Kütahya 1. OSB üretimde zirvede

Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yönetimini ziyaret etti.

Vali Ali Çelik; 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emin Yüce, Yönetim Kurulu Üyeleri Seydi Ahmet Saraç, Ali Alper Olgun, Ömer Aşman ile 1. Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Veli Yılmaz tarafından karşılandı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu Vali Çelik’e OSB’nin yatırım ve istihdam hedefleri, faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler verdi. 

“350 KİŞİYE İŞ İMKÂNI SAĞLAYACAK”

1. OSB’de yer tahsisi yapılan 350 kişi istihdam edilecek tekstil fabrikası inşaatının başladığını söyleyen Eskioğlu, “İlk etapta yaklaşık 350 kişiye istihdam sağlayacak fakat bu sayı sonrasında katlanarak artacak. Bizim için önemli olan ise bu firmanın beraberinde yan sanayiyi de getirecek olması” dedi.

“MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ İÇİN YER TAHSİSİ YAPTIK”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan protokol kapsamında 19 ilden biri olan Kütahya’da hayata geçirilecek TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için yer tahsisi yapıldığını dile getiren Eskioğlu, “Okulumuz Türkiye Odalar Borsalar Birliği tarafından yapılacak. Biz de atölyelerini yapacağız. Burada ayrı bir ekol yaratmak için çalışıyoruz. Öğrencilere her türlü hizmeti ve değeri verip teknik insanların kıymetini ortaya çıkarmak için çaba sarf edeceğiz” dedi.


“MESLEK LİSELERİ ÜLKEMİZİN KURTULUŞ REÇETESİ”


Mesleki ve teknik eğitimin önemine dikkat çeken Vali Ali Çelik, mesleki eğitimin geliştirilmesi için devletin ciddi adımlar atıp önemli desteklerde bulunduğunu kaydetti.  1. OSB’ye yapılacak okulla birlikte teknik personel sorununun çözüleceğini kaydeden Vali Çelik, “Mesleki ve teknik liselerimizi ülkemizin kurtuluş reçetesi olarak görüyorum. OSB’de faaliyete geçecek nitelikli okulumuzla teknik personel eksikliği giderilerek istihdamda ve üretimde önemli kazançlar elde edeceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı. 


“ÜRETİM SIRALAMASINDA TÜRKİYE 2.’Sİ OLDUK”


Meslek liselerinin yaşanan pandemi sürecinde öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirten Vali Çelik, “Salgınla mücadelede en temel ihtiyacımız olan maske, dezenfektan, siperlik üretiminde öğrenci ve öğretmenlerimiz ciddi başarılar elde etti. Bu başarıda Kütahya da adından söz ettirdi. Okullar bazında yapılan üretim gelirleri sıralamasında ilimiz ikinci sırada yer aldı. Bu vesileyle Türkiye ikincisi olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizi tebrik ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. İlimiz için bir övünç kaynağı” dedi. 

PAYLAŞ