KİNAY İSMİ ÖN PLANDA

Kütahya’da Ak Parti İl Başkanının istifasının ardından gözler Ankara’ya çevrilirken son kulis bilgileri Hasan Fehmi Kinay’ın üstünde yoğunlaştı.
Mevcut üç milletvekili ile daha önce görev yapmış Milletvekili, il başkanı ve Belediye Başkanlarının istişare edeceğini daha önceki köşe yazılarımda yazmıştım. Bu istişare yapıldı ve Milletvekillerinin tek isim üzerinde karar aldıkları bana gelen kulis bilgisi içerisinde var.
Bu isim Hasan Fehmi Kinay.
22,23 ve 24. Dönem Kütahya Milletvekilliği yapan bu süre zarfında TBMM KİT Komisyonu Başkanı, Plan ve Bütçe Kom. Sözcüsü, AK Parti Ekonomi İşleri Bşk Yardımcılığı görevlerinde bulunan çeşitli şirketler kurarak buralarda kuruculuk ve yönetim kurulu başkanlığı yapan, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterliği, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi ve Yön. Kur. Üyesi, Kütahya TSO Meclis üyesi olan Kinay’ın Ak Parti Genel Merkezi tarafından çağrıldığı her ne kadar konuşulsa da kendisine Genel Merkez görevlileri ve Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı tarafından henüz böyle bir teklif yapılmadı.
Sadece mevcut Milletvekillerinin “Abi biz senin ismini vereceğiz, sen bu konuda ne dersin” dediklerini biliyorum. Kendisinin cevabının ise “Ben bugüne kadar Cumhurbaşkanımızın ve partimin verdiği her görevi yaptım. Benim partime vefa borcum var. Böyle bir görev verilirse bu görevden de kaçmam. Bunu da yaparım” dediğini biliyorum.
Bu konuşmaların ardından bu kadar uzayan bu konunun hafta sonu yapılan Ak Parti kampında da gündeme geldiği ve birkaç gün içerisinde atamanın yapılması bekleniyor. Sebebine gelince Kütahya pozisyonunda birkaç ilin daha olduğu ve bu konuda Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan’a bir sunum yapılmasının planlandığı ise bana gelen bilgiler arasında.
2023 sürecinin geçmiş yıllara göre zor geçeceği görünürken kimsenin pembe tablo çizmemesi ve gerçekleri görerek insanları ötekileştirmeden hareket etmesi bütün siyasi parti temsilcilerinin görevi olduğu kadar Ak Partinin işi bu konuda daha zor olacağa benziyor.
Tecrübesiyle hareket edeceğini düşündüğüm Kinay’ın her alanda artı ve eksileri değerlendireceğini göz önüne alarak 2023 seçimlerinde oluşacak olan ittifaklarda da siyasetin dışında ticari tecrübesini kullanarak hareket edeceğini tahmin ediyorum.
Tabi burada tüzükleri gereği son dönem Milletvekilliği yapacak olan Gazel’i arka plana atmamak gerekiyor. Ankara ayağının çok güçlü olduğunu bildiğim ve parti içerisinde yapılan bütün komisyonlarda fikir beyan eden, TBMM Başkanı Şentop’a yakınlığı nedeniyle Kütahya adına yapılacak olan çalışmalarda farklı bir güç oluşturacağına inanmakla beraber daha önce çeşitli sebeplerle partiden uzaklaşmış yada uzaklaştırılmış olan isimleri de yeni atanacak olan il başkanı ile birlikte parti içine adaptasyonunu sağlamaları gerekecek.
Kinay ve Gazel’in tecrübeleriyle 2023 seçimlerine girmesi beklenen Ak Parti’de hemen hemen bütün taşlar yer değiştireceğe benziyor.
Kinay’ın bugüne kadar Ankara’da görev alması hasebiyle Kütahya’da parti içi ve parti dışında yaşanan olumsuzluklardan hep uzak kaldı. Bu konularda yorum yapmadı ve işleyişe karışmadı. Sadece kendisine verilen görevi ifa etti.
Bunu kendisi açısından büyük avantaj olarak görüyorum. Dengeler değişir mi? Onu yaşayıp göreceğiz. Ama kendisinin olması halinde parti içinde olumlu havanın olacağını da tahmin edebiliyorum.

PAYLAŞ