MHP’DEN ESNAFA DESTEK

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy ve yönetimi günün erken saatlerinde Ahilik Haftası dolayısıyla esnafları ziyaret ederek ahilik haftalarını kutladı.Esnafları tek tek ziyaret eden Toy ve yönetimi ziyaretleri esnasında esnaflara içlerinde tebrik ve temsili siftah parası bulunan zarfları takdim etti.

Esnafların sorunları ve görüşleri hakkında bilgi alışverişi yapan Toy,esnaflarımızın ve genel olarak milletimizin küresel covid-19 salgını sürecinde tüm dünya olduğu gibi ülkemizde de sosyolojik,ekonomik sıkıntılar yaşandığının malum olduğunu belirtti.Bu süreçten devlet-millet işbirliğiyle salgına karşı alınacak önlemler ve duyarlılıkla en kısa zamanda eski normal hayata geri dönüşün olmasını diledi.Bu süreçte Milliyetçi Hareket Partisi olarak başta Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi ve tüm teşkilatlar olarak hükümetimize salgınla mücadelede destek vermeye devam edeceklerini,esnaf  kardeşlerimizin  ve aziz milletimizin her daim yanında olduklarını belirtti.Ahilik Haftası hakkında ise şunları söyledi:

“Ahilik; birlik, beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma demektir. Birçok sosyal problemi çözüm bulmuş olan Ahilik kültürünün yaşanması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması Türk Milletimizin ve Türk Devletimizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın sözü ile sosyal hayatın güçlü, üretimin milli olmasının önemini ortaya koyan Veli Ahi Evran’ı rahmetle anıyorum. Bu vesileyle; insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem veren Ahilik Kültürü Haftası’nın başta tüm esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm Kütahyalı hemşehrilerime, geleceğin ahileri mesleki ve teknik eğitim gören gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ecdadımız farklı sanat ve mesleklerin sırlarını öğrenirken, ahlaki esaslarla da bezenmiş; yani sa­natın incelikleri, ahlakın ilkeleriyle eşzamanlı, eşanlı kazanılmıştır. Horasan’dan gelip Ahiliğin pirliğini üstlenen Ahi Evren’in mesajlarından, deyiş ve sözlerinden, Türk milletinin sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel düzenine verdiği muazzam destekten çıkardığımız sonuç da budur. Bugün her esnaf kardeşimiz Ahi Evren’in bize emanetidir. Her esnaf kardeşimiz binlerce yıllık Türk tarihinin özü, ruhu, iftihar yüzüdür. Milli ahlak, milli şuur ve milli kimlik konusunda yeri dolmaz hizmetleri geçen, milli duyguyu kamçılayarak, sosyal ve ekonomik ilişkilere manevi değer aşılayan, dahası huzur ve esenliği vaaz eden Hacı Bektaş Veli Ahiliğin duası, irşat makamıdır. Esnaflarımız böyle bir manevi geçmişi vicdanlarında taşıyarak var olagelmişlerdir. Esnaf ve sanatkarlarımızın yardımseverliği, misafirperverliği, dayanışma ve cömertliği baş tacı yapmaları Ahi kültürünün hala varlığına işarettir.”

PAYLAŞ