel konusunda ihtisas OSB olmuş durumdadır. Yüzde 70 civarında seramik ve benzer sofra araçları üretimi yapılmaktadır. Bu salgın döneminde çok fazla personelde eksilme olmamasına rağmen enerji tüketimlerinde yüzde 25-30’lara varan düşüşler olmuştur. Üretimlere ara verme ya da yavaşlatma fakat haziran ayından itibaren tekrar bu kaybettiği enerji tüketimini kazanmış tekrar yüzde 100 kapasiteyle çalışmaya başlamıştır. İlerleyen günlerde lokomotif olma özelliğini sürdürecek olduğunu düşünüyoruz dedi.  

KÜTAHYA’YA MESLEK LİSESİ YAPILACAK

Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu yaptığı değerlendirmede Kütahya için önemli bilgileri de paylaştı. Eskioğlu “TOBB tarafından Türkiye’de yapılacak olan 19 meslek lisesinden birinin de Kütahya’da yapılacağını söyledi. Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KUTSO) düzenlenen toplantıda konuşma yaparak Meslek liseleri, OSB’ler ve yatırımlar hakkında bilgilendirmede bulunan KUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Eskioğlu, “Türkiye genelinde TOBB’un 19 ile meslek lisesi yapma kararından sonra bu meslek liselerinin bir tanesinin Kütahya’ya yapılmasına karar verilmiştir. Daha sonra Ticaret ve Sanayi Odamızın girişimleri, Organize Sanayi Bölgesinin de bununla ilgili istekli ve hevesli olmasıyla 1. OSB’ye bir yer tahsis edilmiş. TOBB’un yaptırmakta olduğu meslek lisesi inşaatı başlamıştır dedi.

MESLEK LİSESİ 2021 YILINDA HİZMETE GİRECEK

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılacak meslek liselerinden bir tanesi de Kütahya’ya yapılacak fakat pandemi dolayısıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin yapmış olduğu 19 Meslek Liselerinin Kütahya’ya yapılması ve öğretim dönemine hazır hale gelebilmesi önümüzdeki yıl 2021 yılında hizmete girecek dedi. Eskioğlu “Pandemi sebebiyle bu seneye yetişmeyecek ancak 2021 yılının eğitim öğretim döneminde hizmete girecektir. Kütahyalı olarak ticaret ve sanayi odamızın başkanına teşekkür etmek lazım. Okulun organize sanayi bölgesinde olması şu sonuçlara yol açtı: İş garantili bir ortamının oluşmasına sebep oldu dedi.

İNŞAAT TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Eskioğlu Meslek Lisesinin önümüzdeki yıl öğrenci alımına başlayacağını söyleyerek burada yetiştirilen öğrencilerimiz iş garantili Organize Sanayi Bölgemizde istihdam edilecek dedi. Yine meslek lisemizde ki öğrencilerimiz stajlarını da Organize Sanayi Bölgelerimizde yapacak olmaları buradaki nitelikli eleman ihtiyacını da karşılamış olacağız dedi. Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu “Şu anda inşaat tüm hızıyla devam ediyor. İnşaat tamamlandıktan sonra bu okul kolej haline getirilecektir. KUTSO, OSB yönetimi ve Milli Eğitim Müdürlüğünün oluşturduğu üçlü mekanizmayla bölgemizde örnek bir meslek lisesi olacağını düşünüyorum” dedi.

ZAFER OSB’NİN YAN SANAYİSİNİ DESTEKLEYECEĞİZ

Başkan Tolga Eskioğlu, “Fiili olarak 115 parsel bulunuyor. Fakat tahsil edilebilecek parsel sayısı yüzdür. Yüz parsel de tahsil edilmiş vaziyettedir. 90 firmamız şu anda faaliyettedir. 10 firmamız yatırımı devam eden firmalardır. 1. OSB altyapısı bitmiş şehirde ve bölgede örnek teşkil edebilecek bir organize sanayi bölgelerinden biridir. Sosyal donatı anlamında son dönemde çalışmalar yapılmaktadır. 8 bin 500 civarından personel çalışmaktadır. Yapılmakta olan 5 yatırımımızla birlikte sene sonunda çalışan sayısının 10 bin olacağı öngörülmektedir. Her ne kadar karma organize sanayi bölgesi olsa da seramik sektöründe ihtisas organize oluşturmaktadır. Yüzde yetmiş civarından çini ve benzer sofra araçları üretimi yapılmaktadır. Pandemi döneminde çok fazla eksilme olmamasında rağmen enerji tüketimlerinde yüzde otuzlara varan düşüşler olmuştur. Fakat Haziran ayından itibaren tekrar bu kaybettiği enerji tüketimini kazanmış yüzde yüz kapasiteyle çalışmaya başlamıştır. Biz 450-500 bin metrekare daha alanı genişletmek istiyoruz. Buradaki amacımız Zafer OSB’ye göre daha küçük parseller oluşturup Zafer OSB’nin yan sanayisini destekleyen bir organize olmaya çalışacağız. Şu anda 1. OSB lokomotif, 10 yıl içinde ZAFER OSB’nin lokomotif olacağını düşünüyorum. Yapılan çalışmalarla birlikte iki yıl içerisinde çalışan kapasitesinin 12 binlere çıkarılması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı

“ŞU ANDA 1 OSB LOKOMOTİF

Bizim yapmaya çalıştığımız bir şey var, şu anda 125 bin metrekare 1. Genişleme alanıyla ilgili çabanız var. Daha sonra da bakanlık onayıyla 450-500 bin metrekare daha OSB’sini genişletmek istiyoruz. Önümüzdeki on yıl içerisinde ben Zafer OSB’nin lokomotif olacağını düşünüyorum. Şu anda 1 OSB lokomotif. Bu  özelliğini de kaybetmeyecektir. Yapılmış ve yapılmakta olan diğer yatırımlarla birlikte iki sene içerisinde de çalışan kapasitesinin 12 bin-12 bin 500ler seviyesine çıkması hedeflenmektedir. Kendi elektriğini kendisi dağıtan, altyapı hizmetlerini tamamlamış, şu anda da biraz daha fiber optik alt yapı döşeyen OSB tamamını mobese güvenlik kameralarıyla donatmış OSB. İlerleyen günlerde de tabi biraz daha işin görüntü kısmına da önem vermeye başladık. Çok  daha iyi bir OSB olacağını söylemek isterim.

OSB BİR KATMA DEĞER DAHA KAZANACAKTIR

Devlet Demir Yollarıyla geçtiğimiz Mayıs ayında bir sözleşme imzaladık. Yükleme merkezi yapılacak. Yükleme merkezi hemen organize sanayi bölgesinin giriş kapısına yaklaşık 250 metre uzaklıkta olacak. Çok yakın. Hemen ayağımızda, Alayunt İstasyonu’nda. Bu yükleme merkezi devlet demir yolları tarafından yapılacak. Biz 2021 sonuna kadar yapılmasını ümit ediyoruz ama en kötü ihtimalle 2022’nin ilk yarısına kadar yapılacak. Sadece OSB’nin fayda sağlayacağı bir yükleme merkezi değil tüm Kütahya’nın faydalanabileceği bir yükleme merkezi. Çanakkale 1915 köprüsünün bitmesiyle birlikte tahmin ediyorum Avrupa’ya ihracatlarda yoğun olarak kullanılacak bir yükleme noktası olacağını düşünüyorum. Bizim OSB’miz yüzde 60 civarında ihracat ağırlıklı çalışmakta ve hedef pazarlar her ne kadar dünyanın tamamı olsa da şu anda fiili olarak yüzde 75 civarında Avrupa pazarına çalışıyor. OSB bir katma değer daha kazanacaktır yükleme merkeziyle. Girişimleri ve destekleri yapıyoruz.” Dedi.

PAYLAŞ