Güler: Unutmadık

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler Srebrenista katliamını unutmadıklarını bildirip, soykırımların insanlık tarihindeki en utanç verici olayları olduğuna dikkat çekti.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Srebrenista katliamının yıldönümünde yaptığı açıklamada insanlık tarihinin utanç verici günlerinden biri olan 11 Temmuz’un unutulmayacağını dile getirdi.

Başkan Güler; “Srebrenitsa Katliamı 11 Temmuz 1995 günü yapılmıştır. Avrupa’nın göbeğinde gerçekleşen katliamın boyutları ve vahşeti hala yaşayanların ve tanık olanların kanını dondurmaktadır” dedi.

“Srebrenitsa Katliamı Bosna’da soy ve inanç karşıtı yapılmış en vahşi katliamlardan biridir” ifadelerini kullanan Başkan Güler, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Ölenlere ait günümüzde hala yeni mezarlar çıkan Srebrenitsa’da acı hala devam ediyor. Geçtiğimiz senelerdeki anma günlerinde 18 yaşına girmemiş 18 kişi ile 75 yaşında bir dedenin oğlu ve torunuyla toprağa verilmesi, acının hala devam ettiğini ve yapılan katliamın ne denli büyük olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç ‘in tarihe damga vuran o sözünü paylaşmak isterim; “Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.” İnsanlık tarihinin utanç yüzü olan Srebrenitsa soykırımının 25. yılında vefat edenleri saygı ve rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun inşallah.”

PAYLAŞ