KÜTAHYA VE ÇÖZÜLEMEYENLER SORUNLARI ÜZERİNE

1997 yılından bu yana farklı gazetelerde köşe yazarlığı yapıyorum. 25 yıldır yaza yaza bitiremediğimiz sorunları olan Kütahya ile ilgili, şu başlıkla yüzlerce haber ve makale okudum: “Kütahya’nın sorunları masaya yatırıldı…”

Ne masaymış ama arkadaş, ben kendimi bildim bileli sorunlar masaya yatırılır ve çözümü için bir adım bile atılmaz. Yanlış hatırlamıyorsam 1996 yılında Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasında bir arama toplantısı yapılmıştı.

Siyasiler, ilin mülki idarecileri, bazı bilim insanları, iş insanları ve birkaç gazeteci katılmıştı. Çıkan sonuçlar bir kitapçık haline getirilmiş ve sorunların çözümleri için çalışmalar başlatılacağı bildirilmişti. Ne kadar güzel değil mi? Buraya kadar anlattığım her şey süperdi ama sonuç maalesef hüsran oldu.

Örneğin Kütahya’nın göç sorununun çözülmesi için bazı adımlar atılacaktı; atılmadı. Kırsal kesimden şehre göç başlamıştı ve bu göçün durdurulabilmesi için köylere hem maddi anlamda destek olunacak hem de eğitim alanında destek olunacaktı. Mesela Kütahya’daki çarpık yapılaşma tâ o günlerde kendini belli etmiş ve bu sorunun çözümü için mimarlar, mühendisler, şehir plancıları ile görüşülüp çözümleri aranacaktı. Bir de Kütahyaspor için mutlaka güçlü bir tesisleşme ve altyapı çalışması yapılacaktı… 

Rahmetli babam Ahmet Yaylıoğlu 50 yıl yazdı bunları ve sorunların çözüldüğünü göremeden terk i diyar etti. “Baba aynı şeyleri bıkmadan yazıyorsun. Bunun sebebi ne” diye sorduğumda bana “Oğlum ayının 40 tane hikayesi var, hepsi de ahlat üstüne” derdi.

O zamanlar da siyasiler hamâsî nutuklar atar, köylünün-kentlinin oyunu “yalanlarıyla” partilerine devşirir, seçildikten sonra bu sözlerini unutur giderlerdi. Şu güzel Kütahya’ya ihanet edildi ve hatta şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki halen bu devam etmekte. Yazık, vallahi yazık, billahi yazık. Kütahya yaşadığı bu hâli hak ediyor mu sizce? 

Sultan Veled’in şiirlerinde aşkla bahsettiği, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde övgüyle anlattığı Kütahya, Şair Ali Pesendi’ye aşkla yazdırmış, Ressam Ahmet Yakupoğlu’na sırla resmettirmiş, Ahmet Uluçay’a kapuz kabuğundan gemi hayal ettirmişti. Aynı Kütahya, maalesef bir işe yaramayan binlerce insana da ev sahipliği yapıyor! Buna çözüm var, o da samimiyet…

Sevgiyle kalın…      
PAYLAŞ