KÜTAHYALI YAZAR HAYATA VEDA ETTİ

Yazdığı yazılarda büyük harf kullanmaması ile okurları tarafından bilinen Yenişafak Gazetesi yazarı Kütahyalı Osman Akkuşak tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Kütahya’nın Emet ilçesinden olan Osman Akkuşak 89 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Çeşitli liselerde edebiyat dersleri veren, lise müdürlükleri yapan ve bin 400 civarında makale ve incelemesi yayınlanmış olan Osman Akkuşak, yazı hayatına 1952 yılında başlamıştı. Akkuşak ayrıca, yazılarında hiç büyük harf kullanmamasıyla da bilinirdi.

Osman Akkuşak, bir süredir hastanede tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Osman Akkuşak, yarın 15 Eylül’de Fatih Cami’nde öğleden sonra 15.30’da kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

ÇELİK’TEN TAZİYE

Kültür insanı Osman Akkuşak’ın vefatı sonrasında Kütahya Valisi Ali Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla üzüntüsünü dile getirdi.

Kütahyalı Yazar Osman Akkuşak’ın vefatını üzüntü ile öğrendiğine dikkat çeken Vali Ali Çelik; “Emektar gazeteci, usta yazar, kültür adamı, ömrünü Türkçeye adayan güzel insan, hemşehrimiz Osman Akkuşak’ın vefatını üzüntü ile öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, basın camiasına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Başımız sağ olsun” şeklinde paylaşımda bulundu.

OSMAN AKKUŞAK KİMDİR?

Edebiyat, sanat ve fikir dünyamızın kıymetli isimlerinden Osman Akkuşak, Kütahya’nın Emet ilçesinde 1931 yılında doğdu. İlkokulu Emet’te okuyan Akkuşak, eğitimine Kütahya Lisesi’nin ardından Adana Erkek Lisesi’nde devam etti. Akkuşak, çeşitli liselerde edebiyat dersleri verdi ve lise müdürlüklerinde bulundu. Bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) “İlim ve Sanat Eserleri Bürosu” başkanlığı görevini üstlenen sanatçı yine MEB’in Çağdaş Türk Yazarları Komisyonu’nda âzâ olarak hizmet etti. Ayrıca Devlet Kitapları Mütedavil Sermayesi Müdürlüğü de yaptı. Osman Akkuşak, 1952 yılından beri gazetecilik ve yazarlık görevini sürdürüyor. Bâbıâli’nin kıdemli “Ağabeyi” olarak bahsedilen gazeteci Akkuşak; İstanbul Ekspres, Son Telgraf, Büyük Doğu, Zafer, Adalet, Dünya, Son Havadis, Türkiye, Tercüman ve Güneş gazetelerinde çalışıp, yazılar yazdı. Halen Yeni Şafak Gazetesi’nde köşe yazıları yazıyordu. Türkiye Edebiyat Cemiyeti’nin kurucu üyesi ve genel sekreteri olarak hizmet eden Akkuşak, Türk Dilini Koruma ve Geliştirme Cemiyeti’nin ikinci başkanlığını da yaptı. “Sür’atli Öğretmen Kılavuzu” isimli eseri 1966’da neşredildi. Yayına hazır eserleri arasında Türk Edebiyatı Tarihi, Atasözleri, Emet Destanı (piyes), Kompozisyon Kitabı, Batı Dillerinden Gelen Kelimeler Sözlüğü ve Osmanlıca Türkçe Lügat bulunmaktadır.

PAYLAŞ