HİSARLI AHMET’E SAYGISIZLIK! KÜTAHYA’YA İHANETTİR BU!

Ahmet Hisarlı veya mahlası ile Hisarlı Ahmet adını duymayan var mıdır bilemem. 13 Temmuz 1908 tarihinde Kütahya’da dünyaya gelen ve 4 Ocak 1984 tarihinde 76 yaşında iken Kütahya’da vefat eden, Türk halk ozanımız. Derlediği türküler sayesinde, kültümüzün mihenk taşları yerli yerinde durmakta.
Hisarlı Ahmet’in adının verildiği Ulucami civarındaki (Börekçiler Mahallesi) cadde, gün içinde uzaktan seyredildiğinde, çok kötü bir görüntü veriyor. İlginç bir kalabalık! Seyyar satıcılar cadde ortasına kadar yayılmış, eli arkasında dikilen değişik tipte adamlar ve daha size anlatamadığım nice garabet hâller.
Oysa bu cadde, adı verilen Hisarlı Ahmet’in namına yakışır bir kültür ve sanat caddesi olmalıydı. Antikacılar, nostaljik kahvehaneler, turizm irtibat bürosu vs. Caddenin üstü güzel bir dekorla kısmen kapatılıp turistlerin ya da yerli vatandaşların rahatça geçebilmesini sağlamak, seyyar satıcıların burayı mezbelelik hale getirmesine müsaade etmemek çok da zor olmasa gerek.
Kamulaştırma falan da gerekmiyor. Cadde yeniden düzenlenip, 365 gün turistlerin gelmesi, gezmesi, alışveriş etmesi sağlanamaz mı?
Paşam Sultan Türbesi, Ulucami, Çini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Hisarlı Ahmet’in dükkânı ve daha sayamadığım o kadar çok gezilecek yer var ki, o kuru kalabalığı yarıp da Hisarlı Ahmet Caddesine girmek istemeyeceksiniz, buna eminim.
Geçen hafta orada biraz araştırma yaptım. Özellikle antika sarıcıları caddenin bu hâlde olmasına çok üzülüyor. İçlerinden biri tam olarak şöyle diyordu ve ben utancımdan başımı öne eğiyordum:
“Abi bu caddeye kadınlar girmiyor, giremiyor! Çekiniyorlar çünkü kuru bir kalabalık var bir de ağız dolusu küfreden (Sin-Kaf’lı konuşan) insanlardan rahatsız oluyorlar. Buna çözüm bulmayan yetkililer, acaba bu hâlden memnun mu?…”
Hisarlı Ahmet adına her yıl sempozyum yapanlar! Belki yaptığınız işin bilimsel bir yönü vardır ve ben buna saygı duyarım. Ancak bu tür konulara da eğilmeniz elzemdir. Ya Hisarlı Ahmet adını bu caddeden sildirin veyahut o isme yakışır hâle gelmesini sağlayın. Bu konuyu bu güne kadar gündemine almayan tüm gazetecileri ve köşe yazarlarını kınıyorum.
Hisarlı Ahmet Caddesi adına yakışır bir hâle getirilinceye kadar, bu ve bunun gibi eleştirel yazılarıma yılmadan devam edeceğimin bilinmesini isterim.
Sevgiyle kalın…

PAYLAŞ