KADİR KIYMET BİLMEK LAZIM DOSTUM

Geleneksel değerler yapımızdaki çözülmenin ardından, gün geçtikçe unutulmaya doğru giden bir erdemdir kadir kıymet bilmek. Aslında kadri bilinecek olan kişi için bir kayıp değildir bu. Onu tanımamak, takdir etmemek, ondan istifade edememek demektir. Yani kaybeden kendisi değildir. Belki onun için bir hüzün, bir üzüntüdür ancak. Aynı zamanda düşündürücüdür de. Gözlerinin önünde na-ehil ve seviyesiz kimselerin baş tacı edildiğini seyretmek bir işkence olur o kimselere ama onlar Yunus’un, “Yar yüreğim yar/ Gör ki neler var/ Gafil ne bilsin/ Hak bizi bilsin” sözünde teselli bulurlar.
Demek ki kıymet bilmek bir üst meziyet. Bilgi, görgü, tecrübe gerektiriyor. Halk tabirleri içerisinde geçen “Maldan anlamak” tabiri her ne kadar hayvandan anlamak için kullanılan bir celep tabiri ise de bunu insan tanımak için de kullanmak mümkündür. Bunun için “İnsan sarrafı” tabiri belki daha uygun olanı.
Hz. İsa “İnci tanelerini ineklerin önüne koymayın” der. Anlamaz zira. Bizim kültürümüz bunu “Eşek hoşaftan ne anlar” diye tercüme eder. Niyazi Mısri “Arifin sözün duymaya insan gerek. Sanmanız bu alemde hayvan olan anlar bizi” derken anlamanın ancak insani bir eylem olabileceğinin altını çizer.
Bu gece Kadir Gecesi. Kadrini bilme gecesi. İnsanın kadrini bilmeyen bizler acaba bu geceyi de tanıyabilecek miyiz acaba? Hazreti insanı tanımayan Kadir’i de tanıyamaz. İnsan Hakk’ın mazharı. İnsanı bulmayan Kur’an’ı bulamaz. Kur’an’ı bulamayan Kadir’i bulamaz. Nasıl insanı kâmil taşlar arasında yakut taşı gibi farklıdır. Günler ve geceler arasında da Kadir öyle farklıdır.
İnsan suretleri içerisinde ara ki insanı kâmili bulasın. Günler arasında da ara ki Kadir’i bulasın. Muhtemeldir ki insanı kâmil şöyle ola, şu gibi ola, şurada ola gibi ihtimal hesaplarıyla onu bulmaya çabalarız.
“Her geleni Hızır bil her geceyi de Kadir bil” sözü bu ihtimal hesaplarında hata yapmamak için işi sağlama alma yöntemidir. Ancak insanı kâmili tanıma ilmi sahipleri onu gerçekten tanır. İnsanı kâmili bilen Kadir’i de bilir. Vesselâm…
Sevgiyle kalın…

PAYLAŞ