MART AYINDA BAŞLIYOR

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, seçim öncesinde kamuoyuna açıkladığı bazı projelerin yapımı için Mart ayını işaret edip, göreve geldiği günden bu yana geçen 19 ay boyunca pek çok ilki de Kütahya’ya yaşattıklarının altını çizdi.

İstanbul Gedik Üniversitesi’nde “Yerel Yönetimler ve Yerel Siyaset” dersine online olarak katılan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Akkuş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hacer Şaduman Okumuş, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sefa Çetin, çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrencinin katıldığı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

“BORÇ VAR AMA İHTİYAÇLAR DA VAR”

İstanbul Gedik Üniversitesi’nde “Yerel Yönetimler ve Yerel Siyaset” dersine online olarak katılan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, 19 ay önce göreve başladığı günden bu yana birikmiş borçların ödenmesine yönelik çalışmalar yapıp, kendilerine iletilen talepleri de yerine getirme gayretinde olduklarını işaret etti.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, belediye gelirinin iki katı borçla devraldığı bir yapıda öncelik olarak sosyal sorumluluklara yöneldiğini işaret edip; “Kütahya Belediyesi’ni gelirinin 2 katı borçla devraldım. Bir borç stoğu, bir de Vatandaşın hizmet talebi var. Halkın standartlarının bu borca rağmen düşmemesi gerekti. Bu yüzden kaynaklarımızı önceliklerimizi belirleyerek kullandık. Stratejik plan ihtiyacımız vardı. Tüm STK’lar, siyasi partiler, kamu kurum kuruluşlarıyla birlikte bir çalıştay düzenledik. Önceliklerimiz belirledik. Sosyal sorumluluk projelerimizi belirledik” diye konuştu.

“YÜZDE 70 ARTTI”

Kütahya Belediyesine ait merkezi gelire bakıldığında toplam gelirdeki payının yüzde 56 olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Alim Işık, “Biz 2 yılda bunu tersine çevirdik. Yüzde 55 öz gelirler yüzde 46 merkezi idare gelirlerine dönüştürdük. Örneğin, kiralık taşınmazları açık ihale yöntemi ile kiraya verdik. Kira gelirlerimiz bir önceki döneme göre yüzde 70 oranında arttı. Eski dönemlerde ucuza kiralanan taşınmazları ederi neyse o şekilde kiralamaya başladık. Bu bir belediyecilik başarısıdır” dedi.

GENÇLERİ ÖNEMSİYORUZ”

Öğrencileri ve genç nüfusu çok önemsediklerini dile getiren Başkan Alim Işık, “Yıllarca onlarla birlikte sınıflarda, amfilerde bulunmuş olmamın bir sorumluluğu olarak bunu hissediyorum. Seçim öncesi üniversite öğrenci topluluklarından görüş aldık. Her adımımızı onlarla birlikte anlattık. Vaatlerimizi isteklerine göre şekillendirdik. Çünkü gençlerimiz yaşadıkları yere aidiyet duygusuyla bağlanırsa çok güzel projeler ortaya çıkarabiliyor.” şeklinde konuştu.  Yerel yönetimlere model olabilecek bir belediyecilik anlayışını Kütahya’da yaşattıklarını işaret eden Alim Işık, Hilal Kart, Dersomani ve sosyal yardım projelerinden bahsetti. Pandemi sürecinde yaklaşık 10 bin gıda paketi yollandığını belirten Işık, “Hiç kimseyi elinde paketle belediye binasından çıkarmadık. Evine direkt gece vakti teslim edip, çekildi ekiplerimiz. Sağ elin verdiğini sol el görmedi” şeklinde konuştu. Pandemi sürecinde vizyon projelerin hazırlığını yaptıklarını dile getiren Prof. Dr. Alim Işık, Mart ayında inşaat sezonu başladığında 5, 6 proje inşaatının aynı anda başlayacağını öne sürdü. Gençlerin yerel yönetimler alanında kariyer planlaması yapmasını şiddetle tavsiye eden Alim Işık, “Çünkü bir insanın duyabileceği en büyük mutluluklardan biri, geçim sağlarken memlekete şehrine kalıcı bir eser bırakmak, hizmet vermek. İcracı makamlarda yer alınca; yüz yüze etkileşim sağlanıyor ve sorunların çözüldüğünü gözlerinizle görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

YÖNETİM DENGEDE KALMALI

Yerel yönetimlerin güçlendirilmesinden yana bir politika olması gerektiğini savunan Alim Işık, “ama merkezi idare de elini çekmemeli” dedi. Kamu kurum ve kuruluşlarının da söz sahibi olduğu çok fazla konunun olduğunu belirten Alim Işık, “İki tarafında dengeli olarak yürütülmesi taraftarıyım ben. Örneğin bizim Yoncalı diye bir turizm alanımızda il özel idare sınırları içinde geniş bir rekreasyon alanımız var ama oradaki parkta çöp toplanmadığında ya da hizmetler eksik gittiğinde. Vatandaş çöpün fotoğrafını çekip sosyal medyada sizi ya da belediyeyi suçlayabiliyor” dedi. Akademik başarılarının sırrını soran öğrencilere “Hepimizin yetişme ortamları farklı ben köyden çıkmış bir memleket evladıyım. Ailemin benim eğitimim için yaptığı fedakârlıkları biliyorum. Babamın bir uhdesi vardı. Hep üst düzey bir eğitim hayali kurardı bizim. Ben de hep bunu hedefledim. Bulunduğum yerde ortalamayı değil; en iyisi olmayı hedefledim” yanıtını veren Işık, liseyi üniversiteyi sınıf ve fakülte birinciliği ile bitirdiğini dile getirdi.

PAYLAŞ