EMET’İN KURTULUŞ GÜNÜ KUTLANDI

Gazi Emet’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü salgın nedeniyle sade bir programla kutlandı.

3 Eylül Gazi Emet’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü salgın süreci nedeniyle düzenlenen sade törenlerle kutlandı.

    Emet hükümet meydanı önünde Atatürk heykeline çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunması ile sınırlı tutulan törenlere Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan, Emet jandarma komutanı Teğmen Neşet Öztürk, Emet ilçe Emniyet müdür V. İsmail Aşıkovalı,, Ak parti Emet ilçe başkanı Süleyman Ciner, CHP yönetim kurulu üyesi Mehmet Duymaz  ve bazı daire müdürleri katıldı. Hükümet önündeki törenlerle sona eren 3 Eylül    Kurtuluş gününde Emet kaymakamı Hasan Çiçek bir kutlama mesajı yayınladı;

    ZAFERE ULAŞMIŞLARDIR

 “Saygıdeğer Gazi Emetliler! Anadolu coğrafyasında, Hükümet Konağı Baskını ve Cevizdere Zaferi ile şanlı tarihimize adını yazdırmış olan Emet’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıl dönümünü kutluyor olmanın büyük gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 3 Eylül; Emetlilerin kurtuluş mücadelesinde destan yazarak milletin azmi ve inancı karşısında hiçbir gücün duramayacağını ilan ettiği gündür. Emet’in imanlı, vefakâr ve sabırlı insanları, bağımsızlık mücadelesinde tüm zorluklara rağmen umutlarını yitirmemiş, yaşlısıyla genciyle topyekûn, ilçelerine ve vatanlarına sahip çıkma adına mücadelelerini sürdürerek zafere ulaşmışlardır.

ŞANLI TARİHİMİZİN ALTIN SAYFALARINA GEÇMİŞTİR

Kıymetli Gazi Emetliler! 20 Nisan 1922’ de Değirmisaz’da 6 Yunanlı, 24 Nisan 1922’de Hükümet Konağı baskınında 40 Yunanlı, 27 Nisan 1922 Ceviz deresinde 200 Yunanlının bertaraf edilmesi sonucu, düzenli ordumuzun karşısında olması gereken 4 Yunan alayı Emet’e gelmiş, böylelikle düşmanın cephedeki savunma hattı zayıflamıştır. Bu durumda Kuva-yı Milliye’nin birçok yerde rahatlamasını ve ilerlemesini sağlamıştır. Emsali az görülür bu üstün mücadelede öyle kahramanlar vardır ki, canlarını ortaya koyarak şehadete koşmuş, şanlı tarihimizin altın sayfalarına geçmiştir.

MİLLİ RUH VE HEYECANI ATEŞLEYEN

DR. FAZIL DOĞAN GELMEKTEDİR

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunda büyük katkısı ve kahramanlığı olanların başında Kurtuluş Savaşı döneminde Emet Müdafaa-i Vatan Cemiyetini, ardından da Emet Milli Müfrezesini kuran, milli ruh ve heyecanı ateşleyen Dr. Fazıl Doğan gelmektedir. Başta Dr. Fazıl Doğan olmak üzere, Cevizdere Zaferinin mimarları olan komutanlar Yüzbaşı Ahmet Ragıp ile Teğmen Şakir, Hükümet Konağı Baskını ve Cevizderesi Muharebesine katılanlar, Cevizdere muharebesinde şehit düşen Ahmet oğlu İbrahim, Yeşillerin İbrahim, Poyrazların Hüseyin,

Şabanların Hasan, Topcuların Hüseyin, Salihlerin Ahmet, Malakların Ömer, gazilerimiz Çerkez Halil,  Giziro Mehmet ve diğerleri, o dönemin Belediye Reisi olan Terlemezin Hasan, Emet Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Hatipoğlu Mustafa, ilk kurşunu atan Porsuk Ahmet olmak üzere, elinde dirgeniyle Dumlupınar’da şehadete erişen ve Dumlupınar Şehitliğinde kabri bulunan Emetli Zeynep Bacı asla unutulmadı, unutulmayacaktır.

KURTULUŞ BAYRAMINI EN KALBİ DUYGULARIMLA KUTLUYORUM

Bu anlamda bizlere düşen görev; tarihte en olumsuz şartlarda verilen bu destansı mücadeleleri unutmamakla birlikte, ecdadımızın bizlere emaneti olan bu topraklara layıkıyla sahip çıkmak, ülkemizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin istiklali ve istikbali için birlik ve beraberlik içinde çok çalışarak memleketimizi, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Eylül Emet’in Kurtuluş Günü’nde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu cennet vatan uğruna şehadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Gazi Emetli hemşerilerimin kurtuluş bayramını en kalbi duygularımla kutluyorum.”

98. GURUR YILINI HEP BİRLİKTE KUTLUYORUZ

Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan’da 3 Eylül kurtuluş günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Doğan mesajında şu ifadelere yer verdi; “Çok değerli Gazi Emetli Hemşerilerim! Milli mücadele döneminde Dr. Fazıl Doğan ile birlikte bölgede ilk müdafaa cemiyetini ve müfrezesini kurmuş; Hükümet baskını, Cevizdere Zaferi ile adını tarihe yazdırmış Gazi Emet’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Gurur yılını hep birlikte kutluyoruz

DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULMUŞTUR

Kahraman ecdadımız işgali asla kabul etmemiş, örnek bir milli direnişle vatan ve memleket savunmasını gerçekleştirmiştir. 27 Nisan Cevizdere zaferimizin ardından düşman kuvvetlerince tamamen yakılan ilçemiz 3 Eylül 1922’de düzenli ordumuzun harekâtıyla düşman işgalinden kurtulmuştur.

KURTULUŞ BAYRAMINI EN KALBİ DUYGULARIMLA KUTLUYORUM

3 Eylül Gazi Emet’imizin Kurtuluş Günü’nde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu cennet vatan uğruna can vermiş aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, başta bölgemizde olmak üzere tüm Ülkemizde, ve dış ülkelerde yaşayan Gazi Emetli hemşerilerimin kurtuluş bayramını en kalbi duygularımla kutluyorum.”

PAYLAŞ