Gök; “Covit-19 Sürecinde Sağlıkçılar Hedef Haline Getirilmesin”

Türk Sağlık Sen Kütahya Şube Başkanı Hasan Gök, Ülkemizde yaşanan Covit-19 sürecinde Sağlık Bakanı Koca ve Bilim Kurulunun başarılı bir çalışma yürüttüğünü ifade ederek bu süreçte sağlıkçıların hedef haline getirilmemesini istedi.

Sağlıkçılar Hedef Haline Gelmesin

Türk Sağlık Sen Kütahya Şube Başkanı Hasan Gök yaptığı açıklamada; “Salgın süreci tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de devam etmektedir. Ülkemizde salgın süreci Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu önderliğinde diğer ülkelere göre başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Öncelikle Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerimize teşekkür ederim. Vatandaşlarımız da sokağa çıkma yasaklarına, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat ederek, bu sürecin olumlu bir şekilde devam etmesine katkısı da unutulmamalıdır. Bu süreçte en fazla mücadele veren sağlık çalışanlarıdır. Salgın ile savaşta olduğumuz için, bu savaşın kahramanları ve askerleri Sağlık Çalışanlarıdır. Buradan kahraman sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar dilerim. Hastalığa yakalanmış olan başta sağlık çalışanları ve vatandaşlarımıza acil şifalar diler, vefat eden sağlık çalışanları ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.. Millet olarak bu olay karşısında tek yumruk olduk. Mücadeleyi hep beraber yürütüyoruz. Ama bu süreçte sağlıkçılara karşı fiziki ve psikolojik şiddet hala devam etmektedir. Biz sağlık çalışanları bu ülkenin çocuklarıyız. Kimisinin evladı, kimisinin yeğeni, kimisinin anne babası, kimisinin de arkadaşlarıyız. Yani sizlerden birileriyiz. Sağlıkta şiddetin bir an önce bitirilmesi için, sizlere ve bizlere büyük görev düşmektedir” dedi.

Psikolojik Şiddet Uygulanmıştır

Başkan Gök; “Geçmiş günlerde sosyal medyada, Tavşanlı ilçemizde, “berber ve kuaförleri denetlemek ile görevlendirilmiş, bir doktorun covit-19 testi pozitif çıkmış ve tüm berber ve kuaförlere bulaştırmış” diye paylaşımlar yapıldı. Öncelikle bilinmelidir ki, Bakanlığımız bu denetimleri halkımızın ve işyeri sahiplerinin sağlığının korunması amacıyla yaptırmaktadır.

Sosyal Medya da yapılan paylaşımlar ile doktor arkadaşımız hedef haline getirilmiş ve psikolojik şiddet uygulanmıştır. Bu paylaşım sadece Tavşanlı ilçemiz ile sınırlı kalmamış, ülke geneline de yayılmıştır. Bu durumdan arkadaşımız çok büyük huzursuzluk ve rahatsızlık duymuştur” dedi.

Esnafımızın Hepsine Geçmiş Olsun

Gök; “Kendinizi bir dakika olsa da bu arkadaşımızın yerine koyarak, düşünmenizi istiyorum. Hem hastalık ile uğraş, hem de vatandaş nezdinde hedef haline gel, bu psikolojiyi kaldırmak çok ta kolay olmasa gerek. Ancak yaşayan bilebilir. (Hem salgınla mücadele et, hem hastalık ile uğraş, hem de hedef haline getirilmek)  Sosyal medya gruplarında linç kampanyasına tutulan üyemiz doktor arkadaşımızın sonuna kadar yanındayız. Her türlü desteği verdiğimizden ve bundan sonra da vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Yine basın yayın organlarımızdan öğrendiğimize göre de, Tavşanlı ilçesinde hizmet veren Berber ve Kuaförlerin covit-19 test sonuçları negatif çıktığını, öğrendik ve memnuniyetle karşıladık. Hepsine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi.

Hepimiz Mücadele Vermeliyiz

Tavşanlı ilçemizin bu şekilde ülke gündemine gelmesi yerine, başarıları, yenilikleri,  ekonomisi, sosyal ve kültürel hayatı  ile gündeme gelmesini tercih etmeli ve bu yolda hepimiz mücadele vermeliyiz diyen Gök; “Doktor arkadaşımızı hedef haline getirenler hakkında yasal haklarımızı kullanacağımızın bilinmesini isterim.

Tavşanlı ilçemizin bu şekilde ülke gündemine gelmesi yerine, başarıları, yenilikleri,  ekonomisi, sosyal ve kültürel hayatı  ile gündeme gelmesini tercih etmeli ve bu yolda hepimiz mücadele vermeliyiz.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Hiçbir sağlık çalışanı halk sağlığını tehlikeye atacak bir davranış içinde olmaz. Şartlar dahilin de kendi sağlığını ve halkın sağlığını korumak için, en üst tedbirleri alır. Fedakar ve cefakar sağlık çalışanlarına bu salgın sürecinde vatandaşlarımızın da destek olmasını istirham ediyorum” dedi.

PAYLAŞ