Esnafın cebi daraldı

Koronavirüsle mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulamaları devam ediyor. Kütahya bugüne kadar ilk kez uygulanacak sokağa çıkma yasağı ile tanışacak.

İlimizde bugüne kadar yaşanmamış bir ilki Koronavirüs (Covid-19) pandemisi ile Kütahyalılar yaşayacak. Alışık olmadığımız sokağa çıkma yasağında ve 4 gün boyunca evlerimizde kalarak pandemiyi yenmeye çalışacağız.

EKONOMİK SORUNLAR ÖN PLANDA

Sokağa çıkma yasakları bu süreçte virüsün önlenmesi açısından vazgeçilmez bir önlem olsa da esnaf daha çok ekonomik yönüyle ilgileniyor. Günü birlik kazanç elde eden esnaf ve vatandaşlar bu zorlu süreçle başa çıkmanın ve ev ekonomisinde çıkmaza giren maddi geliri aşmaya çalışıyor.

ESNAFIN CEBİ DARALDI

Mart ayından bu yana tüm Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Bu kapsamda alınan kararlar doğrultusunda birçok işyeri ve birçok vatandaşta maddi açıdan büyük sıkıntılar yaşıyor. Esnafa desteğin arttığı bu günlerde gıda yardımları da bir nebzede olsa günlük yiyecek ihtiyacını karşılasa da cebinde parası olmayan esnaf ve işçi kesimi zor günler yaşıyor. Esnaf cebinin daraldığından yakınarak bu yasakların devam etmesi küçük esnafın bitmesine vesile olacağına değiniliyor.

TÜM KÜTAHYA EVİNDE KALACAK

Ramazan Bayramı’nda temasın yüksek olacağı endişesi ile 23 Mayıs Arefe günü dahil Ramazan Bayramının bitiş tarihi olan 26 Mayıs tarihleri arasında Tüm Türkiye’de 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verildi. Bu kararla birlikte tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de yasak başlayacak. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliklerine gönderdiği genelgede ilimiz de açık olacak yerler belirlendi.

YASAKTAN ÖNCE AÇIK OLACAKLAR
4 günlük sokağa çıkma yasağı öncesi, sokağa çıkma yasağında açık tutulacak yerler İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle kesinleşti. İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine 22 Mayıs saat 00.00 ile 26 Mayıs 00.00 arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genelge de 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasapların yanı sıra kuruyemişçiler saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

 

TATLICILAR VE FIRINCILAR AÇIK
23.05.2020 Cumartesi, 24.05.2020 Pazar, 25.05.2020 Pazartesi ve 26.05.2020 Salı günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacaktır. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilir.) 3.05.2020 Cumartesi, 24.05.2020 Pazar günleri ile 25.05.2020 Pazartesi, 26.05.2020 Salı günleri vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapabileceklerdir.

 

 

PAYLAŞ