İhracatta büyük düşüş!

Koronavirüs nedeniyle Mart ayında ihracatta büyük düşüş yaşandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Mart ayında ihracat bir önceki yılın aynı döneminde 24.599,67 Dolarlık ihracat yapan Kütahya 2020 yılı Mart ayı ihracat rakamlarına bakıldığında 21.215,71 olarak gerçekleşti.

Corona virüsü salgını, Mart’ta ihracatta da tarihi düşüşe neden oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Mart ayında ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre 24.599,67 Dolarlık ihracat yapan Kütahya 2020 yılı mart ayı ihracat rakamlarına bakıldığında 21.215,71 olarak gerçekleşti.

UMUTLU BAŞLANGIÇ

Corona virüsü salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldığı Mart ayında Kütahya’nın ihracatında da sert düşüş yaşandı.  İhracatçılar Meclisi (TİM) açıklamış olduğu verilere baktığımızda 2020 yılı Ocak-Şubat ve Mart aylarında ilimizin yapmış olduğu ihracat rakamlarında yeni yılın ilk ayı olan Ocak ayı 2020 yılı yılına giriş itibari ile iyi bir başlangıçla 23 Milyon 430 bin 43 Dolar seviyelerinde yeni yılına giriş yaptı.     

İHRACATTA ZİRVE

2020 Yılının güzel başlaması sebebiyle ocak ayında ki rakamların üzerine katlayarak ihracat gerçekleştiren ilimiz şubat ayında şuana kadar görülen pik seviyelerini yakalayarak 23 Milyon 983 Bin 51 Dolar seviyelerine yükselerek şubat ayı ihracatı 2020 yılına umutla yaptığı başlangıcı sürdürerek zirve seviyelerine ulaştı. Bu artışın devamını dileyen Kütahya iş dünyasını mart ayı rakamları hayal kırıklığına uğratacaktı.

SERT DÜŞÜŞ YAŞANDI

Ülkemizde yaşanan Koronavirüsü Covid – 19’un etkileri hem insanlar üzerinde hemde ekonomik tablolarda yüksek derecede etkisini göstermeye başladığı anlarda Türkiye ihracatında da düşüşlere neden olmuştu. İlimizde ki ihracat verilerine bakıldığında şubat ayı içerisinde yapılan ihracat pik seviyesine ulaşmış ve zirve yapmıştı. Fakat mart ayı Covid-19’un ülkemize yavaş yavaş girdiği ay olmakla beraber vaka sayıları da görülmeye başladı. Mart ayı ortalarında vaka, test ve can kayıpları ülkemizde yaşanmaya başladığı andan itibaren piyasalarda dengeler değişerek ithalat ve ihracat rakamlarında kendini hissettirdi. Kütahya iş dünyasının şubat ayı rakamlarından esinlenerek aldığı güç ve ihracat rakamlarına yansıyan zirve göstergeleri mart ayında yerini endişeye bıraktı. Şubat ayında Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre 23 Milyon 983 Bin 51 Dolar seviyelerinde olan ihracatımız Mart ayında virüsün etkisiyle sert bir düşüş yaşayarak aradaki farkı bir anda 2 Milyon 765 Bin 80 Dolar seviyelerine çekerek 21 Milyon 215 Bin 71 Dolar olarak güncellemiş oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine yansıyan rakamların sonucunda mart ayını sert bir düşüşle kapatan ilimiz Nisan- Mayıs aylarında da bu düşüşün devam edeceği yönünde iş adamları görüş bildiriyorlar. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında “Mart ayında tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle başta komşu ülkelerimiz Irak ve İran sınırlarındaki karantina önlemleri ve AB ülkelerinde görülen pazar ve talep daralmaları Mart ayı ihracatımızda görülen düşüşün ana nedeni olmuştur” denildi.

PAYLAŞ