HALİM’DEN OKUL ZİYARETİ

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezini ziyaret etti ve okul yönetiminden bilgi aldı.

Ziyarette, Simav TSO başkanı ve iş insanı Şeref Kazcıoğlu da hazır bulundu. Okulda inceleme yapan ilçe kaymakamı Halim şunları söyledi:

“Bu okulu Simava kazandıran Kazcıoğlu ailesi çok önemli bir işe imza attı. Pandemi döneminde bile, mesleki eğitim merkezinde eğitim devam etti. Simavlı çırakları önce kalfa sonra usta olma yolunda yetiştiren bir okuldayız. Okulumuzun pansiyonu var ve yeterli sayıda kadrolu öğretmeni bulunuyor. Bu iki özelliği ile Simav Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi benzerlerinden daha ileri bir konumda. 2019 yılına kıyasla 2020 yılında bu okula kayıt yaptıran öğrenci sayısı, 2 katına çıktı. 2020 yılında kayıt sayısı, şimdilik50 öğrenciyi geçti. Öğrenciler haftada 4 gün okulun belirlediği iş yerlerinde çırak olarak çalışıyor. Haftada 1 günü ise okulda teorik eğitim alıyor. 4 gün pratik eğitim ve haftada 1 teorik eğitimle öğrencileri yaşama hazırlıyoruz. Bu okul; uygun tabirle iş/meslek garantili bir okuldur. İş yerlerinde çıraklık yapan öğrenciye işyeri tarafından belirli bir ücret ödeniyor. Çıraklara, mesleki eğitim merkezi tarafındanda iş kazası/ meslek hastalığı sigortası yapılıyor. Mesleki eğitim merkezi çıraklara ödeme yapan iş yerlerine maddi destek sağlıyor. Ancak, işyerleri mesleki eğitim merkezi ile yaptıkları sözleşmeye birebir uymak zorunda. Bu işyerlerinde çalışan çocuklar, çıraklık eğitimi alıyor ve meslek öğreniyor. İş yerleri, bu hususu unutmamalı. İsmet Kazcıoğlu şirketi ve Kazcıoğlu Otomotiv bünyesinde mesleki eğitim merkezine yönlendirilen 32 çırak çalıştırıyor ve bunlara usta olarak aynı işyerinde çalışma garantisi ( işin gereğini getirmek koşuluyla ) veriliyor. Orta okulu bitiren öğrencilerin kayıt olabildiği mesleki eğitim merkezimiz, 3 yıl çıraklık yapan öğrenciyi sınava tabi tutuyor, sınavda başarılı olan öğrenci kalfa oluyor. 1 yıl kalfalık yapan öğrenci yine sınavda başarılı olursa usta oluyor. 4 yılın sonunda, usta olarak mesleki eğitim merkezinden mezun olan öğrencimiz artık lise mezunu sayılıyor. Milli Eğitim Bakanlığımız yaptığı düzenlemeyle mesleki eğitim diplomasını, lise diploması kabul etti. Bu durum, mesleki eğitim merkezi için çok önemli bir kazanımdır. Son 5 yılda mesleki eğitim konusunda Simav ilçesiçok iyi mesafe aldı”.

PAYLAŞ