EMET’TE GES PROJESİ

Emet Belediyemiz Ges projesi ihalesi yapılırken ihaleye 8 firma katıldı. Yapımı tamamlanacak olan 6 Milyon TL maliyetle yapılacak olan GES Projesi 3 yılda kendisini amorti edip yılda 1 Milyon 600 Bin kwh üretim yapacak.

Kendi enerjisini üreterek, hem ülke ekonomisine katkı hemde kendisine kaynak yaratmak isteyen Emet belediyesi GES projesi yapım ihalesi gerçekleştirildi.

Emet belediyemiz çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen ihaleye 8 firma katılırken,en uygun teklifi veren firma evraklarını inceleme ve anlaşma yapılma aşamasına gelindi.

Emet yörükler çiftliği( Esentepe Zaimalanı) mevkiinde 17 bin metre kare alan içerisinde yılda 1 milyon 600 kwh saat enerji üretimi planlanan tesis ile Emet belediyemiz ayda 130 bin tl artı kdv gelir elde etmeyi hedefliyor.

Bu konuda daha önce enerji kuruluşu ile sözleşmesi imzalanarak iller bankasına verilen proje geliştirilerek, 2 km’lik enerji hat alanıda yapılacak.

Covid-19 testlerinin pozitif çıkması ile halen evinde tedavi gören ve ihale sürecini telekonferansla takip eden Emet Belediye Başkanımız Hüseyin Doğan,yaklaşık 6 milyon tl’ye mal olacak proje ile ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalmasını ,hemde belediyemize gelir kaynağı yaratmayı hedeflediklerini beyanla şunları söyledi;

“Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum’un ilimizi ziyaretinde kendilerinden GES projesi içinde destek sözü almıştık. Yaklaşık maliyeti 6 milyon TL’yi bulan projenin hayata geçirilmesi adına çalışmalar sürerken, ihalemizi gerçekleştirdik. Finansmanı İller bankamızca karşılanacak olan projemizle yılda 1 milyon 600 bin kwh enerji üretilecek. “3024 adet güneş paneli ile üretim yapılacakken, ilk etapta aylık 130 bin TL artı KDV gelir hesaplanıyor. Gelirin daha sonra artarak 3 yılda kendini amorti etmesi bekleniyor. Proje için kaynak konusunda yoğun temaslarımız oldu. Maliyeti 6 milyonu bulan proje için iller bankası nezdinde yürüttüğümüz çalışmalarımızı projemizi tamamlayarak ihalemizi yaptık. Proje lisansı alınan projemizde eksiklikler giderildi. 2 km lik enerji nakil hattı ile birlikte yapım ihalesi için sona geliyoruz. Malumunuz proje üretmek kadar projeleri hayata geçirebilmek adına kaynak yaratmak çok daha zorlu bir süreç. 60 günde tamamlanması öngörülen güneş tarlamız ihale sözleşmesinin imzalanarak firmaya yer teslimi ile başlayacak. Hedefimiz kendi enerjimizi üreterek , enerji masraflarımızı karşılamak, ve bu alanda yapılacak harcamaları ise halkımıza hizmet noktasında başka alanlarda kullanmaktır. Çevre şehircilik bakanlığımıza ,Kütahya Milletvekillerimize, iller bankamız yetkililerimize, Ak parti İl ve ilçe başkanlıklarımıza ve projede emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Memleketimize hayırlı olsun “dedi.

PAYLAŞ