Kütahya’da konut fiyatları yükseldi

Kütahya’da konut fiyatları yükseldi

Koronavirüs emlak piyasasını nasıl etkiledi. Faiz indirimleri alıcıları harekete geçirdi mi? koronavirüs sonrasında konut satışları ve piyasası emlak ve Gayrimenkul satışlarını nasıl etkileyecek. Bütün bu sorular hakkında gazetemiz bumerang Gayrimenkul sahibi Sadık Maltaş’a sordu.

Konut kredi faizlerinin düşmesi hem Kütahya’da hem Türkiye’de piyasayı pozitif yönde etkiledi. Elde ki stoklar gerek birinci elde gerekse ikinci eldeki stoklar eridi. Şu anda taleplere cevap verecek nitelikte ki daireler ve konutlar elimizde kalmadı. Bu şartlarda şu anda emlakçısı, müteahhitti, yapı denetim büroları herkes memnun, bir hareketlilik var. Bir canlılık var. Tabi bunun yanında da maddi kazançlar olunca da mutluluk var.

KÜTAHYA’DA FİYATLAR YÜKSELDİ

Bumerang Gayrimenkul sahibi Sadık Maltaş “Kütahya’da emlak fiyatları yukarı yönde yükseldi. Dolayısıyla zaman zaman ticaretimizde sıkıntılar yaşadık. 250 bin TL yazılan daireye müşteri bulduğumuzda, pazarlık yaptığımızda, ev sahibine bilgi verdiğimizde “işte dairenizi sattık. Biz buranın tapu işlemlerine başlayacağız” dediğimizde, ev sahibi 250 bin TL’yi kabul etmeyip dairesine 280 bin-300 bin TL gibi bir rakam talep ediyorlar.

FİYATLARI ÖNGÖRENLER KÂR YAPTI

Tabi bunu öngören ev sahipleri müteahhitler emlakçılar bu şekilde hareket etti. Öngöremeyenler hazırlıksız yakalananlar ise bu fiyat artışını yansıtamadan ellerindeki dairelerini sattılar. Ucuza alanlar hem faiz oranlarından hem fiyatlardan çifte istifade ettiler. Onlar oldukça kârlı yani 150-160 TL’lik bir kâr marjına sahip oldular. Bunun yanında tabi fiyatı yükselen ki hala ki yükseliş devam ediyor.

KONUT’TAKİ STOKLAR TÜKENDİ

Bumerang Gayrimenkul sahibi Sadık Maltaş “İkinci bir sebep faizlerin düşmesi ile beraber eldeki stokların tükenmesi ile şu anda bundan 10 sene önce yaşadığımız proje üzerinden pazarlıklar yapılmaya başlandı.

GÜVENİLİR FİRMALARLA ÇALIŞIN

Bunlarında uzun vadede sıkıntılar doğurabileceğini düşünüyoruz. Onun için müşterilerimizden vatandaşlarımızdan mümkün olduğunca inşaatı en azından %80, %90 bitmiş güvenilir, kaliteli, sağlıklı işler çıkaran firmalarla çalışmalarını tavsiye ederiz.

ŞEHRİMİZDE 3+1 DAİRELER 450 BİN TL

Bumerang Gayrimenkul sahibi Sadık Maltaş “Kütahya’daki fiyatların bölgesel olarak farklılık göstermesinin nedenini şuna bağlayabiliriz. Tabi bölge, bölge artı sosyo-ekonomik şartlarla beraber fiyatlar oturmuş durumda 2+1 dairelerimiz şehir merkezinde 250 bin ile 350 bin TL arasında rakamlar var. Ortalama yüz metre kare üzerinden bunları söylüyorum. 3+1’lerde 400-450 bin TL 4+1 ve daha üstü dairelerde rakamlar 500 bin TL üstü rakamlar konuşulmaya başlandı.

YENİ PROJELER %25 ZAMLI

Şehrimizin nüfus yoğunluğunun yaşadığı Fatih, Yeni doğan, Yunus Emre, Dumlupınar mahallelerindeki 2+1 dairelerimizde ortalama 180 bin -200 bin TL civarında 3+1 dairelerimiz şu anda 300-350 bin TL bandında 4+1’ler de 400-450 bin TL bandında değişiyor. Yeni projelerde rakamlar yüzde 15 ile yüzde 25 arasında daha yüksek rakamlar telaffuz ediliyor.

KONUT YATIRIMLARI ZOR YATIRIMLAR

Bumerang Gayrimenkul sahibi Sadık Maltaş “Zafertepe bölgesi veya Evliya Çelebi, Okmeydanı tarafları buralardaki rakamlarda diğerlerine göre yüzde 25 biraz daha aşağılarda geziyor. Tabi o bölgelerin sosyal ekonomik yapıları diğerlerine göre aşağıda seyrettiği için fiyatları bu yönde etkiliyor dedi. Kriz sonrasında normal hayatlarımıza döneceğiz. Salgın sonrasında konut yatırımı yapmak isteyenler yatırımları için şimdiden harekete geçtiler. Konut yatırımları zor yatırımlar belki de hayatımızda büyük bir birikim gerektiriyor. Bu parayı bir defa da toplamak da çok kolay değil! Eğer önceden bir birikiminiz yada destek alabileceğiniz aile fertleriniz yoksa bir ömür çalışarak bir para biriktiriyorsunuz. Bunu da en akılcı bir şekilde ve dikkatli bir şekilde güvenilir firmalarla çalışarak zarar etmeden ev sahibi olmalısınız dedi. 

PAYLAŞ