Esnafa müjdeli haber

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, ulusal ve yerel medya temsilcileriyle video konferans yöntemiyle bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rektör Uysal “YÖK’ün yeni akademik yılda uzaktan eğitimin sürmesi için aldığı bir kararı yok. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak şu anki planımızı yüz yüze eğitim üzerine yapıyoruz” dedi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal ulusal ve yerel medya temsilcileriyle video konferans yöntemiyle bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rektör Uysal Kütahya esnafına müjdeli haber verdi.

KÜTAHYA’YA DOKUNUŞLAR YAPILMASI GEREKİYOR

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal gazetecilerin kendisine yönelttiği sorular arasında “Öğrencileri Kütahya’da tutmak için projeniz var mı? Sorusuna yanıt olarak şu ifadeleri kullandı. Bu konu ilimizdeki tüm paydaşlarla konuşuluyor. Kütahya ülkemizde en yaşanabilir şehirler arasında yer alıyor. Ama Kütahya’ya dokunuşlar yapılması gerektiği de bir gerçek. Bunun için biz yerleşkemizde yaşanabilir alanlar oluşturmaya başlamıştık. Belediye, Valilik ve İl özel idaresi ve Zafer Kalkınma Ajansı ile ortak projelerimiz vardı. Ama salgınla bunlar da büyük oranda yavaşladı. Bu çalışmaları öğrencilerimizin gözünden bakarak yapmak çok önemli. Sürecin tüm paydaşları olarak öğrencilerimiz geldikten sonra yapılacak bir çalışmayla öğrencilerden gelecek istekler belirlenerek yeni adımlar atmak amacındayız. Bu konuda öğrencilerimizin merak ettiği bir konu da yerleşkemizde Starbucks’ın açılıp açılmadığı konusu. Starbucks bu hafta açıldı. Ben Starbucks’ı açan girişimcileri kutluyorum. Öğrencilerimiz yokken ve önümüzdeki günlerde neler olacağı da belli değilken burayı açmak bir riskti. Ancak Starbucks açıldı. Böylece öğrencilerimizin yerleşkemizde vakit geçirmek için bir nedeni daha oldu.

ESNAFA MÜJDELİ HABER

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal Kütahyalı esnaflara verdiği müjdeli haberde “Yüz yüze eğitime hazırlanıyoruz” diyerek verdi. Öğrenci şehri olan Kütahya’da pandemi dolayısıyla mart ayından bu yana gerçekleştirilen uzaktan eğitim sayesinde öğrencilerin Kütahya’da bulunmamaları esnafın işlerinde büyük düşüşler yaşattı. Neredeyse Kütahya’nın tamamının etkilendiği üniversite öğrencilerinin ilimizde bulunmamaları esnafın maddi kayıplarına neden oldu.

YÜZ YÜZE EĞİTİME HAZIRLANIYORUZ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal gazetecilerin sorularını yanıtladığı video konferansta esnafı rahatlatan açıklamalarda bulunarak “yeni akademik yılda yüz yüze eğitime hazırlanıyoruz” dedi. Rektör Uysal’ın bu mesajı Kütahya esnafını umutlandırdı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal video koferans yöntemiyle yapılan toplantıda şunları söyledi. YÖK’ün yeni akademik yılda uzaktan eğitimin sürmesi için aldığı bir kararı yok. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak şu anki planımızı yüz yüze eğitim üzerine yapıyoruz. Hepimiz salgın sürecinde kararların nasıl alındığını sürecin nasıl bir anda değiştiğini de gördük. Eğer bilim kurulumuz ya da cumhurbaşkanımız uzaktan eğitim yapılması yönünde bir karar açıklarsa biz de bu alana yöneliriz. Ben bunu zayıf bir olasılık görüyorum ama bu yönde de çalışma yürütüyoruz. Yeni akademik yılda uzaktan eğitimle verilen ders sayısını arttırarak ilerlememiz de bir olasılık” dedi.

11 BİN 984 ÖĞRENCİ YAZ OKULUNDA EĞİTİM ALIYOR

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal “Öte yandan uzaktan eğitim alanında önemli bir süreci geride bıraktık. Ancak uzaktan eğitim çalışmalarımız sürüyor. Şu anda 11 bin 984 öğrenci yaz okulunda eğitim almaya devam ediyor. Daha önce de söylemiştim. Öğrenci sayısı az olan üniversitelerde uzaktan eğitimi yürütebilmek daha kolaydır. Biz ise 46 binin üstünde öğrenci ile uzaktan eğitimi iyi yönettiğimizi düşünüyorum” dedi.

ÖĞRENCİ OLMAMASI ŞEHRİN EKONOMİSİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Prof. Dr. Kâzım Uysal “Kütahya öğrenci şehri. Öğrenci olmaması şehrin ekonomisini olumsuz etkiliyor. Öncelikle eğitimin kalitesi açısından öğrencilerimizin burada olması çok önemli. Öte yandan öğrencilerimizin gelişi şehrimizin esnafını da olumlu etkileyecektir. Biz de öğrencilerimizin gelmesini bin canla istiyoruz ancak istemek başka, gerçekler başka. Öğrencilerimiz de evlerinde sıkıldılar. Onlar da gelmek istediklerini bize e-postalarla iletiyor. Umarız en kısa sürede bir arada oluruz” dedi

2 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE DESTEK SAĞLANDI

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Kamu-Üniversite-Sanayi iş birliği kapsamında birçok alanda eğitim, araştırma, staj, burs konularında en fazla protokol imzaladığı bir yılı geride bıraktı. Üniversitemiz, TÜBİTAK 2244 – Sanayi Doktora Programına kabul edilen 47 üniversite arasında yer alarak ülkemizin sanayi alanında gereksinim duyduğu araştırmacı insan kaynağına katkı sunacak. Bilimsel Araştırma Projeleri alanında 2 tanesi öncelikli alan olmak üzere, 15 projeye 2 Milyon TL’nin üzerinde destek sağlandı. Bu rakam son 3 senede desteklenen proje bütçesinden daha fazla. 

DUMLUPINAR ZAFERİNİN 100. YILINA HAZIRLANIYORUZ

İlklerden devam edecek olursak, yerleşkemizde ilk defa güneş panelleri üzerinden enerji üretimine başlamış bulunuyoruz. Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından otopark çatısı üzerinde kurulması düşünülen 100 kWp’nın üzerinde güneş enerji santrali projesi 1 Milyon TL bütçenin üzerinde desteklenmesi sağlandı.

Bunun yanında ilk defa çok donanımlı bir çizgi film atölyesini hayata geçiriyoruz. Çizgi film konusunda dünyanın geldiği nokta ortada. Biz de ülkemizi bu alanda geliştirmek adına ‘motion capture’ adı da verilen atölyeyi kurma çalışmalarına devam ediyoruz. Bu atölye Dumlupınar’ın 100. Yılı için yapılacak çalışmalarda oluşturulacak animasyon için gereksinim duyduğumuz bir atölyeydi. Hem bu atölyeyi hem de Dumlupınar’ın 100. yılı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

4 PROJEMİZ KABUL GÖRDÜ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin bünyesinde Bor Tabanlı İleri Teknoloji Seramik Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulması için yapılan başvurusu Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından kabul edildi. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Glütensiz Mutfak projesi dâhil ikisi güdümlü ikisi fizibilite olmak üzere 4 projemiz kabul gördü. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından açıklanan Uluslararası Kredi Hareketliliği sonuçlarına göre; Üniversitemiz 230 bin Avro hibe almayı hak etti. Son bir yılda yazılan projelerle bütçemizi %50’nin üzerinde arttırdık.

141 AKADEMİK ATAMA YAPILDI

Üniversitemiz; akademik ve idari personelin çalışmasına, bu çalışmaların değerlendirilmesine, özlük haklarının korunmasına ve nitelikli personel teminine önem veriyoruz. Her kurum personellerinin memnuniyetini önemser. Biz de buna önem veriyoruz. DPÜ’de yüz kızartıcı suçu ve terör örgütleriyle ilişkisi olmayanlara eşit bir yaklaşım sergileniyor. Akademik olarak gerekli koşulları da sağlayan akademisyenlerimiz son bir yılda görevlerinde yükseldiler. Göreve geldiğimizden bugüne kadar muhtelif tarihlerde ilana çıkılmış ve 32 profesör, 30 doçent, 39 doktor öğretim üyesi, 15 araştırma görevlisi ve 25 öğretim görevlisi olmak üzere işlemleri devam edenlerle birlikte toplam 141 akademik atama yapıldı. Şu an profesörlük bekleyip kadro sıkıntısı çeken arkadaşımız kalmadı. Bunu da DPÜ tarihinde ilk kez yakaladık. Yakında açacağımız ilanla doçentlik kadrosu bekleyen arkadaşımız da kalmayacak. Ben bunun da ilk olacağını sanıyorum. Üniversitemizde halen 958 Akademik personel, 598 idari personel, 59 Sözleşmeli personel ve 452 temizlik ve güvenlik personeli görev yapıyor. Ayrıca Üniversitemizde 11 yabancı uyruklu öğretim elemanı görev yapıyor. İçinde mutlu ve özlük haklarıyla ilgili sorunu olmayan personellerin bulunduğu kurumlarda başarının da geleceğini düşünüyoruz.

TEKNOKENTTEN BULUŞ VE PATENT HABERLERİ GELECEK

Bizim bir kanayan yaramız Teknokent konusu vardı. Bu kanayan yaranın sorunu ne Kütahya halkı ne Kütahyalı sanayici ne de bu üniversitenin akademisyenleriydi. Burada bir yönetim sorunu vardı. Şimdi orayı ayağa kaldırıyor ve gerçek bir Teknokent kimliğine bürünmesini sağlıyoruz. Bir genel müdür değişikliği kararı verdik. Bunu da zorunluluktan yaptık. Bizim için büyük fedakârlıklar yapan Prof. Dr. Mehmet Tevfik Bayer hocamız, özveriyle çalışsa da salgınla beraber 65 yaş üstüne gelen kısıtlamalardan o da etkilendi. Şimdi Prof. Dr. Ersan Öz hocamız buradaki çalışmaları sürdürüyor. Kendisi vizyoner bir hocamız. İnşallah en kısa zamanda Dumlupınar Teknokent, ülkemizdeki diğer teknokentlerle arasındaki farkı kapatacak ve sizler de buradan çıkan buluşların, patentlerin haberlerini alacaksınız.

PAYLAŞ