Milletvekili sayımız değişmedi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısını tespit etti. Buna göre ilimizdeki Milletvekili sayımızda herhangi bir değişiklik gözlenmezken 5 olan Milletvekili sayımız aynı kaldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan YSK kararında 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 5. maddesinde, seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısının YSK tarafından genel nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç 6 ay içinde tespit edilerek duyurulacağı hükmünün yer aldığı belirtildi. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığınca 31 Aralık 2019 tarihli veriler esas alınarak ilan edilen 2019 yılı nüfus bilgilerine göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayısı hesaplandı. Buna göre ilimizdeki Milletvekili sayımızda herhangi bir değişiklik gözlenmezken 5 olan Milletvekili sayımız aynı kaldı.

MİLLETVEKİLİ SAYIMIZ 5’TE KALDI

Yüksek Seçim Kurulu milletvekili sayılarını Resmi Gazete yayımlanan karar doğrultusunda belirleyerek Milletvekili sayılarını belirledi. Büyük şehirlerde ve bazı illerde 2019 yılı nüfus verilerine dayanarak Milletvekili sayılarında değişkenlik gösterdi. ilimizdeki 5 Milletvekili sayımızda herhangi bir değişiklik olmayarak 5 olan Milletvekili sayımız yine aynı oranda kaldığı bildirildi.

81 İL İÇİN DAĞILIM YAPILDI

Buna göre, yapılan tespit sonunda çıkaracağı milletvekili sayısı 18’e kadar olan iller bir, çıkaracağı milletvekili sayısı 19’dan 35’e kadar olan iller iki, 36 ve daha fazla olan iller üç seçim çevresine bölündü. Böylelikle 600 milletvekilinin 81 ile dağılımı yapıldı.

İstanbul’un çıkaracağı milletvekili sayısı iki artarak 96’dan 98’e, Antalya’nın çıkaracağı vekil sayısı bir artarak 16’dan 17’ye çıktı. Denizli’nin çıkaracağı milletvekili sayısı 8’den 7’ye, Kırşehir’in çıkaracağı milletvekili sayısı 3’ten 2’ye, Tunceli’nin çıkaracağı milletvekili sayısı 2’den 1’e düştü. Kütahya’da ki milletvekili sayısında herhangi bir değişiklik görülmeyerek 5 olan Milletvekili sayısı aynı kaldı.

PAYLAŞ