HEDEF BİRİNCİLİK

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Necmettin Erbakan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek atölyeleri gezdi.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Necmettin Erbakan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ziyarette bulunup atölyeleri inceledi.

Millî Eğitim Bakanlığının aldığı karar gereği mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, meslekî eğitim merkezleri, spor liseleri ile güzel sanatlar liselerinden de uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimine başlandı.

İl Millî Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ile Meslekî ve Teknik Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İslam Aktepe, meslek liselerinin ilimizde de yüz yüze uygulama eğitimine başlanması dolayısıyla Necmettin Erbakan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek atölyeleri gezdiler.

İl Millî Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, uzun bir aradan sonra okula gelmenin heyecanını yaşayan öğrencilerle sohbet etti, en kısa sürede salgın hastalıktan kurtularak normal yüz yüze eğitime geçebilme temennisinde bulundu.

Okul Müdürü Mustafa Özünlü’den öğrencilerin İstiklâl Marşı’mızı coşkuyla okudukları bilgisini alan İl Millî Eğitim Müdürümüz öğrencileri tebrik etti, değerlerimizin farkında olmamızın önemine değindi. 

Salgın hastalık sürecinde meslek liselerinin üretime devam ettiğini belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan Başyiğit, meslek liselerinin ürettikleri malzemelerle gelir elde ettiğini ve salgın hastalık döneminde bu gelirlerin arttığını söyledi. Necmettin Erbakan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de geçtiğimiz yıldan bugüne üretime aralıksız devam ettiğini belirterek Türkiye genelinde geliri en fazla olan 2. meslek lisesi olduğunu ifade etti, emeği geçen herkesi tebrik etti, başarılarının devamını diledi. Hedefin her zaman birincilik olduğunu da vurgulayan İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan Başyiğit, “Çok çalışarak bu unvana da sahip olacağımıza inanıyorum” dedi. 

Bu kapsamda mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 9. sınıflarındaki mesleki gelişim atölyesi dersi EBA platformları ve canlı ders uygulamaları ile verilecek. Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 9. sınıflarındaki mesleki gelişim atölyesi dersi dışında kalan diğer meslek dersleri meslek.eba.gov.tr adresinde yayınlanan “Çerçeve Öğretim Programları”içinde yer alan haftalık ders çizelgesindeki süresi kadar yüz yüze yapılacak. Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 10., 11. ve 12. sınıflarında meslek.eba.gov.tr adresinde yayınlanan ders bilgi formlarındaki kazanımlara ait başarım ölçütlerinin “Bilgi” kısımları EBA platformları ve canlı ders uygulamaları ile “Beceri” kısımları ise yüz yüze verilecek.

Haftalık ders çizelgelerine göre yüz yüze ve uzaktan eğitime ayrılacak ders süreleri alan zümre öğretmenlerince belirlenecek. Mesleki eğitim merkezlerinin tüm sınıf seviyelerinde; işletmelerde mesleki eğitim dersi dışında kalan tüm meslek dersleri EBA Platformları ve canlı ders uygulamaları ile verilecek. Güzel sanatlar liseleri ve spor liselerinin tüm sınıf seviyelerinde teorik dersler EBA platformları ve canlı ders uygulamaları ile uygulamalı dersler ise yüz yüze verilecek. Tüm okul türlerindeki seçmeli dersler EBA platformları ve canlı ders uygulamaları ile verilecek. Yüz yüze eğitimde öğrenciler gruplara ayrılarak her ders saatinin 30 dakika, teneffüslerin 10 dakika ve öğle arasının 45 dakika olarak uygulanacak. Alan ve dal derslerinin uygulama kazanımlarının yüz yüze, bilişsel/teorik kazanımlarının ise uzaktan eğitim yoluyla verilmesi, yüz yüze ve uzaktan eğitim ile verilen alan ve dal derslerinin süre, kazanım ve içerik açısından bir bütün olarak değerlendirilecek. Öğrencilerin okulda geçirdikleri ders içi/dışı saatlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda gerekli rehberlik ve yönlendirme yapılması, okul yöneticileri ve öğretmenlerce de takibinin yapılarak okulda gerçekleştirilecek olan yüz yüze eğitim faaliyetleri hakkında öğrencilere “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu”na göre gerekli bilgilendirme yapılacak.

PAYLAŞ