İNSAN OLMAK YETMEZ, SÜPERMAN OLMAK LAZIM!

Şarkılardan örnekle yazı yazmaya bayılıyorum. Hele sevdiğim şarkılardan örnekler vermek beni mest ediyor. Mazhar Alanson’un “Bir zamanlar fırtınalar estirirdim” isimli şarkısında geçen bir bölüm var. Diyor ki “İnsan olmak yetmez, yetmiyor zaten, Süperman olmak lazım bazen…”
Son yıllarda Türkiye’de sorunsuz bir şekilde yaşamak için Süperman olmak lazım. Ekonomik sorunlar, kültürel sorunlar, ahlâki sorunlar (sadece bel altı düşünmeyin), psikolojik sorunlar ve siyasi sorunlar. İsterseniz bu sorunlar listesini baştan aşağıya doğru uzatabilirsiniz.
Sanki her şey süt limanmış gibi, ülkede sorunlar yokmuş gibi yapmak deyimin tam anlamıyla devekuşu gibi yaşamak değil de nedir? Tehdit algıladığında kafasını kuma gömen ve vücudu kabak gibi ortada kalan deve kuşu ne kadar korunabiliyorsa, yukarıda saydığım sorunları yok sayarak ülke de o kadar korunabilir.
Gazeteci titrini kullanıp TV’lere, gazete köşelerine çıkan bazı sahtekâr çıkarcılara bakacak olursanız, ülkede olup biten her şey “dıj güçlerin” bir oyunundan ibaret. Ne kadar saçma bir kaçış yolu bu! Ve maalesef bu saçma kaçış yoluna inanan milyonlarca insancık var.
Sen insanları eğitip öğretmezsen, ahlaki değerlerin bacak arasından oluşmadığını anlatmazsan, çalmanın çırpmanın, doğru ve dürüst olmamanın asıl ahlaksızlık olduğunu çocuklarına öğretmezsen, başımıza bu gelenlerin sıradan bir hâl olduğunu rahatça söylersin.
Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı, okuma oranı arttıkça kendisine afakanlar bastığını söylemiş ve cahil, okumamış halka daha çok güvendiğini belirtmişti. Türkiye’deki en tehlikeli kesimin üniversite mezunları olduğunu iddia eden Arı, ülkeyi ayakta tutacak olanların okumamış cahil halk olduğunu söyledi.
Hem vallahi hem billahi bu adam bir profesör, bir bilim insanı! Ve yıllar önceden ortaya çıkmıştı asıl “iç güçlerin” planı. Türkiye’yi laiklikten fersah fersah uzaklaştırıp, Ortadoğu batağında yaşanan mezhepler, cemaatler, tarikatlar ülkesi haline getirmekti amaç.
Çok saptırdım konuyu farkındayım ama bu sözler de içimde kalmamalı, yazmalıyım. Gazetecilik-yazarlık unvanını kullanıp da bu sözleri bırakın yazmayı düşünmeyen diğerlerinden bir farkımızın olması gerekiyor. Mazhar Alanson’un dediği gibi bu ülkede yaşamak ve dürüst kalabilmek için Süperman olmak lazım bazen. Medeniyetten çok uzaklaştığımızı düşündüğüm bir anda içime bir güven geliveriyor ve kulağımda şu sözler çınlıyor…
“Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur…”
Sevgiyle kalın…

PAYLAŞ