Kütahya’dan TFF’ye tepki

Türkiye Futbol Federasyonunun BAL Ligi hakkında aldığı skandal kararların ardından, Ankara’da temaslarda bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve Belediye Kütahya spor Kulüp Başkanı Cahit Özel bazı milletvekili ve bakanlardan destek sözü aldılar.

Türkiye Futbol Federasyonunun BAL Ligi hakkında aldığı skandal kararın yankıları devam ediyor. Belediye Kütahyaspor gibi birçok kulübün de yok sayıldığına dikkat çeken kulüp başkanları “Türkiye Futbol Federasyonu kulüpleri yok sayamaz” açıklamaları ile tepkilerini dile getirdiler.

 VAKİT KAYBETMEDEN ANKARA’YA GİTTİLER

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık Belediye Kütahyaspor Başkanı Cahit Özel vakit kaybetmeden Ankara’ya gitti. Ankara’da MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ile bir durum değerlendirmesi yapan ikili daha sonra, MHP Milletvekili Ahmet Erbaş ile TBMM Meclis Başkan Vekilleri Celal Adan ve Sadi Bilgiç’i ziyaret etti.

TBMM MECLİS BAŞKAN YARDIMCISINA ZİYARET

Belediye Kütahyaspor’un hakkını korumak için çalmadık kapı bırakmayacaklarını ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş; “ilk olarak, Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık ve Belediye Kütahyaspor Başkanı Cahit Özel ile TBMM Meclis Başkan vekili Celal Adan’ı ziyaret ettik.  TBMM Meclis Başkan vekili Celal Adan Bey bize destek sözü vererek hemen TFF Başkanı Nihat Özdemir’i arayarak, konunun tekrar gözden geçirilmesini istedi. MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş Adan’a göstermiş olduğu yakınlıktan dolayı Kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

ÇALMADIK KAPI BIRAKMAYACAĞIZ

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş “MHP Genel Başkan yardımcımız Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ile birlikte TBMM Meclis Başkan vekili Sadi Bilgiç’i ziyaret ettik. Sadi beyde Spor Bakanlığında hemen Belediye Kütahyaspor için girişimlerde bulundu. Genel Başkan yardımcımız Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’ya ve Sadi beye Kütahya adına çok teşekkür ediyorum.  Daha yolun başındayız. Kütahya bizim memleketimiz. Sonuç alıncaya kadar çalmadık kapı bırakmayacağız” diye konuştu.

HAKKIMIZI MECLİSE TAŞIDIK

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık yaptığı değerlendirmede “Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Başkanımız Cahit Özel, Başkan Vekilimiz Erdoğan Çolak ve Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Korkmaz’dan oluşan Belediye Kütahyaspor heyeti, Türkiye Futbol Federasyonu’nun aleyhimizde vermiş olduğu haksız kararın düzeltilmesi ve takımımızın 3.Lige terfi etmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisinde ziyaretlerde bulunduk. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız ifadelerini kullandı.

TARAFTAR TFF’Yİ CİMERE ŞİKAYET ETTİ

Türkiye Futbol Federasyonunun BAL Ligi hakkında aldığı skandal karar neticesinde Belediye Kütahyaspor taraftarları Türkiye Futbol Federasyonunu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) e şikâyet dilekçesi yazarak gönderdi. Tüm Kütahya’nın ve taraftarların CİMER’e şikâyet dilekçesi oluşturmasını isteyen taraftarlar “Alınan bu kararla bir üst lige çıkma umudunun bir sonraki seneye ertelenecek olması bütün ilimizde hayal kırıklığı yaşattı” dediler.

VİCDANA VE HAKKANİYETE AYKIRIDIR

Belediye Kütahyaspor taraftarları şu ifadelere yer verdiler. TFF Yönetim Kurulunun 08/07/2020 tarihli yaptığı toplantıda alınan “ 7- Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’den TFF 3. Lig’e 11 grubun lideri terfi edecektir.” No’lu kararı vicdana ve hakkaniyete aykırıdır. Belediye Kütahyaspor taraftarı olarak soruyorum. Sezon boyunca bin bir emekle geldiğimiz süreçte TFF’ nin haksız hukuksuz kararıyla karşı karşıyayız. Lider ile aramızda 1 puan ve 4 maç kalmışken nasıl oluyor da Playoff oynatmadan TFF tarafından lig tescil edilmiştir.

MESNETSİZ VE ADALETSİZ KARAR

TFF’nin hangi kriterlere göre aldığı belli olmayan mesnetsiz adaletsiz kararına göre mücadele ettiğimiz 9.Grupta 18 haftasını lider götürdüğümüz ve lider ile aramızda 1 puan ve henüz oynanması gereken 4 maç varken grubun hali hazırdaki haliyle tesciline karar verildi.

ŞEHİRLER BUNU UNUTMAZ

Türk Futbolu adına vicdanları rahatsız eden bir karar ile karşı karşıyayız. Bu karar ile Türk Futbolu zarar görür şehirler bunu unutmaz. TFF pandemi sürecinde pek çok kez karar değiştirmiştir. Alınan bu kararın tekrar gözden geçirilmesi isteğimizdir.

MASRAFLARI KİM KARŞILAYACAK?

Türkiye Futbol Federasyonu Statüsünün 80. Maddesinde yer alan; beklenmeyen olaylar ve mücbir sebepler kapsamında” TFF, kararını verirken FIFA ve UEFA kurallarını ve hak ve adalet ilkelerini dikkate alır.” hususunun TFF tarafından hiç dikkate alınmadan karar verildiği görülmektedir. Alınan bu kararla bir üst lige çıkma umudunun bir sonraki seneye ertelenecek olması bütün ilimizde hayal kırıklığı yaşatacağı gibi, kulübümüzün bin bir emek ve harcadığı masrafları kim karşılayacak?

ADALETLİ BİR KARAR VERİLSİN

Belediye Kütahyaspor taraftarları “Türkiye Futbol Federasyonundan isteğimiz alınan bu kararın tekrar gözden geçirilerek adaletli bir karar verilmesidir. Belediye Kütahyaspor Kulübümüz gibi şampiyonluk iddiası bulunan tüm kulüplerin haklarının iade edilmesidir dediler.

GRUP MAVİ ŞİMŞEKTEN DUYGULANDIRAN MESAJ

Grup Mavi Şimşek Tribün Lideri Ali Osman Duymaz Grup Mavi Şimşek adına yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi. Onuncu senesini yaşayan dünyanın en garip statüsüne sahip Spor Toto Bölgesel Amatör Ligde dokuz sezon yer alarak en fazla mücadele eden birkaç takımdan biri olan Kütahyaspor’un 1996 yılından itibaren Grup Mavi Şimşek adıyla tüm organizasyonlarıyla yanında olan tribün grubu olarak, son günlerde kamuoyunu işgal eden Türkiye Futbol Federasyonu’nun BAL Ligi ile ilgili aldığı karar hakkında bizim de birkaç şey söyleme hakkımız olduğunu düşünüyoruz dedi.

TFF EMEKLERİMİZİ HİÇE SAYMIŞTIR

Gediklisi olduğumuz bu ligde çoğu zaman bizzat tecrübe ederek, bazen de gözümüzün önünde cereyan eden birbirinden ilginç sonlanan zirve yarışlarının tanığı olduk. Son haftalara ciddi farklarla girip şampiyonluk konvoyu hazırlığına başlayan takımların, son nefeste hayallerini bir sezon ertelerken geriden yarış atı edasıyla sprinte kalkan takımların zafere ulaştığını gördük. İşte tam da bu bahsettiğimiz kader haftalarına gelinmiş, tam 20 takım birkaç grup haricinde yarışın  en can alıcı kısmına tüm heyecanıyla girmişken tüm dünyayı etkisi altına alan Covıd-19 pandemisi nedeniyle liglere ara verilmiştir. Bizler futboldan ilk kez bu kadar uzak kaldığımız süreçte hasretle ve sabırsızlıkla liglerin son haftalarının heyecanına hazırlandık. Uğruna uykularımızı yarıda bölüp;, hiçbir eşimizin dostumuzun bulunmadığı, hiçbir sokağını bilmediğimiz şehirlere, kasabalara, köylere gittiğimiz takımımız, liderin yalnızca 1 puan gerisinde şampiyonluk iddiasını en az lider geçtiği haftalar kadar güçlü tutarken TFF adlı kurum aylarca beklediğimiz açıklamayı son satıra sığdırarak ‘Bölgesel Amatör Lig’den 11 grup lideri 3.Lige terfi etmiştir’ cümlesi ile emeklerimizi hiçe saymıştır.

51 PUAN GEÇERSİZ SAYILMIŞ

    UEFA’da cezalı dosyaları bulunan kulüplerin bile yalnızca 3 puanının silindiği örnekleri varken hiçbir şaibeye, suça bulaşmayan Belediye Kütahyaspor’un topladığı tam 51 puan geçersiz sayılmış, son 4 maçını oynamadan yeni sezon için yeniden BAL Liginden yoluna devam etmesi yönünde karar alınmıştır.  Kulübümüz yaptığı harcamalar, futbol takımımızın ve çalışanlarımızın döktüğü ter herkesin malumudur. Cefakâr taraftar olarak hiçbir menfaat olmaksızın kilometreleri teptiğimiz, hafta sonu kahvaltıları için ailemizi değil köhne stadyumları tercih edip uğruna yollara düştüğümüz takımımızın bu mağduriyeti demek, bir şehrin mağduriyeti demektir. Kurtuluş şehri Kütahya’nın ve futbolla beslenen taraftarımızın bu denli değersiz görülmesi, hiçe sayılması sadece TFF adlı kurumun değil, hiç kimsenin haddi değildir! Bu doğrultuda kulübümüz ile birlikte bu haksızlığın giderilmesi adına her türlü mücadelenin destekçisi olacağımızın bilinmesini istiyor ve ekmeğimizi deplasman otobüsünde beş kişiyle paylaşanlar olarak; hakkımızın zerresini kimseye yedirmeyeceğimizi herkesin dikkatine sunarız dedi.

PAYLAŞ