KSBÜ Adli Bilimler alanında Türkiye’de ilk Devlet Üniversitesi oldu

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ), Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde açılan 4 yıllık Adli Bilimler Lisans Bölümüne 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için öğrenci alınması hedefleniyor.

KSBÜ Adli Bilimler Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Harun Şener konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; “Hukukun her türlü fiziksel delillerle ilgili soru ve sorunlarına temel bilim kapsamındaki imkan, kabiliyet ve deneyler marifeti ile bilimsel delil ve çözüm üreten bilim alanına adli bilimler deniliyor. Adli ve idari soruşturmalara yardımcı olabilecek, suç ve suçlunun saptanması ve maddi delillerin incelenmesi için kullanılan bilimsel yöntemlerdir. Adli bilimler; başta fizik, kimya, biyoloji olmak üzere patoloji, toksikoloji (zehir bilimi) ve genetik gibi değişik branşlardan yararlanır” ifadelerini kullanıp şunlara değindi:

“Adli bilimlerde gelişen teknolojilerden de yararlanılarak çok farklı değerlendirme ve incelemeler yapılır. Mesela yangın yerinde sıkışmış bir gaz veya patlama kalıntısı, ateşli silah veya bunun atış artığı, bir belge üzerindeki damga veya yazı, bir kıl, lif, boya kalıntısı, çeşitli boyuttaki taşıt veya bunların parçaları ve bunlara ait izlerin fiziksel değerlendirilmesi adli bilimler kapsamındadır. Adli bilimlerin bölümleri olarak; Adli Biyoloji (DNA), Adli Kimya, Adli Tıp, Parmak İzi, Balistik, El Yazısı Analizi, Yangın ve Patlayıcı Analizleri ve Adli Bilişim gibi alanları sayabiliriz. Toksikoloji dediğimiz zehirli maddeleri inceleyen bölümde ise alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan unsurların yanı sıra akla gelen her türlü zehirli maddelerin insan vücudundaki varlığı araştırılır.

Doğrusu buradaki öğrencilerimizi çok farklı ve çeşitli bir eğitim bekliyor olacak. Program süresince fizik, kimya, biyoloji, hukuk gibi genel derslerinde yanında branşa yönelik uygulama dersleri planlanmaktadır. Mesela öğrencilere, soruşturma aşamasının vazgeçilmez unsurlarından olan olay yerinin belirlenmesi/korunması/incelenmesi, adli fotoğrafı, delil toplama ve yeniden canlandırmanın teori ve pratiği oluşturulacak olan alanlarda öğretilecek olup; intihar, cinayet, kaza, cinsel saldırı, gasp ya da hırsızlık senaryolarıyla düzenlenen örnek olay yerleri ile alanda öngörü kazanmaları sağlanacak. Adli Bilimler Bölümünden mezun olacak öğrencilerimiz olay yeri incelemeden parmak izi incelemelerine, uyuşturucu madde analizinden DNA analizine, balistikten patlayıcı madde analizine, fiziksel delillerden dijital delillere varan çok geniş yelpazede bilgi ve beceri ile donanmış olacak.

BU BÖLÜMDEN MEZUN OLANLARIN İŞ OLANAKLARI NEDİR?

Şener; “Mezun olan öğrencilerimizin çalışma alanı çok geniş bir yelpazede olup, yurt içi ve yurt dışından delil inceleyen resmi ya da özel kurumlarda en iyi şekilde görev yapabilecekleri gibi, bilirkişi olarak da hizmet edebilirler. Saymak gerekirse İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatı Kriminal Polis Laboratuvarları, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlükleri, Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuvarlarında ve Olay Yeri İnceleme Bölümünde, Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumunda, savcılık ve mahkemelerce olay yeri inceleme ve suç bilirkişisi olarak görev alabilirler” açıklamasında bulundu.

KÜTAHYA’YA KATKISI NE OLACAK?

Kütahya’da akredite olmuş bir laboratuvarda analizler yapılması durumunda emniyet ve jandarmanın kriminal şubelerinin işlerinin kolaylaşacağına dikkat çeken Şener; “Öncelikle şunu belirtelim; yakın bölgede bu planladığımız şekli ile bir kriminal ve toksikoloji laboratuvarı bulunmuyor. Çevre illerle birlikte bu tür ihtiyaçlar olduğunda numuneler Adli Tıp Kurumu bilirkişi raporları için İstanbul’a gönderiliyor. Kütahya ilinde akredite olmuş adli laboratuvarların kurulması ile analizi bu laboratuvarlarda yapabilmeyi hedefliyoruz. Ayrıca gerek emniyet gerekse de jandarma kriminal şubelerinin işi çok daha kolaylaşacak, daha etkili daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşabilecekler. Böyle bir durumda muhtemelen bölgenin inceleme ve değerlendirme merkezi de olabiliriz. Henüz ülkemizde iyi bilinmeyen ama ihtiyaç duyulan bu bölüm üniversitemizi farklılaştıran bir alan olacak” dedi.

PAYLAŞ