En büyük darbeyi şoför esnafı yedi

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın Kütahya’da, Kütahya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf odası Başkanı İlyas Aslan’ı ziyaret etti. Ziyarette şoför esnafı hakkında önemli bilgiler veren Apaydın “Pandemi sürecinde en büyük darbeyi şoför esnafı yedi” dedi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın’ı METEM Tesisleri önünde Kütahya Esnaf Odaları Birlik Başkanı İbrahim Yiğit, Kütahya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İlyas Aslan, Kütahya Minibüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak, Kütahya Bakkallar Odası Başkanı Salih Aslan, oda başkan ve temsilcileri karşıladı.

ŞOFÖR ESNAFININ SORUNLARI ANLATILDI

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın’a Kütahya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf odası Başkanı İlyas Aslan oda çalışmaları hakkında kısa bir brifing vererek pandemi sürecinde yaşanan sıkıntıları ve şoförlerin genel sorunlarını iletti. Kütahya’ya gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı ziyaretlerinden memnun olduklarını dile getiren Aslan, Genel Başkan Fevzi Apaydın’a hoş geldiniz diyerek Kütahya’nın simgesi çini vazo hediye etti.

HERKES ENDİŞELİ BİZDE ENDİŞELİYİZ

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın ziyarette basın mensuplarına bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi. Apaydın” pandemi sürecinde iş hayatımız değişti, sosyal yaşantımız değişti, evdeki çoluk çocuğumuzla olan yaşantımız değişti, bu böyle kolayda gideceğe benzemiyor tabi, bilim adamlarına göre bu yılın sonuna kadar devam eder diyorlar. Bizde işimizi ona göre kurgulamamız lazım yani nasıl ki, insanlarda geleneklerimizde vardır. Hasret gidermek için kucaklaşırız, öpüşürüz, el sıkışırız, toka yaparız, gelen misafirimizi ağırlarız. Şimdi Avrupa gibi olduk. Hoş geldin, güle güle, insanlar yiyecek içecek yerlerine uğramamaya dikkat ediyorlar. Evdeki getirdikleri ile idare ediyorlar. Herkes endişeli bizde endişeliyiz” dedi.  

BİZİM GİDERLERİMİZDE HİÇBİR DÜŞÜŞ OLMADI

Genel Başkan Fevzi Apaydın “Tabi birçok meslek dalına hazırlanan paketlerde biner Lira ikişer bin Lira gibi paralar verildi. Bunda bazı yerlerde kaymakamlıklarda kaymakamlar ve valiler verdi. Fakat şoförlere çok bir şey düşmedi. Alamadık. Şimdi takdir edersiniz 14 kişilik bir minibüs 10 kişide kendini kurtarır. Bu dört kişi kâr kalır. Biz 14 kişilik minibüste 7 kişi ile çalışınca para kazanabilir miyiz? Birçok mal sahibi arkadaşlarımız çalıştırdıkları şoförlere dedi ki “araba senin olsun. Bana para getirme çoluk çocuğuna bak “o medeni cesareti de gösterdik. Şoförlerimiz sıkıntıya düşmesin diye, şoför esnafı gerek yolcu taşıyan gerekse yük taşıyan her kesim zarar içerisinde. Çünkü bizim giderlerimizde hiçbir düşüş olmadı. Lastikte düşüş olmadı, arabanın amortismanında düşüş olmadı. Araçların fenni muayeneleri arttı. Yakıtımızda zaten düşüş olmadı. Biz günü kurtardıysak kârdayız. Bu şekilde çalışıyoruz. Bundan sonra ne olacaktır bilemiyorum. Ama bu sürecin biraz daha devam edeceğini söylüyorlar” dedi.

EN BÜYÜK DARBEYİ ŞOFÖR ESNAFININ YEDİĞİ BİR GERÇEK

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın “Bilim adamları ve üst düzeydeki insanlar belediye otobüslerine, minibüslere, toplu taşıma araçlarına binmeyin bunlarla seyahat etmeyin! Bu virüs en çok oralarda etki yapar dedikleri için en fakir fukaramızda bir otomobil aldı. Onun için araba fiyatları da yüzde yüz arttı. Dolayısıyla taşıyacak adamda bulamıyoruz. Ama bir amme hizmetidir. Gerek yükte veya gerek yolculukta bu işi yapmak zorundayız. Bu böyle devam ediyor. Ama en büyük darbeyi şoför esnafının yediği bir gerçek” dedi.

ÖZEL OKULLAR EĞİTİME BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanı, Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu bir toplantı yapacaklar. Bu ne seyirde okulları açacaklar bilemiyoruz. Ama bana göre açarlar. Netice iyi gitmezse de kapanır. Milli eğitimdeki sınıflar kalabalık, özel okullar birbirleri ile rekabet yaptıkları için onların mekanları daha geniş, çocukları daha az yani, Millî Eğitim’de bir sınıfta 20 kişi varsa bunlar, 10 kişilik sınıflarda eğitim veriyorlar. Özel okullar eğitime başladı. Herhâlde bu hafta başlayacaklar. Telafi eğitimleri yapıyorlar.

BİZ HEP BARDAĞIN DOLU TARAFINDAYIZ

31 Ağustos’ta da diğer okullar açılacak. Bekleyip göreceğiz. Bunun için kesin bir şey konuşulmaz. Nasıl ki sanayi çarkının dönmesi için bazı ödünleri veriyor devlet, okulların açılması içinde verecekler. Ama ilerisi ne olur. Onu bilemeyiz. Getirisi ne olur bilemiyoruz. Bakın bu düğünler artınca vakalar arttı. Öyle bir duruma geldik ki, insanlar ibadet ettiği yere gidemiyor. Bu Avrupa’da da böyle, Amerika’da da böyle, burada da böyle bu bir önlemdir. Hac vazifesini yerine getiremiyor insanlar, bu hale geldik. İnşallah düzelir. Bu kadar bir gayret var. Biz hep bardağın dolu tarafındayız.

Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı İbrahim Yiğit Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın’ın ziyaretleri bizleri de ziyadesi ile memnun etmiştir dedi. Yiğit, Apaydın’a ziyaretlerinden dolayı Seramik üzerine işlenen Türk Bayrağı ve Kütahya’nın simgesi çini kahve fincanı hediye etti.

PAYLAŞ