Kardeş belediyeler buluştu

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ile Bosna Hersek’te bulunan kardeş şehir Doğu Doboj’un Belediye Başkanı Kemal Bratic telekonfrans sistemiyle toplantı yaptı.

Kardeşlik ilişkilerinin masaya yatırıldığı görüşmede dünyayı etkisi altında alan KOVİD-19 salgını hakkında da bilgi paylaşıldı. Başkan Güler, Kardeş Şehir Belediye Başkanı Kemal Bratic’e maske başta olmak üzere her türlü tıbbi desteğe hazır olduklarını söyledi.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ile Bosna Hersek Doğu Doboj Belediye Başkanı Kemal Bratic, Bosna Hersek Bursa Fahri Konsolosluğu tarafından düzenlenen “Kardeş Belediye Buluşmaları” programı kapsamında telekonferas sistemi ile toplantı yaptı.

Bosna ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) Genel Sekreteri Cenita Kocaman ve Proje Müdürü Nadis Çetin’in de katıldığı telekonferans toplantıda kardeş şehir ilişkileri başta olmak üzere dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (KOVİD-19) ile mücadele konuları görüşüldü.

Ayrıca Tavşanlı Belediyesi’nin rehberliğinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) katılımı ile inşaatına başlanan ve Doboj şehri için önem arz eden köprü inşaatının son durumu da görüşüldü. Sonbaharda hizmete alınması planlanan köprünün TDBB üyeleri ile birlikte katılım sağlanarak açılış yapılması hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Öte yandan Tavşanlı Belediyesi geçen yıl Doboj’da Türkçe sınıf açmıştı. Belediye Başkanı Mustafa Güler, bu sene bir sınıf daha açılması için gerekli maddi desteğin sağlanacağını söyledi.

GÜLER: MALZEME DESTEĞİNE HAZIRIZ

Belediye Başkanı Mustafa Güler, Bosna Hersek Doğu Doboj ile Tavşanlı’nın arasında bir gönül köprüsü kurulduğunu söyleyerek, orada yapılan her türlü çalışma ve projeye daima destek olduklarını dile getirdi.

Belediye Başkanı Kemal Bratic’e Doğu Doboj’daki KOVİD-19 salgını hakkında son durumu soran Başkan Güler, başta maske ve tıbbi malzeme olmak üzere her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Belediye Başkanı Mustafa Güler, savaş mağduru insanların tedavi gördüğü Emmaus Rehabilitasyon Merkezi’ne destek olmaya devam edeceklerini ifade ederek, “Buradaki kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu her konuda yanlarındayız. Geçen yıl burada Türkiye Belediyeler Birliği ile birlikte itfaiye aracı temini gerçekleştirdik. Ayrıca Türkçe sınıfı açtık ve Mevlana’yı anma gecesi olan vuslat programına katıldık. Her yıl bu şekilde çeşitli vesilelerle Bosna Hersek’teki kardeşlerimizle buluşuyor ve talep ettikleri yardımları gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

BRATİC: DAİMA YANIMIZDA HİSSEDİYORUZ

Bosna Hersek Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratic ise Tavşanlı Belediyesi’nin desteğini daima hissettiklerini söyleyerek, Belediye Başkanı Mustafa Güler’e teşekkür etti.

Başkan Kemal Bratic, “Tavşanlı Belediyesi ile kardeşlik bağlarımız çok güçlendi. Her yıl çeşitli etkinlik ve projelerle bir araya geliyoruz. Tavşanlı Belediyesi ile karşılıklı ziyaretlerimizin yanında burada hayata geçirilen projelerde hep destek görüyoruz. Son olarak Doboj İstok girişinde bulunan köprünün yapımı ile ilgili çalışmamız var. Sonbaharda hizmete almayı hedefliyoruz. Tavşanlı Belediyesi her konuda olduğu gibi burada da bize destek oldu. Bundan dolayı Tavşanlı Belediyesi’nin rehberliğiyle yapılan bu köprü için açılış programı düzenlemeyi planlıyoruz. Bunu da Başkanımız Mustafa Güler ile görüştük. Başkanımızın nezdinde tüm Tavşanlılı kardeşlerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ