Kütahya’nın Tescilli Ürün Sayısı 4’e Çıktı

Kütahya’nın Tescilli Ürün Sayısı 4’e Çıktı

Kendine has lezzeti ve aromasıyla Kütahya’nın en önemli değerlerinden biri olan “Şaphane Vişnesi” tescillendi. Kütahya Ticaret Borsa’sının (KÜTBO) başvurusu sonucu Kütahya’da yetişen vişne, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilerek coğrafi işaret onayı aldı. 


Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, KÜTBO yönetimini ziyaret ederek başarılarını tebrik etti ve gayretlerinden dolayı teşekkür etti. 


“ŞAPHANE VİŞNESİ COĞRAFİ İŞARET ONAYI ALDI”


Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden KÜTBO Başkanı Necati Gültekin, “Kütahya il genelinde üretilen vişnelerin “Şaphane Vişnesi” adı altında tescil edilerek coğrafi işaret alındığını söyledi. 


Gültekin;  Şaphane, Pazarlar, Simav ve Gediz ilçelerinde yılda yaklaşık 35 bin ton vişne üretildiğini kaydetti. 


“5 ÜRÜN İÇİN BAŞVURU YAPILDI”


13 Mart itibarıyla Kızılcık Tarhanası, Kütahya Cimcik Aşı, Kütahya Bitli Helvası, Kütahya Köpük Helvası ve Kütahya Paşa Helvası için coğrafi işaret başvurusu yapıldığını açıklayan Gültekin, Pazarlar Kirazı, Simav Eynal Domatesi, üçbaş sarımsağı, haşhaşlı pide ve Kütahya hamursuzu için araştırmaların sürdüğünü kaydetti. 


“TESCİLLİ ÜRÜN SAYIMIZ 4’E ÇIKTI” 


KÜTBO’yu tebrik eden Vali Dr. Ömer Toraman, çalışmaları desteklediklerini söyledi. Kütahya’nın coğrafi işaret alma potansiyeline sahip çok sayıda çeşitlilik ve ürün barındırdığını da belirten Vali Toraman; Simav halısı, Tavşanlı leblebisi ve Kütahya çinisinin ardından Şaphane vişnesinin tescillenmesiyle birlikte Kütahya’da coğrafi işaret onaylı ürün sayısının 4’e yükseldiğini kaydetti. 

PAYLAŞ