KAREKODLU ETİKETLER İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Gençlik Kolları, kadına şiddete tepki göstermek ve İstanbul Sözleşmesine dikkat çekmek için karekodlu etiketli broşürleri sokaklara yapıştırdı.

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Gençlik Kolları, kadına şiddete tepki göstermek ve İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı kanuna sahip çıkmak amacıyla etiket çalışması yaptı. Karekodlu olarak hazırlanan etiketlere 6284 sayılı kanunun ve İstanbul sözleşmesinin metinleri yerleştirilerek farkındalık oluşturmak adına CHP İl Kadın Kolları ve CHP İl Gençlik Kolları üyeleri tarafından sokaklara yapıştırıldı.

ŞENOL: HER CAN KIYMETLİ

Son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan ve ilgi gören karekod uygulaması üzerinden yasal düzenlemeleri duyurmaya çalıştıklarını ifade eden CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevinç Şenol, CHP İl Gençlik Kollarının desteği ile benzer etiketlerle aynı çalışmayı kadın kolları olarak yaptıklarını belirtti. Direklere, elektrik panolarına, pazar yerlerine, parklara, yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlere etiketleri yapıştırdıklarını vurgulayan Şenol, “Aslında ‘can’a şiddete hayır! insan, hayvan, bitki … her can kıymetli.. Her canın en temel hakkı yaşamak..

Ancak o kadar çok kız kardeşimizi, birbirinden vahşi cinayetlerle kaybediyoruz ki, kadına şiddet diye vurgu yapmak zorunda kalıyoruz. Ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı kanun ile İstanbul sözleşmesine dikkat çekmek ve sahip çıkmak için çalıştık. CHP İl Gençlik kollarımızın yardımıyla hazırladığımız etiketlere karekod uygulamasıyla 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi metinlerini yerleştirdik. Etiketlerimizi şehrimizin yaya trafiği yoğun olan bölgelerine, pazaryerlerine, otoparklara, parklara yapıştırdık” dedi.

İŞLEK CADDELERE STİCKER

CHP Kütahya İl Gençlik Kolları tarafından yapılan açıklamada ise, “Her gün ne yazık ki bir yenisi daha eklenen kadın cinayetlerine ses çıkarmak ve farkındalık yaratmak adına Şehrimizin işlek caddelerinde sticker çalışmamızı gerçekleştirdik. Stickerlarımızın üzerlerinde ki QR Kod’u telefonlarınızda ki QR Kod okuyucu uygulamaya okutturarak ‘İstanbul Sözleşmesine ve 6284 Sayılı Kanuna’ ulaşabilirsiniz.” İfadeleri yer aldı.

PAYLAŞ