İlçe pazarlarına düzenleme

Tavşanlı’da Salı, Cuma ve Cumartesi pazarları devam edecek. Salı pazarı 12.00’de başlayacak, tüm pazarlar saat 19.00’da kapanacak.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Belediye olarak hijyen noktasında tüm tedbirleri aldıklarını söyleyerek, “İçişleri Bakanlığı’mızın genelgesi doğrultusunda gerek pazarcı esnafımız gerekse vatandaşlarımız tedbir amaçlı getirilen hijyen kurallarına lütfen riayet etsinler” dedi.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler; insan yoğunluğunu en aza indirmek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından dün gece yayınlanan genelge doğrultusunda Tavşanlı Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Ayva ve Tavşanlı Terziler Tuhafiyeciler Konfeksiyoncular ve Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Halil Sezer ile bir araya geldi.
Her iki oda başkanından genelge ile getirilen yükümlülükleri üyelerine aktarmalarını isteyen Belediye Başkanı Mustafa Güler, “İçişleri Bakanlığı Genelgesi doğrultusunda Tavşanlı Belediyesi sınırları içerisinde haftanın 3 günü; Salı, Cuma ve Cumartesi günleri pazar kurulmaya devam edecek. Ancak kurulacak olan pazarlarda sadece sebze, meyve, tahıl, bakliyat gibi temel gıda maddeleri ile temizlik ürünlerinin satışı yapılacak. Bunların haricindeki konfeksiyon vb. gibi sergiler kurulmayacak ve ürün satışı yapılamayacak” dedi.
İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile insan yoğunluğunun en aza indirilmesinin amaçlandığını kaydeden Başkan Güler, “Bu anlamda gerekirse pazar alanlarının artırılması tavsiye ediliyor. Yaptığımız toplantıda, pazardaki esnaf sayısının azaltılmasına dönük olarak farklı bir uygulamaya girmemek için Salı, Cuma ve Cumartesi pazarını aynen devam etmeye yönelik karar aldık. Alınan bu karar ilçemize hayırlar getirsin. Belediye olarak İçişleri Bakanlığı’mızın yayınladığı genelgeyi aynen uygulamakla yükümlüyüz. O nedenle pazarcı esnafımızdan ve vatandaşlarımızdan tedbir amaçlı getirilen bu hijyen kurallarına uymalarını rica ediyorum” diye konuştu.

– KURULAN PAZARLARA, SADECE ALIŞVERİŞ İHTİYACI BULUNAN VATANDAŞLARIMIZ ÇIKMALI VE ALIŞVERİŞİNİ TAMAMLAYINCA DA HEMEN EVİNE DÖNMELİ”
Cuma ve Cumartesi günleri kurulan pazarın sabah saatlerinden itibaren, Salı günü kurulan pazarın ise öğlen 12’de başlayacağını belirten Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Tüm pazarlarımız en geç saat 19.00’da kapanacak. Pazarlara sadece alışverişe ihtiyacı olan vatandaşlarımız çıkmalı ve alışverişi bitirince hemen evlere geri dönülmelidir. Eski alışkanlıklarımızdan olan pazarda gezmek ve dolaşmak gibi bir tutum içerisine girmeyelim” ifadelerini kullandı.

– KORONAVİRÜSE KARŞI ALINAN HİJYEN TEDBİRLERİNE EKSİKSİZ UYULMASI GEREKİYOR. LÜTFEN BU NOKTADA HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YERİNE GETİRSİN.
Pazarda yoğunluğu azaltmak amacıyla her iki tezgahın arasında en az 3 metrelik aralık bırakılacağını dile getiren Başkan Güler, temizlik ve hijyen konusunda önemli uyarılarda bulundu.
Güler, “Tavşanlı Belediyesi olarak koronavirüs tedbirleri kapsamında hijyen noktasında üzerimize düşen yükümlülükleri eksiksiz olarak uyguluyoruz ve uygulamaya da devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi pazar kurulmadan önce ve pazarın bitiminde cadde ve sokakların temizliğini sağlayacağız. Ayrıca Pazar giriş ve çıkışlarında vatandaşlarımızı hijyen noktasında korumaya yönelik dezenfekte malzemeleri temin edeceğiz. Burada Pazarcılar Esnaf Odası’na da yükümlülükler düşüyor. Esnafımızın kullandıkları tezgahlar ile ürünlerinin hijyenine son derece dikkat edilmelidir. Satılacak gıda ürünlerinin tamamıyla satıcılar tarafından hijyen koşullarına uygun bir şekilde poşetlenmek suretiyle vatandaşlarımıza verilmesi gerekiyor. Belediyemiz, Pazarcılar Esnaf Odası, pazarcı esnafımız ve vatandaşlarımız hep birlikte tedbirlerimizi eksiksiz uygulayalım” şeklinde konuştu.

– TAVŞANLI PAZARCILAR ESNAF ODASI BAŞKANI İSMAİL HAKKI AYVA:
– “ALINAN KARARIMIZ ESNAFIMIZA HAYIRLI OLSUN”
Tavşanlı Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Ayva, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge doğrultusunda Belediye Başkanı Mustafa Güler ile bir toplantı yaptıklarını söyleyerek, “Başkanımız ile yaptığımız toplantıda İçişleri Bakanlığı’mızın yayınladığı genelgedeki tedbirler doğrultusunda bazı kararlar aldık. Salı Pazarı’nın öğlen 12.00’de açılması kaydıyla, Cuma ve Cumartesi pazarlarında akşam saat 19.00’a kadar haftada 3 gün halkımıza hizmet vereceğiz. Alınan kararların esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

– TAVŞANLI TERZİLER TUHAFİYECİLER KONFEKSİYONCULAR VE AYAKKABICILAR ESNAF ODASI BAŞKANI HALİL SEZER:
– DEVLETİMİZİN ALDIĞI KARARIN ARKASINDAYIZ
Devlet tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan tüm kararların arkasında olduklarını söyleyen Tavşanlı Terziler Tuhafiyeciler Konfeksiyoncular ve Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Halil Sezer ise, “Dün gece itibariyle İçişleri Bakanlığı’mızdan gelen ve 81 ilde uygulanacak olan genelge ile pazar yerlerinde tuhafiyeci diye tabir ettiğimiz sosyete pazarı tarzındaki tezgahlar kapatıldı. Devletimizin aldığı kararın arkasındayız ve Rabbimizden bir daha bu günlerin tekrarını yaşamamayı diliyoruz. Tüm halkımıza mesajımız evlerinde kalmalarıdır” diye konuştu.

PAYLAŞ