HOBİ OLARAK BAŞLADI

Seramik çamurundan hobi olarak başlayarak hayvan figürleri yapan emlakçı Serkan Ünal, şimdi ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor. Kütahya’da yaşayan Serkan Ünal, çocukluk dönemlerinde gördüğü figürleri sakızdan ve macundan yaparak başladığı hobisini kendisini geliştirerek bugün Seramik’ten ürettiği hayvan figürlerine dönüştürerek Türkiye ve Dünya’dan eserlerine alıcı buluyor.

Menderes Caddesi üzerinde bulunan emlak dükkanında hobi olarak başladığı ve sakız ve macundan çocukluk döneminde gördüklerini yaparak bugün kendine ayrıca bir iş ve bir sanatı icra etmeye başlayan Serkan Ünal kardeşi Erkan Ünal ile birlikte seramik çamurundan ürettikleri hayvan figürlerini vazo ve tabak üzerine uygulayarak 3 boyutlu bir görsel elde ederek çini ve seramik sektörü içerisinde kendilerine pazar yaratma imkânı sağladılar.

SAKIZDAN YAPMAYA BAŞLADIM

Serkan Ünal ile sohbetimizde bu yeteneği nasıl keşfettiğini sorduk. Ünal açıklamasında ilginç bir yöntemle başladığını söyleyerek konuya girdi. Ünal “çocukluğumda sakızdan yapmaya başladım. Ailemdeki insanlara sakızdan yapmaya başladığım çeşitli figürleri göstermeye başladığımda çok hoşlarına gidiyordu. Dolayısıyla çamur ve sakızdan yaptığım figürlerle üzerim de haliyle çok batıyordu. Daha sonrasında cam macunundan yapmaya başladım. Yaklaşık 18 yaşlarında çini çamurunu elime almaya başladım. Oda iddia üzerine oldu. Bir fil objesi gösterdi arkadaşlarım benim fikrimi almak üzere nasıl olmuş diye sordular. Bende dedim ki ben bunu yaparım. O ara bana pek inanmadılar. Daha sonrasında gittim 2-3 kilo bir çini çamuru aldım. Aldığım çini çamurundan bir fil yaptım ve arkadaşlarıma gösterdiğimde çok beğendiler. Fil haricinde birçok hayvan figürleri yaparak çiniciler çarşısına gittim. Çiniciler çarşısında ki dükkanlarda bunları pazarlamak istedim. Fakat orada ki arkadaşlar bunların çini olmadıklarını ve bunları dükkanlarında satamayacaklarını bana söylediler. Buda benim hevesimi kırarak uzun bir süre ara verdim” dedi.

ÇİZGİ FİLM KARAKTERLERİNDEN OBJELER YAPTIM

Geçen sene Ramazan ayın da sürekli aklımda olan bir şey vardı. İki tane kız çocuğuma hediye etmek üzere çizgi film karakterlerinden esinlenerek yapmak istediğim bir koleksiyon vardı. Birkaç çizgi film karakterlerinden objeler üretmeye başladım. Yapmış olduğum karakterleri çini ile uğraşan arkadaşıma fırınlatmaya götürdüğüm de arkadaşlarım, bunları nerden bulduğumu sordular. Ben dedim ki bunları ben yapıyorum. Orada bana dediler ki bunları yapabiliyorsan kendini daha da geliştirerek pazarlaya da bilirsin diye fikir verdiler. O dönemlerde de emlak işi ile uğraşıyorum işlerin durgun olmasını da fırsat bilerek bir anda eskiden olduğu gibi bu işe ağırlık vermeye başladım.

TEKRAR ÇAMURLA OYNAMAYA BAŞLADIM

Bu fikir karşısında tekrar çamurla oynamaya başladım. Bende ki yetenek kardeşim ’de de vardı. Beraber kendi aramızda yarışarak ürünleri yapmaya başladım. Çini çamurunda ki riskten dolayı seramik çamuru ile yapmaya başladık. Çini çamurunda ki risk de şöyle; fırınlarda çatlamalara ve kopmalara başladığı için seramik çamuru bize daha kolay geldi. Riskini bu işin daha da azaltmış oldu. Sonrasında da adım adım kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.

HAYVANLARI VE TABİATI SEVİYORUM

Seramik çamurundan her şey yapılabilir fakat ben hayvanları ve tabiatı çok sevdiğimden dolayı hayvan figürlerine daha ağırlıklı olarak yapmaya çalışıyorum. Çark ustalarımızdan vazoyu çektiriyorum. Bu çamuru kurutmadan çamur halinde tekrar çalışmaya özen gösteriyorum. Vazonun üzerine tamamen el işçiliği ile hayvan figürlerini bunların üzerine yapıştırıyorum. Bunlarda kuruma süresini de biraz uzun tutuyoruz ki, sonrasında çatlama yada patlama olmaması için, çünkü çamur bazen birbirini çekiyor.

TAMAMIYLE EL İŞÇİLİĞİ

Çalışmalarımızda büyük bir emek ve tamimiyle el işçiliği mevcut bu da tabi ki zaman açısından uzun süren çalışmalarda mevcut. Hayvanların bazen tek bir hayvan değil de iki ya da dört hayvanın daha çok yakışacağını düşündüğümde çamurun başına oturduğumuzda farklı yerlere de sizi yönlendirebiliyor. Dolayısıyla 4 ya da 5 saat kadar ve hatta bazen birkaç güne uzadığı da oluyor.

YURT DIŞINDAN ÖZELLİKLE ÇOK TALEP GÖRÜYORUZ

Yurt dışından özellikle çok talep görüyoruz. Kütahya’nın ismini duyurmaya çalışıyorum. Cidden Kütahya’da çok emek var. Ama Pandemiden dolayı çinici ve sanatkâr arkadaşlar mağdur inşallah piyasalar eskisi gibi tekrar açılır ve bu mağduriyetleri telafi etmiş oluruz.

PAYLAŞ